Rize sağlık müdüründen acı itiraf! Rize’de vakalar gün geçtikçe artacak
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Rize sağlık müdüründen acı itiraf! Rize’de vakalar gün geçtikçe artacak

Diğer illerde örnek olacak çalışmalar yapıyoruz

02 Nisan 2020 Perşembe 15:12
Bu haber 3381 kez okundu
 Rize sağlık müdüründen acı itiraf! Rize’de vakalar gün geçtikçe artacak

Rize sağlık müdüründen acı itiraf! Rize’de vakalar gün geçtikçe artacak  

Diğer illere örnek olacak çalışmalar yapıyoruz

Gençağa Karafazlı.

Rize

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı il genelinde teyakkuz halinde olduklarını ancak; “Her geçen gün vakaların artacağını, işi ciddiye alalım, Panik yapmayalım, evde kalalım” çağrısında bulundu.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında kentte Vali Kemal Çeber’in başkanlığını yaptığı İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince alınan birçok kararın Türkiye’de ilk olduğunu ve diğer iller içinde örnek teşkil ettiğini belirtti.

Evde Kal

Dr. Tepe, Kovid-19’un yayılmasını önlemek ve bulaşma riskini en aza indirmek için herkesin kendisini gönüllü olarak evlerinde izole etmesinin çok önemli olduğunu belirterek, vatandaşlara “Evde kal" mesajı verdi.

“Tek bir vatandaşımızın hayatı, geride kalan herkesin keyfinden daha kıymetlidir” diyen Rize il sağlık müdürü Mustafa TEPE; “ vatandaşlarımız yapılan uyarı ve çağrıları dikkate alması gerekir. Anne babalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı 18 yaş altındaki gençlerimize ve çocuklarımıza sahip çıkalım. Onlar için herhangi bir sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen zorunlu olmadığı müddetçe gençlerimizi de evlerimizde tutalım. ‘Gençtir, çocuktur ona bir şey olmaz’ anlayışı içerisinde lütfen bulunmayalım. Koronavirüsün çoluk, çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden tüm herkeste görülebileceği meydana gelen vakalarla ortaya çıkmıştır. O yüzden lütfen kendi sağlığımız ve can güvenliğimiz için, çocuklarımızın sağlığı için, tüm sevdiklerimizin sağlığı ve güvenliği için mümkün mertebe gençlerimizi, çocuklarımızı evde tutalım” dedi.

Her geçen gün vakalar ekleniyor

Rize’de Kovid-19’a bağlı olarak tedavi gören hastalarımız var. Hastanelerimizde tedavileri sürüyor Buna bağlı olarak ölümleri de yaşanıyor. Her geçen gün yeni vakalar ekleniyor. Ve maalesef hayatını kaybeden kıymetli büyüklerimiz oldu. Mevsim şartlarına bağlı olarak güzel ve güneşli günlerin albenisine kapılıp dışarı çıkılmamalıyız.

Kendirlide tedbir karantinası

Rize merkez Kendirli beldesi ile bu beldeye komşu 4 köyün karantinaya alınmasının virüsün yayılma riskini en aza indirmek için kontrol amaçlı bir karantina uygulamasıydı. Vatandaşlarımızın kendi sağlığı için alınan bu kararlardan şikâyetçi olmalarını istiyoruz. Mutlaka karantina kurallarına uymalarını istiyoruz.

4 bin kişi 14 gün ev izolasyonuna tabi tutuldu

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin alınan ve ilk olarak Rize’de uygulanan ardından da Türkiye’ye örnek olan "Varış Kontrol Belgesi" uygulaması kapsamında, kentin ana giriş noktaları Alipaşa, Fındıklı, İkizdere ve İyidere ilçelerinde oluşturulan kontrol noktalarında uygulamanın başladığı günden bu yana 4 bin kişinin 14 gün ev izolasyonuna tabi tutuldu.

Yeni önlemler gelecek

Bundan sonra da yeni izolasyon önlemleri devreye girmeye devam edecektir. İşi şansa, oluruna bırakmamak, elden gelecek bütün tedbirleri maksimum bir şekilde almak adına Valiliğimiz tüm kurumlarla beraber olması gerektiği gibi yoğun bir uğraş içerisindedir. Görünen o ki bu vaka sayılarımız bir süre daha gün geçtikçe artmaya devam edecektir. Ama bu süreci en az hasarla atlatabilmemiz ancak ve ancak hepimizin duyarlı olmasından ve kişisel izolasyon başta olmak üzere tüm tedbirlere riayet etmemizden geçmektedir. Unutulmamalıdır ki bu süreçte alınan ve alınacak olan her tedbir gereklidir. İşi ciddiye alalım, panik yapmayalım, bana bir şey olmaz mantığını unutalım, çünkü herkese bir şey olur” şeklinde konuştu.

Dr. Tepe, “Bir vatandaşımızın hayatı tekrar tekrar söylüyorum geride kalan herkesin keyfinden önemlidir. İlimizin cesur, akıllı, duyarlı ve merhametli insanlarının isteyip de başaramayacağı bir şey yoktur”  dedi

Sağlık bakanlığı Rize de vaka sayısının 92,  ölüm vakasının sayısı  ise 3.Olduğunu açıklamıştı.

Bu rakamlara göre vaka durumu sayısına göre Rize,Türkiye genelin en çok vaka sıralamasında 15. il, Karadeniz illeri sıralamasında ise  2. sırada en çok vakaya sahip il durumunda.Sağlık müdürü Mustafa TEPE'nin bu açıklamalarına göre önümüzdeki günlerde vaka sayılarında artış bekleniyor.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV