Rize ASİSİST çalışanları CORONA’ya karşı isyanda

banner100

18 Eylül 2020 Cuma

“Artık 210 bin çay üreticisi örgütlenmeli”

Rize ASİSİST çalışanları CORONA’ya karşı isyanda

20 Mart 2020 Cuma 00:47
Bu haber 2581 kez okundu
 Rize ASİSİST çalışanları CORONA’ya karşı isyanda
 Rize ASİSİST çalışanları CORONA’ya karşı isyanda

Gençağa Karafazlı Rize

Rize de umreden dönen yaklaşık 500 vatandaşın karantina altına alınmadan evlerinde sağlık kontrollerinin yapıldığı iddialarına yönelik Rize halkının tepki göstermesi sonrası, bu kez,  corona virüs tartışması yaklaşık 350 kişinin çalıştığı ASİST çağrı merkezinde çalışma koşullarının tartışılmasına neden oldu. Çalışanlar güvenlikten yoksun sağlıksız bir ortamda adeta esir kampnda çalıştıklarını iddia ederek adeta isyan ettiler.

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi de etkisi altına alan corona virüsü salgını her geçen gün artarken çalışma yaşamını her yönüyle etkilemeye devam ediyor.

Türkiye de sağlık bakanlığı bir yandan alınması gereken tedbirleri uyulması çağrısı yaparken diğer yandan bu çağrıları ciddiye almayan bazı kurumların varlığı ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biride 350 kişinin çalıştığı Rize ASİST çağrı merkezi.

ASİST ÇALIŞANLARI İSYANDA

Corona virüsü salgını sonrası salgından korunmak için alınması gereken tedbirler le ilgili bakanlık tarafından yapılan açıklamalar Rize ASİST çalışanlarını harekete geçirdi. Dün çalışma ortamlarında bir fotoğrafı muhabirlerimizle paylaşan ASİST çağrı merkezi (Türk hava yolları,Türk Telekom) çalışanları yetkilileri acil önlem almaya çağırdılar.

Çalışanlar gönderdikleri mesajda çalışma koşullarının sağlıksız olduğunu 30 cm aralıklarla onlarca kişinin çalışmak zorunda bırakıldığını, korunma ile ilgili taleplerine hiç kimsenin sahip çıkmadığını belirterek iş yerinde olası sağlık tehlikesine dikkat çekerek şu bilgileri paylaştılar.

HER AN SALGINLA KARŞI KARŞIYA BULUNUYORUZ

“Çalışma ortamımız yeterince steril değildir. Çalıştığımız bu yerde havalandırma aracılığıyla hava akışı sağlanmaktadır. Son günlerde dezenfekte yapılsa da bu kesinlikle yeterli değildir. Şirket servis aracı sağlamadığı için, Çalışan onlarca Personel Rize merkez ve çeşitli ilçelerden şirkete gelirken toplu ulaşım araçları ile gelmek zorundadır. Şirket çalışanlara ulaşım için hiçbir katkı sunmamaktadır. Bu durum bizleri endişelendirmektedir çünkü hepimiz değişik yerlerden ve kendi imkânlarımızla geliyor ulaşım süresince onlarca insanla temas kurmak durumunda kalıyoruz. Her an bir bulaşıcı mikropla karşı karşıya bulunuyoruz.

RAPOR ALANLAR ÜCRETSİZ SAYILACAK

Bazı çalışanlarımız virüs açısından rısk taşıyor o nedenle,rapor almak isteyenlere ,ınsan kaynakları  rapor alanların ücretsiz izinli sayılacağını iletti.yeni evli çiftler var ve bir çok çalışan borç içerisinde,bu koşullarda ise çalışmak istemyorlar ancak, borçları var ne yapacaklarına karar vermeyen bir çok çalışan çaresizbir şekilde bu koşullarda çalışmaya zorlanıyor.


AYNI ANDA 150 KİŞİ 30,cm ARAYLA ÇALIŞIYOR

 Bunlara ek olarak firmamız 7/24 vardiya sisteminde çalışmaktadır, çalışanların yaş Aralığı çoğunluğu genç kadın 20-35’dir. Gündüz vardiyasında ofiste ortalama 150 kişi aynı anda çalışıyoruz çalıştığımız arkadaşlarımızla aramızda mesafe 30 cm gibi yan yana çalışanlar arasında her hangi bir bölmede yoktur. günlük 200’ün üzerinde personel akışı mevcuttur. Aynı yerde yemek yiyip, molalarımızı aynı alanda yapıyoruz. Bu durum son zamanlarda yaşadığımız salgın göz önünde alındığında çok ciddi bir sağlık sorunu yaşama ihtimalimiz açıkça güçlendirmektedir.

TALEPLERİMİZ CİDDİYE ALINMIYOR

Yaptığımız işin doğası home office olarak yapılmaya uygun olup taleplerimizi ve işin ciddiyetini sorumlulara ilettik dile getirdik. Taleplerimiz yerine gelmeyince birçok arkadaş çalışma koşullarının sağlıksız olmasından dolayı korkmuş ve istifa etmek zorunda kalmıştır.

CORONO SALGINA KARŞI TALEPLERİMİZ GÖZARDI EDİLDİ

CORONA virüsle alakalı alınmasını talep ettiğimiz salgının yayılmasına bir “önlem” olarak sunduğumuz tedbir taleplerimiz oldu bunlar ciddiye alınmadı.

 Yaşadığımız süreçte firmamızla içinde bulunduğumuz nokta “virüsün getirdiği yoğunluktan ötürü mesai saatlerimizin 8,5 saatten 12 saate çıkarılması” şeklindedir.”

SENDİKALAŞMAK ŞİRKETTARAFINDAN YASAK

Corono virüsü salgını sonrası mesaimizde hatlar çok yoğun iken sürekli fazla mesai yaptırdılar, hatlar sakin iken mesai bitmesine yakın ya da yolda geliyorken insanları arayıp ‘hadi gelmeyin’ veya ‘çıkın gidin’ diyorlar. Çağrı merkezinde çalışan biz işçiler sendikalı değiliz ve sendikalaşmamız durumunda o an şirket tarafından işimize son verilecek korkusu yaşıyoruz.

FAZLA MESAİ HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR

Burada şöyle bir  durumla da karşı karşıya bulunuyoruz. Bizler fazla mesaili çok çalıştık ve eskiden fazla mesai ücreti veriyordu şimdi ise, denkleştirme politikası diye bir şey çıkardılar. Normalde fazla mesai ücreti bir buçuk ile çarpılıp verilir. Fazla mesai ücretini ödemeyip günün olmadık zamanlarında işe gelmeye yakın veya çıkmaya çok yakın siz iki saat fazla mesaiye kalmıştınız şimdi iki saat çıkın deyip fazla mesai ücretini de vermiyorlar. Açıkça hakkımızı gasp ediyorlar.”

Rize ASİST çalışanları, İzmir, Ankara, Erzincan illerinde de ayni olumsuzlukların yaşandığını bütün bu yaşadıkları olumsuzlukların giderilmesi için yetkilileri bir an evvel çözüm üretmeye çağırdıklarını da belirttiler..

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV