Paliç üreticiyi bahane ederek özele destek verdi.
12 Aralık 2019 Perşembe

Rize AKP den Babacan ve Davutoğlu'nun partilerine!!!

Paliç üreticiyi bahane ederek özele destek verdi.

28 Mayıs 2019 Salı 13:16
Bu haber 592 kez okundu
Paliç üreticiyi bahane ederek özele destek verdi.
 2019 yılı yaş çay sezonu iktidarın kuru çaya zam yapmaması nedeniyle sıkıntılı başladığını öne süren Ziraat odası temsilcileri üreticileri değil özel sektörü savundular.
 Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından taban fiyatı 2,90 TL ve 13 kuruş da destekleme bedeli olmak üzere 3,03 TL olarak açıklanan yaş çayda üretici perişan 1.80 TL peşinle üretci özele çay satarken ziraat odaları özele destek çıktı.
 
ÇAYKUR, Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı 2,90 TL kilo fiyatından yaş çayı alırken, özel sektör ise ÇAYKUR fiyatının 1 TL’den fazla altına inerek kilo fiyatını 1,80 TL’ye kadar düşürürken, ÇAYKUR fiyatından alacağı çay ödemelerini ise 2020 Mayıs ve Ağustos aylarında ödeyebileceğini üreticiye bildirdi. Kuru çaya zam yapılmayışıyla birlikte olan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hemşehrisi olan üreticiye oldu. Çay üreticisi özele satacağı 1 ton yaş çayda Bin liradan fazla gelir kaybı yaşıyor.
Paliç üreticiyi bahane edip özele destek verdi

Tüm bunların yaşandığı çay bölgesinde Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, beraberinde ilçe başkanlarıyla birlikte Artvin ve Trabzon Ziraat Odalarının da destek verdiği basın toplantısı düzenledi.Üreticilerin hiç bir dönem yanında olmayan Paliç siyasal iktidardan çekindiği için biatçı anlayışla iktidara seslenerek özel sektörün ürettiği kuru çaya zam istedi.
iktidara seslenen Paliç  kuru çaya bir an önce mutlaka zam yapılmalı çağrısında bulunurken özel sektöre de yaş çay kilo fiyatını artırması ve fiyatları dengelemesi için çağrıda bulundu.

rize-ziraat-odasi-baskani-nevzat-palic,-beraberinde-ilce-baskanlariyla-birlikte-artvin-ve-trabzon-ziraat-odalarinin-da-destek-verdigi-basin-toplantisi-duzenledi-(1).jpg

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin 16 Mayıs tarihinde Rize'de yaş çay alım fiyatı 3,03 TL olarak açıkladığı hatırlatmasında bulunan Paliç, ÇAYKUR’un uyguladığı 500 kg kotanın üreticileri memnun ettiğini kaydederek, ÇAYKUR’un günlük kapasitesi kadar çay alımı yapmasının üreticileri rahatlattığını belirterek yaş çay sezonunda yaşanan aksaklığın ÇAYKUR kaynaklı olmadığını, özel sektörden kaynaklandığını ifade ederek, “Özel sektörün bu seviyede düşük fiyatla çay alması hem yaş çay üreticilerimizi mağdur etmektedir hem de kendileri mağdur olacaktır. Neden mağdur olacaktır? Kendilerinden kuru çay satın alanlar da ona göre düşük fiyatla alacaklar. Bu sefer büyük haksızlık olacak. Düşük fiyatla çay almaktalar. Bu firmalar arasında çok dürüst özel sektörlerimiz de vardır ama maalesef bunlar da arada uymak mecburiyetinde kalıyor. Çünkü rakipleri düşük fiyatla alınca rekabet etme şansları ortadan kalkıyor. Tüm bu zararlar tamamen yaş çay üreticisine fatura edilmektedir, bütün zararlar yaş çay üreticisine yüklenmektedir. Onun için odalar olarak bunun önlenmesini, buna çare bulunmasını talep ediyoruz. Bunları önleyecek kanun hepimizin tercihidir, hepimizin beklentisidir. Ayrıca yaş çay üreticisini koruyacak, ÇAYKUR’u koruyacak, Tarım ve Orman Bakanlığımızın belirlediği fiyatın altında çay almayacak ve bir de kaçak çaylarla, yabancı menşeli izinsiz giren çaylara yakalananlara caydırıcı cezaların verileceği bir çay kanununu hepimiz canı gönülden bekliyoruz.” dedi.

Paliç, sektörde yaşanan sıkıntılar nedeniyle son bir yıldır kuru çaya zam yapılması gerektiğini dile getirdiklerini kaydederek, “Özel sektörün de maliyetler yüksek olup ucuza çay satması doğru değildir. Bugün en ucuz ürün çaydır. Kuru çay haricinde zam olmayan hiçbir ürün yoktur. Hem ÇAYKUR hem de özel sektör bizlere lazım. Bizler özel sektör düşmanı değiliz. Ancak düşük fiyatla çay alımı yaparak pahalı çay satamazlar. Çünkü onlardan alanlar da onun en düşük aldığı fiyatı baz alacaktır. Geçtiğimiz yıllarda özel sektör yüksek fiyatla çay alıp yüksek fiyatla çay satarak kar elde ettiler. Odalar olarak hiç kimse özel sektöre karşı değil bizler fiyatın dengesiz olmasına karşıyız. Bu dengesizliğin de ortadan kaldırılması için mutlaka kuru çaya zam yapılması gerekir.” diye konuştu.

Açıklanan çay fiyatlarındaki artışın yüzde 25, gübre fiyatlarındaki artışın yüzde 100, işçilikte ise yüzde 50 olduğunu belirten Paliç, Dünya çay üretiminde beşinci, tüketimde ise kişi başına 4 kg ile birinci olduğumuz çayın üreticisini memnun etmediğini ifade ederek, “Yıllardır beklenen çay kanununun çıkmamış olması, taban fiyat uygulamasına geçilememesi ile birlikte %51 inin özelleştiği çay sektörü uygulamaları çay üreticisini ciddi mağdur etmektedir. Devletimizin açıkladığı 3,03 tl fiyata rağmen özel sektörün 1,80 tl gibi rakamdan veya bir yıl vadeli çay alması bu ekonomik koşullarda çay üreticimizi sömürmek ve köle anlayışı ile çalıştırmaktır. Özel sektörün çay üretimine dahil olduğu günden beri, çay üreticimizin özel sektöre verdiği iyi niyet kredisi artık tükenmiştir. Biz Ziraat Odaları olarak Devletçi bir anlayış ile üretimi teşvik etmekteyiz. Devletimizin de çay üreticimizi özel sektörün acımasız uygulamalarına terk etmemesi, sabah şafakta, yağmurun altında çay üreten üreticimize sahip çıkması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Ziraat Odaları olarak daima Devletin yanında olup, geçmişte olduğu gibi bugünde ÇAYKUR’a desteklerinin devam edeceğini kaydeden Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, iktidara ve özel sektöre çağrıda bulunarak görmeyi arzu ettikleri politika hakkında şunları kaydetti: “Sektörde düzenin sağlanması için yaş çay üreticisini ve ÇAYKUR’u koruyan, ülkeye kayıt dışı çay girişini önleyen ve taban fiyat uygulamasına geçilerek, taban fiyatın altında çay alınamayan bir çay piyasası istiyoruz. Ülkedeki yaş çay üretiminin tamamı ÇAYKUR tarafından alınmalı, özel sektör ihtiyacını ÇAYKUR’dan temin etmelidir. Bölgemizin sigortası çay ve ÇAYKUR’dur. Asla özelleştirilmemelidir. Yaş çay üretiminde valiliklerce oluşturulan komisyonlarda 27593 sayılı tarımda iş aracılığı yönetmeliğinin aracı belgesi 7. maddesi belirlenen tarımda işçi maliyetleri tavsiye kararları bütün bölge yöneticileri ve yaş çay üreticilerinin uyması önem arz etmektedir. Üreticimizin göz bebeği olan ÇAYKUR'un çay kotalarını arttırarak alım garantisi ile alım yapması, yaş çay üreticilerimizin de önceliğini ÇAYKUR’a vermesi ekonomik olarak içinde bulunduğumuz bu zor dönemde, çay üreticimizi bir nebzede olsa rahatlatacaktır.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV