Rize’de korkutan korona virüsü artışı

banner100

10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Rize’de korkutan korona virüsü artışı

Rize’de 40 vaka 170 karantina

07 Temmuz 2020 Salı 10:42
Bu haber 4301 kez okundu
Rize’de korkutan korona virüsü artışı
Rize’de korkutan korona virüsü artışı

Rize’de 40 vaka 170 karantina

Gençağa KARAFAZLI -Kuzeytvnet-Özel Haber

Temel kurallara uyulmaması, il dışından Rize’ye gelen yurttaşların korona virüsü bulaştırdığı iddiaları sonrası Rize’de vaka sayısında artış yaşandı.

Rize İl Pandemi Kurulu, yeniden görülmeye başlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle vatandaşları, ağız ve burnu tam olarak kapatarak doğru şekilde maske kullanma, sosyal mesafe, genel hijyen ve el temizliğine dikkat etmeleri için uyarmıştı.

Rize il sağlık müdürlüğünden daha önce yapılan açıklamalarda, geçen aylarda geniş kapsamlı tedbirler alınarak uygulandığı bu sayede vaka sayılarının çok ciddi anlamda düşüş sağlandığı belirtilmişti.

Rize de vakalar arttı

Yetkililerden edinilen bilgilere göre bütün uyarılara ve tedbirlere rağmen Rize de dün itibarıyla toplam 40 vakanın tespit edildiği 170 kişinin ise karantina altına alındığı öğrenildi.

Temel kurallara uyulmuyor

Yetkililer , Havaların ısınması ve il dışı seyahatlerin yoğunlaşması son günlerde Gaziantep ve çeşitli illerden gelen yurttaşların virüs taşıdığının görüldüğünü ve bir rehavet ortamının oluştuğu, üç temel kural olan maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyene yeterince özen özen gösterilmemesi nedeniyle vakaların artığına vurgu yapıldı.

Yeniden sert kurallar alınmadan kurallara uyalım

Uzmanlar, oluşan rehavet nedeniyle Rize’de yeniden Kovid-19 vakalarının görülmeye başlandığına, yurttaşların rehavete kapılmaması, Salgının ilk döneminde ihtiyaç duyulan sert kural ve tedbirlere yeniden başvurmak zorunda kalmadan, ağız ve burnumuzu tam olarak kapatarak doğru şekilde maske kullanmaya, sosyal mesafeye ve genel hijyen ile el temizliğine ciddi anlamda uyulması istendi.

 ‘Toplumun Belli Kesimlerinde Rehavet Söz Konusu

Öte yandan toplumun belli kesimlerinde rehavet havasının söz konusu olduğuna vurgu yapan Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Oysaki salgın bitmedi, salgın kontrol altında; ama devam ediyor. Salgın, bulaştığı kişiler arasında biraz karakter değiştirmiş gibi görünüyor. Daha çok yurt dışı temaslar içerisinde vakalar ortaya çıkarken, şimdi toplumun her kesimde salgın ortaya çıkıyor.

Bireysel olarak kurallara uymamak ve bunun yanı sıra toplumsal kültürümüzden, değerlerimizden gelen yaklaşımlardan dolayı daha çok vakalar ortaya çıkıyor; nişan, düğün, cenaze törenleri gibi. Anadolu’daki bir ilimizde bir cenazeden sonra 90 kişi enfekte oldu, bir nişan töreninden sonra 120 kişi enfekte oldu.

Tüm Türkiye’deki vakaların her 10 vakadan birisi bundan kaynaklanıyor, artık biz bu salgın ile birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Vakalar çok artar, çok endişelenecek duruma geliriz o zaman tabii ki kısıtlamalar düşünülebilir. Şu an salgın öncesinde yaptığımız ne varsa; dışarıya çıkmak, parka gitmek, pikniğe gitmek gibi uygulamaların tamamını aslında fiziksel mesafe, maske ve hijyen uygulamaları dahilinde çok rahatlıkla yapabiliriz. Böyle bir rahatlık da var ülkemizde; ama fiziksel mesafe, maske ve hijyen uygulamalarını unutuyoruz” dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV