Rize de işletmecilerin Giyotin cam oyunu tutmadı
03 Nisan 2020 Cuma

Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?

Rize de işletmecilerin Giyotin cam oyunu tutmadı

29 Ağustos 2019 Perşembe 20:45
Bu haber 4620 kez okundu
Rize de işletmecilerin Giyotin  cam oyunu tutmadı
 Rize'de Kafe, Restoran İşletmelerinin Sigara Yasağı Oyunu(Giyotin Cam) 
Rize'de Kafe, Restoran İşletmelerinin Sigara Yasağı Oyunu(Giyotin Cam)
Rize merkez ve ilçelerinde restoran, çay ocağı, lokanta ve kafelerin birçoğunda Giyotin Camla kaplatılarak sigara içilmesiyle ilgili şikâyetlerin anında değerlendiren il sağlık müdürlüğüne bağlı halk sağlığı müdürlüğü görevlileri, sigara ile ilgili gelen ihbarları anında değerlendirerek birçok işletmeye( 17 işletme ) ceza uyguladı.


Rize Sağlık Müdürlüğüne bağlı sigara denetçileri son günlerde kapalı alanlarda sigara içiliyor ihbarlarının yoğunlaşması üzerine Rize ve ilçelerinde  denetimlerini sıklaştırdı.

Halk sağlığı görevlileri uygulamalar karşısında gördükleri manzaralara adeta şaşırdılar. Sigara yasağınıdelmek için birçok işletme açılır kapanır camlarını kaldırarak giyotin cam uygulaması başlattı.


İşletme sahiplerinin giyotin cam uygulamasını yapan firmalardan, “açılır kapanır giyotin sistemi bertaraf edilmiştir. Sistem açık bir şeklinde bırakılmıştır.. Açılır kapanır özelliğini yitirmiştir” şeklinde bir tutanak düzenleyerek işletme sahipleri bir tutanakla halk sağlığı müdürlüğüne başvurarak işletmede sigara içilmesi olanaklarını oluşturdukları gözlendi.

Artan baskılar sonucu durum sağlık bakanlığı halk sağlığı genel müdürlüğüne bir yazı yazarak uygulama hakkında sağlık il müdürlüğü görüş istedi. Sağlık Bakanlığı Halk sağlığı genel müdürlüğü adına Uzman Dr. Bekir Keskinkılıç Genel Müdür Yardımcısı imzasıyla Rize il sağlık müdürlüğüne 4207 sayılı kanun hükümlerinin uygulaması hakkında giyotin cam  dahil açılır kapanır her türlü camların bulunduğu yerlerde kesinlikle sigara içilemeyeceğini belirtti.

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ilgili bakanlığın gönderdiği yazıda yasaların ve kanunların herkese eşit bir şekilde uygulayacağız. Bu konuda hiçbir ayrıcalık gösterilmeksizin sigara yasağı uygulaması kararlılıkla denetleyeceklerini belirttiler
Öte yandan sigara ihlalleri sonucu cezaya maruz kalıp rahatsız olan işletme sahipleri Rize Valisi Çeber ile  konuyu görüşmek üzere randevü talep etti


Vali Çeber bu talepler üzerine 2 eylül 2019 tarihinde tüm işletmelere çağrı yaparak sigara yasağı konusunu masaya yatırmak için esnaflara randevu verdi.

Toplantıya Rize İl sağlık Müdürü mustafa Tepe'de bır sunum gerçekleşecek

Konuyla ilgi görüşlerini açıklayan ve sigara yasağına harfiyan uyan bir çok işletme sahibi: Bakanlığın yayınlamış olduğu sigara yasağı genelgesine işletmemiz maddi kayıplar yaşasa'da harfiyen uyuyoruzi hatta sigara içilmiyor diye bir çok müşterimiz bazen hiç oturmadan kalkıyorlar !.

Ama Rize merkez'de herkesin gördüğü gibi Giyotin Cam uygulaması yapılarak, Hem sağlık il müdürlüğü,hemde Bakanlık genelgesi delinerek haksız kazanç elde ediyorlar diyerek duygularını ifade ettiler 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV