Pazar Belediyes haklarını isteyen kadın işçilere bakın ne yaptı?
29 Mayıs 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Pazar Belediyes haklarını isteyen kadın işçilere bakın ne yaptı?

04 Kasım 2019 Pazartesi 11:58
Bu haber 756 kez okundu
Pazar Belediyes haklarını isteyen kadın işçilere bakın ne yaptı?
Pazar Belediyesi, işe devam ettirme sözü verdiği 2 sözleşmeli çalışanı, asgari ücretten düşük maaş aldıklarını SGK'ye bildirmeleri üzerine kapı önüne koydu.

Gençağa KARAFAZLI
Rize

Rize’nin Pazar ilçesinde İŞKUR aracılığıyla işe giren ve 6 ayın sonunda belediye yönetiminden işe devam etme sözü alan iki kadın işçi, verilen sözler tutulmayınca itiraz etti. SGK’ye yapılan şikayet üzerine iki kadın işçi kapı önüne konuldu.

Arkadaşı Zühal Süslü ile İŞKUR aracılığıyla Pazar Belediyesinde işe başladıklarını ifade eden Selma Çiçek, “belediye hizmet binası ve düğün salonunun temizlik işlerini biz yaptık, tuvaletler dâhil biz temizledik. Çalışmalarımız hep takdirle karşılandı. İŞKUR aracılığıyla verilen çalışma süremiz, yani 6 ayımız dolduktan sonra belediye yöneticileri bizim çalışmamızı beğendikleri için bizi işten çıkarmadılar. Tuvaletleri elektrikler kesildiğinde bile telefon ışığıyla temizleyerek hizmetlerin aksamaması için fedakarlık ettik, hiçbir gün hizmette kusur etmedik. Bu şekilde çalışmaya devam ettik, ta ki hakkımızı isteyene dek” dedi.

Belediye başkanı Ahmet Basa’nın sigorta girişlerini yapacağı ve asgari ücret ödeyeceği sözünü verdiğini belirten Çiçek, “Maaşlarımızı istediğimizde bize 600 TL verdiler, bu duruma karşı çıktık, tepki gösterdik. Başkan Basa ile konuştuk, konuşmalarımızın kayıtları da var bizi sigortalı edeceğini asgari ücret vereceğini hatırlattık, başkan ise bunlara karşı çıktı. Daha sonra belediyede temizlik işlerinde çalışan sonradan temizlik işlerinden sorumlu müdür olan Mustafa Taşçı ile görüştük. Bizim baskılarımız sonrası bize asgari ücret yerine 1000’er lira para verdiler” diye konuştu.

ŞİKAYET ETTİK İŞTEN ATILDIK

Bu tartışmalar sonrası SGK Rize İl Müdürlüğüne şikayette bulunduklarını dile getiren Çiçek, “Ertesi gün belediye yetkilileri bizi çağırdı bize ‘SSK’ya şikayette bulunmuşsunuz’ diyerek işimize son verdiler. Ardından sigorta müdürlüğünden müfettiş geldi ifademizi aldı gitti. Biz ise sonucun ne olduğunu sorduğumuzda müfettiş bize ‘Dava açma hakkınız var’ diyerek geçiştirdi. Aylarca emek verdik fedakarlık yaptık çalıştık emeğimizin karşılığını isteyince suçlu olduk. Hak hukuk adaletten bahsedenler üç kuruşluk emeğimizi gasbetmekten utanmıyorlar. Emeğimizin hakkını istediğimiz için kapı önüne konuyoruz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” dedi.

    Yorumlar

ARŞİV