Paliç bunları söyledi

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Paliç bunları söyledi

24 Mayıs 2019 Cuma 12:17
Bu haber 647 kez okundu
Paliç bunları söyledi
Yaş çay taban fiyatının açıklanması ardından verilen 2.90 TL fiyatın iyi olduğunu açıklayan Rize ziraat odası başkanı Nevzat Paliç özel sektörün taban fiyatı altında çay almasına yönelik garip açıklamalar yaparak üreticiye sahip çıkmak yerine kendisnin yıpratılmak istendiğini açıkladı.

Ziraat Odaları başkanları adına Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç açıklamayı yaptı. Paliç açıklamasında, “Son günlerde Odalarımıza yönelik aslı astarı olmayan çiftçilerimizin sorunları ile ilgilenmediğimizi, çiftçilerimizin lehine hiçbir faaliyette bulunmadığımızı itham ederek, Ziraat Odası Başkanlıklarına aday olup kaybeden, bu hırsla Kamu kurumu niteliğinde Anayasa gereği ve kanunla kurulmuş olan odalarımızı Sosyal medya, yazılı basında, çiftçi nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır. Kanun gereği Ziraat odalarının aidatı asgari ücretin 1 inden aşağı olmamak üzere bölgeler, iller ve ilçeler bazında Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından belirlenir. 2018 yılında yıllık aidat 41 TL iken 2019 yılında dekara bakılmaksızın Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından 39 TL düşürülmüştür. Çiftçilerimizin yıllık aidatlarını Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından T.Z.O.B belirlediği miktarda yıllarca çay üreticisinin yaş çay bedellerinden kesilmektedir. Bu hizmet çiftçinin aidat yönünden yükümlülüğünü ortadan kaldırılmış olup çiftçinin lehine olan uygulamadır. Yıllık aidatını ödemeyenler kanuni yolla alınmaya kalkındığında çiftçimiz mağdur olacağı gibi kat kat daha fazla yıllık aidat ödeme zorunda kalacaktır” dedi.

 

Paliç, “İddia edildiği gibi gübre fiyatları ve yaş çay fiyatı konusunda sessiz kalmadık her platformda, Rize Yöneticilerin yaptığı toplantılarda siyasi vekiller nezdinde gübre fiyatlarının pahalılığını ve yaş çay fiyatın yetersiz olduğunu sürekli ifade ettik. Bizler her ne kadar Ziraat Odası Yönetici konumunda olsakta başta çay üreticisiyiz. Ayrıca kelebek konusunda çare olabilecek ilgili her mercie müracaatımız vardır sonuçlanması konusunda da ısrarcı tavrımız sürdürmekteyiz. Devam etmekte olan zararlı kelebekle mücadele projesi içerisinde yer almaktayız. Şunun iyice anlaşılmasını isteriz ki; Ziraat Odası kanun koyucu değildir. Piyasayı ve kurumları bağlayıcı karar merkezide değildir. Üreticiyi zora sokan uygulamaların karşısında duran, sorunlarını dile getiren, olması gereken şeyleri ilgili kurumlar nezdinde ve kamuoyunda savunup dile getiren bir meslek kuruluşudur. Görevimizin bilinci içerisinde çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye devam edeceğiz. Odalarımızın yönetimi için aday olup kazanamayan ve kaybetme hırsını odalarımızı yıpratma adına beyanatlar vererek çıkarmaya çalışanların çabaları boşunadır.  Ziraat Odaları devre dışında bırakılırsa üreticinin tek güvencesi olan Çaykur’un özelleştirilmesi çok daha kolaylaşır. 

 

Bu gerçekleşince de Rize’de üreticinin tek geçim kaynağı çay, tamamen özel sektörün hâkimiyetine bırakılır, yabancı sermayenin ağırlığı da artar. Belli bir zaman sonra ülkemizdeki çay sektörü tamamen yabancı sermayenin kontrolüne geçer. Aslında bir gram çay üretmeyen İngiltere, şirketlerinin oluşturdukları çay plantasyonlarıyla, Sri Lankalı, Kenyalı çay üreticisini karın tokluğuna çalıştırmakta, milyarlarca dolar kar elde etmektedir” dedi

 

Rize Ziraat Odaları, binlerce çiftçimize eğitim verdiğini kaydeden Paliç, “Başta çay olmak üzere yetiştiricilik, hastalık ve zararlılarla mücadele konusunda çiftçimizi bilinçlendirmek için eğitim materyalleri dağıtmaktadır. İlimizde, ek ürün olan kivi yetiştiriciliği ve organik tarım konusunda ciddi çalışmalar da yaptık. Rize Ziraat Odamız, Çaykur’un yaş çay alım yerlerini yenilemek için 500 bin liralık “Çiftçiden Aldığımızı Çiftçiye Ödemek” sloganlı proje yürütmüş, üstelik bu proje için devletten de bir kuruş destek almamıştır. Yeniden dört yıl daha Alımyeri projesi uzatılmıştır. Ayrıca odalarımız kendi çapında; laboratuvar hizmetleri, Tarım danışmanlık hizmetleri, çayı ilgilendiren birçok malzemenin uygun fiyatta satışı yapılmaktadır. 

 

 

Bütün bunlar bir yana; Rize’deki üreticilerimizin en önemli geçim kaynağı çay, çayın da güvencesi Çaykur’dur.

 

Rize Ziraat Odalarının en önemli görevinden biri de, bizce devletin sahip olduğu Çaykur’un yaşatılmasıdır. Çayın tamamen özel sektörün insafına terk edilmemesidir. Çayda yabancı sermayenin hâkim olmasına fırsat verilmemesidir. Ayrıca çayla ilgili çiftçi aleyhine bir düzenleme çıkarılmamasıdır.Bütün bunları her platformda dile getirdik. Bugüne kadar çiftçimiz aleyhine olabilecek girişimleri engelledik. Bundan sonra da Ziraat Odaları var oldukça hiç kimse çiftçimizin aleyhine bir faaliyet içinde olamayacaktır.” dedi.

İlyas GÜR

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV