Rize de Piknikçilere uyarı

banner100

22 Eylül 2020 Salı

İddia: Mesut Yılmaz'dan umut kesildi

Rize de Piknikçilere uyarı

Bu bölge ineklerin piknik alanıdır, insanlara yasak

11 Eylül 2020 Cuma 17:05
Bu haber 1974 kez okundu
Rize de Piknikçilere uyarı

Rize’de piknikçilerin bıraktığı çöpler merada otlayan hayvanların hastalanmasına sebep olunca, yöre halkı çareyi tabelalı uyarıda buldu.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Kavrun Yaylası’na gelen piknikçiler çöplerini toplamadan ayrılınca hayvancılıkla uğraşan yöre halkı çareyi uyarı tabelaları asmakta buldu.

Çamlıhemşin ilçesindeki 2 bin 300 rakımlı Kavrun Yaylası, doğal yaşantısı ve muhteşem doğasıyla, turistlerin ilgi odağı oluyor.

DHA'nın haberine göre hayvancılığın yapıldığı yaylayı ziyaret eden bazı turistlerin meralarda piknik yapması ise yaylacıları olumsuz etkiliyor. Çöpler, merada otlayan hayvanların hastalanmasına sebep olunca, yöre halkı da çareyi tabelalı uyarıda buldu.

Yayla sakinleri, yaylada piknik yapacaklar için yer ayırıp, diğer mera ve otlak alanlara turistlerin girmesini engellemeye çalışıyor. 'Bu bölge ineklerin piknik alanıdır. İnsanların piknik yapması yasaktır' yazılı tabelalar asan yöre halkı piknikçileri uyarıyor.

‘TURİZMİN ZARARLARI DA OLUYOR’

Kavrun Yaylası Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Tayfun Bekar, “Hayvancılık kültürümüz devam ediyor. Hayvancılıkla beraber artık turizmde bu yaylanın vazgeçilmezi oldu. Turizmin, yaylamıza yararları da zararları da oldu. Yayla sakinleri turistlere yağ, peynir satarak ekonomik katkı sağlıyorlar. Ancak günübirlik gelen piknikçilerimiz, rastgele noktalarda piknik yapıyor ve çöplerini toplamadan gidiyor. Etrafa bırakılan çöpleri hayvanlarımız yiyor, daha sonra hastalanıyor, o zaman da hayvanı kesmek zorunda kalıyoruz” dedi.

‘MİSAFİRLERİMİZİ UYARDIK’

Yaylada kamp ve piknik alanlarını ayırdıklarını ifade eden Bekar, şöyle devam etti:

“Gelen misafirlerimiz bu alanda ücretsiz bir şekilde kamplarını ve pikniklerini yapabilirler. Bu noktalar haricinde diğer alanlarda kamp ve pikniği yasakladık. Yol boyunca da tabelalarımızı asarak misafirlerimizi uyardık. Gelen turistler de burada hayvancılık yapıldığını düşünerek, doğayı buldukları gibi temiz bırakırlarsa hiçbir sorun yaşamayız. Biz burada hem turizmle hem hayvancılıkla geçiniyoruz, bu iki unsuru bir arada yaşatmaya çalışıyoruz.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV