Rakıcı “Saray kendi çocuklarının eğitimini düşünüyor”

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Rakıcı “Saray kendi çocuklarının eğitimini düşünüyor”

Halkın çocuklarının eğitimiyle ilgilenmezler.

22 Temmuz 2020 Çarşamba 01:26
Bu haber 2451 kez okundu
Rakıcı “Saray kendi çocuklarının eğitimini düşünüyor”
Rakıcı “Saray kendi çocuklarının eğitimini düşünüyor”

Halkın çocuklarının eğitimiyle ilgilenmezler.

Gençağa KARAFAZLI Kuzeytvnet -

CHP Rize İl eğitim sekreteri Nazım Rakıcı, yeni eğitim ve öğretim sürecinde CHP olarak dikkat çeken önerilerde bulundu.

Acil olarak, Milli Eğitim Bakanlığı saray hükümetinin kuşa çevirdiği bütçesinin artırılması için, TBMM’ye talepte bulunmasını isteyen Rakıcı, Öğrencilerin okullarından ve arkadaşlarından uzaklaştırmamak için okul bahçelerine prefabrik derslikler kurulması da alternatif çözümlerden biri olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bunun için, saray hükümetinin, Dolar bazında garanti ödemesi yaptığı beş yandaş müteahhidin her birinden 50 bin prefabrik derslik yaptırabileceğini, nasılsa giderlerini vergiden düşeceklerine dikkat çekerek, tüm çocuklarımızın can güvenliğini sağlayarak; laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim almalarını sağlamak için CHP olarak önerilerini şu şekilde açıkladı.

Öğretmenlerin ataması yapılmalıdır

“Resmi okullarımızın tamamına sadece pandemi kurallarının uygulanması ile görevlendirecek 54 bin36 öğretmen ataması yapılmalıdır.

Öğretmenlerimize pandemi konulu kısa süreli hizmet içi eğitim verilerek hemen göreve başlatılmalıdır.

Okullarda ikili eğitime geçilmesi durumunda ve yeni dersliklerle eğitime başlanması halinde, acil öğretmen ihtiyacının en az 250 bine çıkacağını öngörebiliyoruz.

Bu ihtiyaca göre öğretmen atamasının hızla yapılması gerek.

Saray hükümeti bütçeyi kuşa çevirdi

Öncelikli olarak; okulların temizliği ve hijyenik ortamın sağlanabilmesi için yardımcı personel ihtiyacı karşılanmalıdır.

İşte bu nedenledir ki acil olarak, Milli Eğitim Bakanlığı saray hükümetinin kuşa çevirdiği bütçesinin artırılması için TBMM’ye talepte bulunmalıdır.

Uygun kamu binaları derslik olarak kullanılmalıdır

Meslek liselerinin boş kalan sınıfları bu süreçte kullanılmalıdır, Özellikle de İmam Hatip Liseleri ve ortaokullarında boş kalan derslikler olduğunu biliyoruz. Bu okulların dersliklerinin kullanılması yoluna gidilmelidir. Uygun kamu binaları derslik olarak kullanılmalıdır. Uygun kamu binaları bulunamıyorsa kiralama yoluna da gidilmelidir.

Köy okulları eğitime açılsın

Bu süreçte 17 bin köy okulu eğitim ve öğretime açılarak, bu okullarda da eğitim yapılabilir.

Bunlar yapılamayacaksa;

Prefabrik derslikler kurulmalı

Öğrencilerin okullarından ve arkadaşlarından uzaklaştırmamak için okul bahçelerine prefabrik derslikler kurulması da alternatif çözümlerden biri olarak değerlendirilmelidir.

Beş yandaş müteahhide yaptırın

Bu konuda yaptığımız piyasa araştırmasına göre 108 metrekarelik bir prefabrik dersliklerin maliyeti ortalama 57 bin liradır. (80 m2 sınıf, 28 m2 giriş ve 4 adet wc) Bu özelliklere sahip bir prefabrik in ortalama toplam maliyet ise 57.000x250.000= 14.250.000.000. Bu para nereden karşılanacak! Diye sorulabilir.

1.Dolar bazında garanti ödemesi yaptığınız beş yandaş müteahhidin her birine 50 bin prefabrik yaptırabilirsin, onlar da giderlerini vergiden düşerler.

2. 16 makam uçağının 13’ünü satarsınız, sarayın fuzuli harcamalarını kısarsınız.

3.  “Biz Bize Yeteriz” kampanyasında toplanan parayı bunun için harcarsınız.

4.  Londra’daki bir avuç tefeciye, saat başı 2 milyon dolar faiz ödemekten vazgeçersin.

5. Kısacası, israf ekonomisinden vazgeçilirse, okullarımızın bahçelerine prefabrik derslikler kurarak bu süreci daha güvenli atlatabiliriz.

 

Kalıcı önemler çok önemlidir

Pandeminin ne zaman biteceğini öngöremediğimizden kalıcı önlemler almamız eğitimimiz için büyük avantaj sağlayacaktır.

Milli eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, açıklan takvimi yasal zorunluluklar nedeniyle ilan ettiklerini, teknik koşulların yerine getirilip getirilemeyeceğini; okulların açılacağı hafta ne olacağının bugünden bilinmeyeceğini, Ağustos'un sonundaki tabloya göre hareket edileceğini açıkladı.

Saray saltanatı kendi çocuklarının eğitimiyle ilgilenir Halkın çocuklarının eğitimiyle ilgilenmezler.

 

Millet ittifakının belediyeleri de okulların dezenfekte edilmesi, öğrencilerin dezenfektan ve maske ihtiyacı konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bir kez daha kamuoyuna ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a duyurmak istiyoruz. Saray saltanatının eğitimle ilgisi kendi çocuklarının ve torunlarının eğitimi kadardır. Onlar kendi çocuklarının en iyi okullarda ve uygun koşullarda eğitim alması sağlamak için çaba gösterirler. Halkın çocuklarının eğitimiyle ilgilenmezler.

Bizim mücadelemiz tüm çocuklarımızın can güvenliğini sağlayarak; laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim almalarını sağlamaktır.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV