Rize’de bazı Doktor ve hemşireler karantinada
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Rize’de bazı Doktor ve hemşireler karantinada

Önce sağlık çalışanlarının sağlığını koruyun

31 Mart 2020 Salı 03:00
Bu haber 924 kez okundu
Rize’de bazı Doktor ve hemşireler karantinada
Dünya sağlık örgütü, Yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) görüldüğü bildirilen ülkelerin sağlık kurumlarından çalışan birçok sağlık personeline korona virüs bulaştığı bildirildi.

Gençağa KARAFAZLI. Özel Haber..

Trabzon’dan sonra,  Rize de RTEÜ Eğitim ve araştırma hastanesinde sağlık çalışanlarına Yeni tip koronavirüs vakaları görüldüğü öğrenildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yaptığı açıklamada, en az 1716 sağlık personeline koronavirus bulaştığını ve altı kişinin yaşamını yitirdiğini bildirilirken, İspanya,  ABD, İtalya, Almanya yani sıra son günlerde Türkiye de sağlık kurumlarında çalışan birçok sağlık personeline korona virüs bulaştığı haberleri gelmeye başladı.

Rize de 15 sağlıkçı karantinada

Sağlık çalışanlarına Yeni tip koronavirüs vakaları her geçen gün arttığı haberleri sonrası bu kez de Rize, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bazı doktor, hemşire ve tıbbi sekreterin geçen hafta yapılan test sonuçları pozitif çıktı.

Edinilen bilgilere göre RTEÜ Eğitim ve araştırma hastanesinde görevli sağlık çalışanı, 2 uzman doktor,2 asistan Doktor ve 7 Hemşire ile 3 tıbbı sekreterin yapılan korona virüs testleri Pozitif çıktı.

Test sonuçları Pozitif çıkan Sağlık çalışanları RTEÜ eğitim araştırma hastanesinde karantina altına alındı. Sağlı çalışanlarının tedavisine devam edildiği genel sağlık durumlarının ise iyi olduğu öğrenildi.

Kardiyoloji servisinde yeni vaka

Öte yandan üç gün önce Kardiyoloji servisinde 15 Mart tarihinde yatan bir hastanın test sonuçlarının Pozitif çıkması serviste çalışanları endişelendirdi. Daha sonra burada çalışan 1 doktor ile 2 sağlık çalışanı yüksek ateş tanısıyla hatan edede kontrol altına alındı. Ardından Koroner yoğun bakımda görevli bir hemşirenin test sonucu ise pozitif çıkması sonucu, Koroner yoğun bakım dezenfekte çalışmaları için bir süreliğine kapatıldı.

Edinilen bilgilere göre RTEÜ de bugüne kadar yaklaşık 15 sağlık çalışanının yapılan korona virüs testleri pozitif çıktı.

TTB Uyarmıştı

Türk tabipler Birliği (TTB)  koronavirüs salgını ile mücadelede kritik önemde olan sağlık çalışanlarının virüse maruz kaldıklarını, Sağlık çalışanları büyük bir risk altında sağlık hizmetlerini büyük bir özveriyle sunduklarını açıklamıştı.

TTB koronavirüs salgını ile mücadelede kritik önemde olan sağlık çalışanlarının virüse maruz kalımını ölçmek amacıyla geçen ay gerçekleştirdiği anketin ön raporunu açıklamış raporda, 74 ilden bin 820 sağlık çalışanının katıldığı ankete göre, sağlık çalışanları büyük risk altında korku ve endişe ile çalıştığına dikkat çekilmişti.

Raporda, sağlık çalışanlarının yaşadığı tıbbi malzeme yetersizliği, koronavirüs salgınından korunmaya ilişkin eğitim verilmemesi ve sağlıklı çalışma koşullarındaki yetersizliklerin altı çizilmişti.

Bazı illerde sağlık çalışanlarına yapılan koronavirüs testlerinin pozitif çıkması sağlık örgütlerinin tepkisini çekmişti.

Sağlıkçılar korona virüse karşı en kritik noktadalar

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, Sağlık personelinin yeni tip korona virüse karşı en kritik noktada,  ön saflarda mücadele ettiğine vurgu yaparak şu açıklamalarda bulunmuştu;

“Sağlık Bakanlığı’nın korona virüsü tedbirleri kapsamında kamu ve özel sektörde çalışan sağlık personeline 3 ay istifa sınırlandırması getirdi. Bakanlık bura da sağlık çalışanlarının istifa ve emeklilik taleplerinin nedenlerine odaklanılması gerekir.

Önce sağlık çalışanlarının sağlığını koruyun

Sağlık çalışanları kendilerini güvende hissetmedikleri için istifa veya emekliye ayrılma gibi seçenekleri düşünmeye başlayabilir. Çünkü şu anda çok tehlikeli riskler ile iç içe çalışıyorlar. Sağlık çalışanlarının sağlığını koruyamadan, toplum sağlığını koruyamazsınız. O yüzden önce sağlık çalışanlarının sağlığını koruyun ki, bizler de yaşatmak için yaşayabilelim.

SES: Sağlık çalışanlarına yaygın test

Yaşamak ve yaşatmak için koruyucu ekipman desteğinin sağlanması gerek diyoruz. Yaşamak için sağlık çalışanlarına yaygın korona virüs testi yapılmasını istiyoruz. Uygun barınma koşulları ve servisler istiyoruz.  Bu taleplerimizi defalarca dile getirmemize rağmen bugün sahada korona virüs tanılı sağlıkçıların her geçen gün artması kaygımızı artırıyor” dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV