Rize de korona virüs testi kuyruğu

banner100

19 Eylül 2020 Cumartesi

“Artık 210 bin çay üreticisi örgütlenmeli”

Rize de korona virüs testi kuyruğu

Çaykur'un 40 madde acil sağlık planı açıklanmadı!

07 Ağustos 2020 Cuma 20:27
Bu haber 1114 kez okundu
Rize de korona virüs testi kuyruğu
Rize de korona virüs testi kuyruğu

Rize'de her geçen gün artan korona virüsü vakaları vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor.

Gençağa KARAFAZLI –Artı gerçek

Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Rize ilinde de korona virüs vakalarında ciddi artışlar olduğu belirtildi.

Rize ve ilçelerinde korona virüs sayısının 600 aştığı iddiaları üzerine geçen hafta Rize valisi Kemal Çeber bir açıklama yaparak Rize’de vaka sayısının 220 olduğunu açıklamıştı.

Vali Çeber’in açıklaması sonrası vakalarda artışların devam ettiği Rize’de önceki gün onlarca vatandaş Korona virüsü şüphesiyle Rize yeni Devlet hastanesinin acil servisinin önünde test yaptırtabilmek için kuyruk oluşturması dikkat çekti.

Rize il pandemi kurulu Rize ve ilçelerinde vatandaşların özellikle sosyal mesafe kurallarına uymadığına dikkat çekmiş vatandaşları kurallara uyma konusunda uyarmıştı.

Tüm uyarılara rağmen vakaların artış gösterdiği Rize de Çaykur ve Rize belediyesinde çalışan bazı işçilerde korona virüsü tespit edildiği açıklandı.

Belediye de 3 işçi de virüs tespit edildi

Rize belediye başkanı Rahmi Metin , “Belediye çalışanı 3 arkadaşımıza virüs tespit edildi. Bu nedenle arkadaşlarımızın çalıştığı birimlerdeki diğer çalışanlarımıza testler yaptırdık ve onların test sonuçları negatif çıkmıştır. Buna rağmen vakanın yaşandığı birimlerde bazı çalışan arkadaşlarımıza izin vererek 14 gün ev karantinası uygulamalarını istedik. Rize de bazı işyerlerinin sosyal mesafe konusunda yeterli duyarlılık göstermediğini görüyoruz bu konuları yapacağımız toplantılarda yeniden değerlendireceğiz vatandaşlarımızın ve işletmecilerin kurallara mutlaka uyması gerekir” dedi.

ÇAYKUR’da yeni vaka

Daha önce Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR)  Gündoğdu çay fabrikasında 3 işçiye korona virüsü çıktığı öğrenildi.

Daha önceleri ÇAYKUR’un, 100 yıl paketleme, zihniderin, kalecik çay fabrikalarında çalışan bazı işçilere virüs tespit edilmişti.

ÇAYKUR çalışanları uyardı

Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) bazı fabrikalarında pozitif vakaların ortaya çıkması üzerine Çay işletmeleri genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim Yazılı bir açıklama yaptı.

Alim; “Son günlerde maalesef toplumsal ihmal ve mevsim şartlarının oluşturduğu rehavet sonucunda bölgemizde de hastalık seyrinde artış ivmesi gözlenmektedir. Bu bağlamda Teşekkülümüzde de son dönemlerde birkaç fabrikamızda münferit vakaların olduğu anlaşılmış ve ilgili personellerimizle alakalı gerekli işlemler derhal yapılmıştır.

 İşyeri Müdürlüklerimiz tarafından yapılan tahkikat neticesinde hastalığa maruz kalan birkaç çalışanımızın; görev yaptıkları birim ve çalışma alanlarının sosyal mesafeye uygun, en az çalışanın olduğu soldurma veya kıvırma üniteleri çalışanları olduğu anlaşılmıştır.

Ancak Teşekkül olarak bizler yine de; mesafe, maske ve temizlik kurallarının en üst seviyede uygulanmasına yönelik olarak işletme Müdürlüklerimize yeniden uyarılar yaparak daha dikkatli davranmaları gerektiği hatırlatılmıştır. Çalışanlarımızın sağlığı her şeyden önce gelmekte, çalışma arkadaşlarımızın da doğru uygulama ve kurallara uyma noktasında görevli ve yetkili personellerimize yardımcı olmaları gerekmektedir.” Dedi

40 maddenin ne olduğu açıklanmadı

Çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim Mayıs ayı çay kampanyası öncesi açıklamasında, ÇAYKUR da 40 maddelik acil sağlık eylem planını hayata geçireceklerini açıklamıştı ancak bu güne kadar 40 maddelik planın detayları konusunda, maske, sosyal mesafe ve ellerin yıkanması konularının dışında hiçbir açıklama yapmamıştı.

Öte yandan ÇAYKUR genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim Mayıs çay kampanyası sürecinde ÇAYKUR’a ait bazı çay fabrikalarında ortaya çikan pozitif vakaları yayınlayan yerel Rize nabız haber sitesi sorumluları hakkında ÇAYKUR’un imajını zedeledikleri gerekçesiyle Rize cumhuriyet savcılığına 2 kez  suç duyurusunda bulunmuştu.

foto:osman Köseoğlu

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV