RİZE’DE VAKA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

RİZE’DE VAKA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ

Rize'de 20 sağlık çalışanının test sonuçları pozitif çıktı!!!

01 Nisan 2020 Çarşamba 23:21
Bu haber 814 kez okundu
RİZE’DE VAKA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ
RİZE’DE VAKA SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ

Rize nabız. Özel Haber

Dünya ülkeleri gibi Türkiye’de Yeni Koronavirüsü (2019-nCoV) ne karşı mücadelesini sürdürüyor. Bakanlık il il vaka sayılarını açıkladı. Rize deki vaka sayısı kaç?

Türkiye’de yaşanan gelişmelerin çeşitli illerdeki yansımaları kamuoyu daha çok sosyal medyadaki haber sitelerinden takip etmeye çalışıyor.

Özellikle son 20 günden beri Rize bölgesinde Yeni Koronavirüsü (2019-nCoV) ile ilgili yaşanan sorunları Rize kamuoyuna duyuran, Rize nabız ve Olay Rize haber siteleri halkın haber alma hakkına dönük objektif yayınlarını sürdürürken çeşitli baskılarla karşılaşıyor.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI VALİDEN YALANLAMA GELDİ

“Umreden dönen Rize ye 500 vatandaş karantina altına alınmadı” haberlerinin ardından Rize cumhuriyet savcılığı haberle ilgili ‘halkı korku ve paniğe sevk etmek, haberde aktarılan bilgilerin kaynağı kim?” gerekçeleri ile soruşturma açmıştı. Bu haber sonrası Rize valisi Kemal ÇEBER A.A ajansı aracılığıyla bir açıklama yaparak ‘haberler gerçeği yansıtmıyor ilgili savcılık soruşturma açtı’ diyerek ilgili haberin gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

ÇAYKUR SUÇ DUYURUSU YAPTI

Bu yaşananların ardından dün çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) Zihn Derin çay Fabrikasında yaşanan korona virüs vakası “ÇAYKUR’da virüs alarmı! ÇAYKUR işçilerine virüs bulaştı” haberi sonrası bu kez çay işletmeleri genel müdür vekili Yusuf Ziya Âlim, alel acele harekete geçerek haberle ilgili suç duyurusunda bulundu.

ERDOĞAN’IN BABA OCAĞI GÜNEYSU’DA 3 EV KARANTİNADA

Rize nabız ve Olay Rize 17.03.2020 tarihinde Recep tayip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu ilçesi Selamet köyünde 3 evin karantina olduğunu ve burada yaşan gelişmeleri aktarmış, ardından kronavirüsüe karşı yetkililerin  “evde kal” çağrılarını kamuoyuna duyurmuş. Başta Rize valiliği olmak üzere resmi kuramların korona virüse karşı yürüttüğü çalışmaları aldığı tedbirler ardından Kendirli Beldesinde ki karantina olayında halkın görüşlerini ve orada yaşanan olumsuzluklar sayfalarda yer aldı.

YETKİLİLER HİÇ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Rize kamuoyu her geçen gün endişe içerisinde yetkililerden neler olduğu konusunda hiçbir açıklama yapmaması karşısında adeta kulaktan kulağa, gerçek dişi bilgilerle yaşananlar hakkında sosyal medyada paniğe neden olacak bilgiler paylaşmaya başladı.

Rize nabız, Recep Tayyip Erdoğan (RTEÜ) eğitim araştırma hastanesinde başta, sağlık çalışanlarının sağlık durumu ile tedbir amaçlı kontrol altına alınan vatandaşların durumunu “ RTEÜ de doktor. Hemşire ve tıbbı sekreter 15 kişide korona virüsü tespit edildi. Bine yakın vatandaş tedbir amaçlı hastane ve evlerde gözlem altına alındı”  şeklinde haberlerle kamuoyunu bilgilendirdi.

A.AJANSI RİZE NABIZ HABERLERİNİ DOĞRULADI

Tüm yaşananlara rağmen Rize nabız ve Olay Rize aralıksız halkı bilgilendirmeye devam etti.

Bugün sağlık bakanı bir kez daha kameralar karşına geçti ve Türkiye genelinde yaşanan yeni vakalarla ölüm vakalarını açıkladı. Bu kez bazı illerdeki gelişmeleri de Sayın Koca ekranlardan kamuoyuna duyurdu.

BAKAN KOCA UMRECİLERE DİKKAT ÇEKTİ VALİYİ YALANLADI

Bakan Koca’nın; “Umreden dönenlerin her hangi bir bulgusu olmayanların daha sonra test yapıldığında Pozitif olduklarını gördük”  diyerek karantina altına alınmayan umrecilerin durumuna dikkat çekti.

Bakanın bu açıklaması, Rize nabız ve Olay Rize’nin Umrecilerle ilgili haberini gündeme getirdi. Haberleri yalanlayan Rize valisi Kemal ÇEBER’in;  “Umrecilerin sağlık kontrolleri havalanın da yapıldıktan sonra illerine gönderildiler. Umrecilerin kontrolleri evlerinde düzenli yapılıyor” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Vali Çeber’ in bu açıklamaları yaptığı günlerde umreciler Rize sokaklarında geziyor, bir belediye başkanı ise umrecileri evlerinde ziyaret ederek fotoğraflarını paylaşıyordu.

UMREDEN DÖNENLERDE VİRÜS VAR MI YOKMU?

Bakan Koca’nın bu açıklamaları sonrası,  Rize valisinin umrecilerle ilgili anıklamalarını ne kadar tutarsız olduğunu gösterme açısından çok önemli bir gösterge oldu, çünkü Rize de açıklanan vaka sayıları arasında ne kadar umreci olduğu ve ya umrecilerden kimlerin virüs kapıp kapmadığı hala belirsizliğini koruyor.

RİZE DE 93 VAKA VAR

Türkiye’de ve Rize’de yaşanan bu gelişmeler ardından A.A il il vaka sayılarını açıkladı. Rize ilinde ise 93 vakanın olduğu Devletin ajansı tarafından kamuoyuna böylece duyuruldu.

Yapılan bu açıklamalar sonrası hakkında soruşturma açılan haber sitelerinin 16.03.2020 tarihinden beri Rize’de koronavirüs ve vakaları ile ilgili yayınladığı haberlerin gerçekli bir kez daha böylece ortaya çıkmış oldu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV