Pazar'da taş ocağındaki patlatmalar nedeniyle evleri zarar gören köylüler tepkili
02 Haziran 2020 Salı

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Pazar'da taş ocağındaki patlatmalar nedeniyle evleri zarar gören köylüler tepkili

27 Kasım 2019 Çarşamba 12:12
Bu haber 648 kez okundu
Pazar'da taş ocağındaki patlatmalar nedeniyle evleri zarar gören köylüler tepkili
 Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Teketaş köyünde açılan taş ocağında dinamitle yapılan patlatmalar nedeniyle evler zarar gördü. Evlerinde çatlaklar oluşan köylüler, mağduriyetleri için çözüm bulunmasını istiyor.

Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek 2'nci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı'na dolgu malzemesinin alındığı Pazar ilçesine bağlı Teketaş köyündeki taş ocağında çalışmalar sürerken, taş ocağı çevresinde yaşayan köy sakinleri, ocakta dinamitle yapılan patlatmaların evlerine zarar verdiğini belirterek tepki gösterdi.

Çatlaklar oluşan evlerinde korku yaşayan köylülerden Ramazan Köseoğlu, "Yamacın hemen altında 3 çocuğum, babam ve eşimle birlikte 6 kişi yaşıyoruz. O yamaçta heyelan koptuğunda bizim evin üzerine gelecek. Yamaçtaki 2 eve oturulmaz raporu verenler benim evim için ‘Bir tehlike yok’ diyerek rapor vermediler. Her yağmur yağdığında ailemi alarak komşulara gidiyorum, korku içinde yaşıyoruz. Evimizin yukarısındaki arazide büyük ve derin çatlaklar var. Herhangi bir heyelan anında ben ve ailem toprağın altında kalacağız. Her gün 3-4 kez sanki deprem yaşıyoruz. Yetkililer bizim sıkıntımıza çare bulsunlar" dedi.

"MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLMELİ"

Patlatmaların deprem etkisi yarattığını söyleyen İsmail Hakkı Şanal, "Taş ocağının faaliyeti, ikinci yılına girdi. Son bir yıldır çok etkileniyoruz patlamalardan. Patlatmalarda adeta depremi yaşıyoruz. Korkarak oturuyoruz. Dağın arka tarafından taş alınıyor, biz dağın bu tarafında korkuyla yaşıyoruz. Biz burada mağduruz. İleride bu taşocağı işi bitecek ama bizim evlerimiz sakatlandı, buralarda biz nasıl oturacağız? Bizim bu mağduriyetimizin dikkate alınıp giderilmesini bekliyoruz. Yetkililere durumu sürekli bildiriyoruz, yaşadığımız tehlikeyi onlara anlatıyoruz. Duvarlarımızda açılan çatlaklar da ortada. Hafta sonları torunlarım geliyordu artık onların da gelmelerini istemiyorum çünkü korkuyorlar" diye konuştu.

Aynur Nuran da, “Taş ocağından dolayı arazilerimizin çoğu gitti zaten. Çok az bir arazimiz kaldı. Artık arazilerimizi hiçe sayıyoruz evlerimizi korumanın derdindeyiz. Evimiz dört katlı ve iki katı hepten harap oldu, kirişler kırıldı, her yerde patlamalar var. Artık uykularımız kaçtı" dedi. (

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV