Rize İl Pandemi Kurulu Kurban Bayramında silaha dikkat çekti!

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Rize İl Pandemi Kurulu Kurban Bayramında silaha dikkat çekti!

Rize İl Pandemi Kurulunca, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin uyarılarda bulunuldu.

28 Temmuz 2020 Salı 22:07
Bu haber 1883 kez okundu
 Rize İl Pandemi Kurulu Kurban Bayramında silaha dikkat çekti!

Silah kullanma merakı olan Rizelilere Pandemi kurulundan uyarı geldi 

Gençağa KARAFAZLI  

RİZE- 

Rize ve ilçelerinde korona virüs vakalarının hızla artması ve kurban bayramında olası risklere karşı Rize il Pandemi Kurulundan vatandaşlara uyarı geldi. Andemi kurulunun uyarılarında silahla ilgili bir ayrıntı ise dikkat çekti. 

Pandemi kurulundan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde il genelinde artan Kovid-19 vakaları nedeniyle birçok tedbirin uygulamaya konulduğu, mevcut tedbirlerin ise uygulanması hususunda denetimlerin artırıldığı belirtildi. 

Kural ve tedbirlere hassasiyetle uyulmalı 

Bayramın taşıdığı manevi anlam ve atmosfer gereği insanların birlik ve beraberliklerinin yanı sıra fiziksel anlamda da temasların arttığı aktarılan açıklamada"Virüsün bulaşıcılığının son derece arttığı bugünlerde bu durum pandemi sürecinde ciddi bir olumsuzluk ve dezavantaja dönüşebilir. Bu sebeple, bu anlamlı günlerde vatandaşın huzurunu bozmamak, öte yandan virüsün yayılımına da fırsat vermemek adına tavsiye, kural ve tedbirlere hassasiyetle uyulması önem taşımaktadır." ifadeleri kullanıldı. 

Bayramlaşma telefonla yapılmalıdır 

"Valiliğimiz başta olmak üzere hiçbir kamu kurum ve kuruluşumuzda toplu bayramlaşma töreni yapılmayacaktır. Aynı şekilde vatandaşlarımızın da köy, mahalle ve benzeri ortamlarda kalabalık bayramlaşma merasimleri yapmamaları ve ne sebeple olursa olsun bir araya gelmekten kaçınmaları gerekmektedir. Bu anlamlı süreçte bayramlaşma, hal hatır sorma gibi etkinlikler mümkün mertebe telefon ile yapılmalıdır." 

Kurban eti topluca yenilmemeli 

Açıklamada, kurban ibadetini yerine getirilirken kesim esnasında işin ehli ve ona yardım etmesi gereken zaruri kişiler haricinde kesinlikle kalabalık oluşturulmaması ve ortamdaki herkesin mutlaka maske takması gerektiği vurgulandı. 

Kesim sonrasında ise özellikle mahalle ve köylerde adet haline gelen kurban etinin pişirilerek topluca yenmesi alışkanlığının kesinlikle bu bayramda terk edilmesi gerektiği belirtildi. 

Havaya silahla ateş açmak yasak 

Açıklamada önemli bir detay ise oldukça dikkat çekti. Rize’li yurttaşlar çeşitli bayramlarda olduğu gibi kurban bayramlarında da silah kullanması nedeni ile il pandemi kurulu bu durumu göz önünde bulundurarak Rize’li yurttaşları uyardı. 

Açıklamada  "yorgun mermi" diye tabir edilen havaya rastgele ateş açılması ile oluşan yaralanma ve ölümlerin önüne geçmek amacıyla her nerede ve ne sebeple olursa olsun rastgele havaya ateş açmanın her zaman olduğu gibi bayram boyunca da yasak oluğuna işaret edildi. 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV