Rize de giyotin cam oyunu bozuldu

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Rize de giyotin cam oyunu bozuldu

03 Eylül 2019 Salı 15:27
Bu haber 1084 kez okundu
Rize de giyotin cam oyunu bozuldu

Rize de bir çok işletmede sigara yasağı ihlali sonucu cezai işlemler uygulanması tartışmalarına Vali Kemal Çeber Başkanlığında, Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi hakkında farkındalık oluşturmak için düzenlenen toplantıda son noktayı sağlık müdürü Mustafa Tepe koydu.

Tepe "gelin hep birlikte sigarasız sağlıklı ortamlar yaratalım. varolan yasal uygulamalara uyalım" çağrısı yaptık okundu

Son günlerde Rize merkez ve ilçelerde bulunan cafe, restaurant ve bazı işletmelerde sigara yasağı ile ilgili ihbarların artması sonrası Rize il sağlık müdürlüğü çevre sağlığı şube müdürlüğü görevlilerinin yasağa uymayan birçok işletmeye para cezası uygulaması işletme sahiplerini rahatsız etmişti.

Sıkça para cazlarıyla karşılaşan işletme sahipleri rize ticaret odası ve esnaf odaları başkanlarına aktararak uygulamadan rahatsızlık duyduklarını ağır cezalarla karşılaştıklarını belirttiler.

Oda başkanları işletme sahiplerinin bu şikâyetlerini öncelikle Rize il sağlık müdürü Mustafa tepe'ye aktardığı Giyotin cam kullanan işletmelere cezai muidiler uygulanmamasını istedikleri ancak müdür Tepe'nin bunun yasal bir zorunluluk olduğunu uygulamanın aralıksız devam etmesi gerektiğini bildirince konu Rize valisi. Kemal Ceber'e götürüldü. Valilik oda başkanlarıyla işletme sahiplerini önceki gün Rize Valiliği, Ayder Toplantı Salonunda, Vali Kemal Çeber Başkanlığında, 4207 sayılı Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkında ki Kanun ile Rize ili Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla toplantı düzenlendi. Düzenlene toplantıya MÜSİAD Başkanı Recep Taylan, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Güven Aksoy, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Yeşilay Şube Başkanı Selim Kandemir, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığından temsilciler ve 28 işletme sahibi katıldı.

 

Giyotin cam uygulamasına geçen işletmelere ceza yazılmasın Sağlık müdürü Tepe'nin konuyla ilgili gerçekleştirdiği sunumda hangi alanlarda yasakların nasıl uygulandığı ve uygulanacağı konusuyla alakalı bir sunum gerçekleştirdi.Ardından işletme sahipleri söz aldı.

Giyotin cam taktık sigara içirelim

Bazı işletme sahipleri sigara içirtmemeleri durumunda iflas eşiğine geleceklerini müşterilerin sigara içilmeyen yere gelmediğini bu nedenle giyotin cam uygulamasına dönük cezai işlem uygulanmamasını istedi.

Sizi de dava ederiz

Bu duruma bazı işletme sahipleri tepki göstererek, yapılması gereken tek şey hiç bir işletmenin sigara içirtmemesi ile sorun çözülür önemli olan bu konuda samimi olmaktır. Giyotin ve ya açılır kapanır katlanır camlar var olduğu sürece sigara içilmesi yasa gereği mümkün değildir diyerek vali ceber ve müdür tepe ye, eğer bu yasaları sizlerde uygulamazsanız sizlerin hakkında da suç duyurusunda bulunuruz, burada var olan yasayı değiştirmek mümkün değildir. Tüm işletmeler yasağa uyarsa müşterilerde buna uyar sağlıklı dumansız sahalar oluşturmuş oluruz. diyerek sigara yasağının uygulanmasını istediler.

 

Yeşilay Şube Başkanı Selim Kandemir ise yasağın mutlaka aralıksız uygulanması sağlıklı bireylerin oluşması için mutlak gerekli olduğunu birçok restaurantta insanlar çocuklarıyla yemek yerken diğer köşede sigara içilmesi birçok insanı rahatsız etmektedir. Yasağın uygulanmamasını istemek doğru değildir. Dedi

Denetimlere devam

Sağlık müdürü tepe ise "bu uygulama yasalar çerçevesinde gerçekleşiyor. hergün onlarca ihbar alıyoruz. İşletmeciler artık bir birilerini ihbar ediyor dolaysıyla biz bu ihbarlara yasal olarak gitmek zorundayız ve cezai işlemler uygulayarak yapılması gerekenleri aktarmaktayız.

 

Hiç bir işletmeci arkadaşımıza ceza uygulaması yapmaktan keyif almayız ancak, herkese eşit davranarak yasya uymalarını istemekte bizim hakkımızdır biz yasanın verdiği görevi yapıyoruz kal diki sigara en temel kanser sorumlusudur bundan uzak durmalıyız bu nedenle tüm arkadaşlarımıza çağrımızdır bazı işletmeler sigara içilebilir alanlar yarattı sizlerde yaratın kesinlikle giyotin ve katlanır cam olan işletmelere sigara içilmesine izin vermeyeceğiz.

 

Uygulamalarımız aralıksız devam edecektir. Herkese adil davranacağız kimsen,in hakkını başkasına yetirttirmeyeceğiz" diyerek sigara yasağına uymayan giyotin cam nedeniyle sigara içirten işletmeler açık açık uyarıldı.

Toplantı sonrası Vali Çeber, Dumansız Hava Sahası’nın önemine vurgu yaparak, yapılan çalışmalar ve gösterilen hassasiyetten ötürü katılımcılara teşekkür etti


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV