Reşat Kasap Rize belediyesini böyle yönetmiş!!!
06 Nisan 2020 Pazartesi

İstanbul’dan Kaçan Pozitif hasta Fındıklı’da yakalandı!!!

Reşat Kasap Rize belediyesini böyle yönetmiş!!!

05 Şubat 2020 Çarşamba 11:08
Bu haber 6363 kez okundu
Reşat Kasap Rize belediyesini böyle  yönetmiş!!!

Rize Belediyesi’nin eski başkanı Reşat Kasap döneminde yaşanan mali kriz, Sayıştay’ın denetimlerine takıldı.

OTOPARK GELİRİ 5 MİLYON TL

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Rize Belediyesi’ne ait otoparklar, 2018 yılında toplam 5 milyon TL gelir elde etti. Otoparklardan elde edilen gelir, belediyenin otopark hesabına kaydedildi. Sayıştay’ın 2018 yılı mali denetimleri kapsamında Rize Belediyesi’nin kapısını çalan denetçiler, belediyenin otopark hesabındaki para hareketlerini inceledi.

İnceleme sonucunda, belediyenin otopark hesabından, açılış amacına uygun olmayan giderler için harcama yapıldığı saptandı. Denetçiler, otopark hesabında toplanan paraların otopark tesisi dışında başka amaçlar ile kullanılmasının mevzuata aykırı olduğunu belirtti.

Belediye yetkilileri, otopark ücretlerinin, “Mali sıkıntı” gerekçesiyle başka işler için kullanıldığını bildirdi. Yetkililer otopark ücretlerinin vergi, personel maaş ve ücretleri ile sahil dolgu çalışmaları için kullanıldığını kabul etti.

Reşat Kasap yönetimi hep tartışmalı

Bilindiği gibi  Kasap dönemi hep tartışmalı geçmişti.Tehdit ediliyorum diyerek belediye ye yeni işçi alımlarına karşı “400 işçi fazlamız var” diyen kasap bir hafta sonra 70 işçi belediye ye aldı.

Kasap döneminde Park ve Bahçeler müdürlüğünün harcamaları ise takdire şayan.

Park bahçeler yaklaşık 5 milyon para harcandı. Bu paranın 800 bin lirasının ot biçmeye harcanması oldukça dikkat çekici.

Bir diğer dikkat çekici olay ise, Rize’ye İyidere ilçesinden giriş yapan insanların telefonlarına “Rize ye hoş geldiniz” mesajı düşüyordu. İşte bu mesajlara 250 bin lira para harcanmış.

Bir diğer harcama ise Kasap’ın görevden ayrılmadan önce son dakikada Rize belediyesi adına bastırılan dergi giderleri ve basın büro’da fazla sayıda eleman çalıştırdığı tartışma konularının başına geliyor.

Kasap’ın yakını olduğu bilinen bir çalışanın kaldığı otellerin masraf faturalarını Belediye ye ödettirdiği ayrıca, kızının balayı “kapadokya” masraflarının Belediye kasasından ödendiği, şehir merkezinde çalışmayan yürüyen merdiven boyanması 15 Temmuz şehitlerinin fotoğraflarının yer aldığı stant için gereksiz büyük miktarda para harcandığı diğer iddialar arasında.

Metin birçok uygulamayı kaldırdı

Belediye’den isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ; “Belediye de kim kime dum, duma bir yönetim vardı Kasap döneminde.

Rahmi Metin göreve geldikten 1 ay sonra çok ciddi çalışmalar yapıldı. En önemlisi iş kurdan gelen işçilerinin masa başına çalıştırılması olayı ortadan kalktı. Her gelen masa başı iş istedi öyle oldu ki bu talepleri karşılanmayan 30 a yakın işçi istifa etti.

Özellikle bahçe işlerine harcanan milyonlar oradan kalktı artık bahçe işleri kendi personelimiz tarafından yapılıyor. Hoş geldin mesajına verilen 250 bin lira artık belediye kasasına kaldı. Benzeri gereksiz birçok harcama ortadan kalktı. Vatandaşın memnun olacağı bir çalışıma yöntemi hayata geçirildi her geçen gün Rize belediyesi kendi özüne dönüyor. Eğer Reşat Kasap dönemi araştırılırsa Sayın Kasap bundan çok büyük rahatsızlık duyacaktır çünkü o dönemde birçok şey yasalara aykırı yapıldığı görülecektir” iddiasında bulundu.

Belediyeyi mılyonlarca lira borçlandıran ve personel giderlerini dahi karşılayamayacak duruma getiren Reşat Kasap ,görev süresince iki kez istifa edeceğini  belirtmiş ancak Erdoğan’ın müdahalesi sonucu bu kararından vaz geçirilmişti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV