20 Kasım 2018 Salı

Külünkoğlu FETÖ dostluğu Dekana dayandı!!!

ÖDP 'den çevre bakanına

15 Nisan 2018 Pazar 23:45
Bu haber 323 kez okundu
ÖDP 'den çevre bakanına

 Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Rize İl Başkanı Devrim Şahinbaş, Hemşin’de mahkemenin “ÇED Olumlu” raporunu iptali üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Danıştay’a itiraz etmesini eleştirerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aslî görevinin “Çevrenin korunması, iyileştirilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi” olduğunu hatırlattı.

ÖDP İl Örgütü adına yazılı açıklama yapan Şahinbaş, şunları ifade etti:

“Hemşin Büyük Dere ve Pazar Çayı üzerinde yapılması planlanan Dikmen I-II Regülatörleri ve HES Projesi ile ilgili açılan davalar sonucu 2016 yılında yerel mahkeme, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED Olumlu” kararını iptal etmiş, ironik bir şekilde “çevrenin korunması, iyileştirilmesi ile çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik iş ve işlemleri yürütmek” gibi görevleri olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay’a itiraz ederek bu kararı 2017 yılında bozdurmuştur.

HES’lerin inşaat dönemlerinde derelerin yapısı tahribata uğramakta, derelerin doğal akış düzeni değişmekte, gürültü, toz gibi olumsuz etkiler oluşmaktadır. İnşaat aşamasında meydana gelen hafriyatın dere yatağına dökülmesi sonucu balıkların yumurtlama alanları tahrip edilmekte ve balık miktarı büyük oranda azalmaktadır. HES’lerin işletme aşamasında nehirlerdeki suyun büyük bir bölümünü kullandığından suyun akış miktarı, akış hızı, nehrin derinliği ve taban yapısı büyük ölçüde değişmektedir. İkizdere’de olduğu gibi can suyu hesaplamalarına uyulmamakta, Salarha ve Solaklı’da olduğu dereleri kurutmaktadır.

Danıştay 14. Dairesi’nin almış olduğu kararla hem HES yapımının hem de yukarıda saydığımız ekolojik etkilerin önü açılmıştır. Aynı zamanda Rize’nin Organik Tarım Havzası olan bölgede, planlanan projenin hayata geçmesiyle organik çay ve bal üretimi de zarar görecek, Hemşin’in canlılığı ve özgünlüğü kaybolacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı asli görevinin doğayı yok etmek değil korumak olduğunu hatırlamalı ve doğaya meta olarak bakmamalıdır.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Rize İl Örgütü olarak Hemşin’in ölüm fermanı olan bu proje rafa kalkana kadar Hemşin halkıyla birlikte mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

468x60 -->

    Yorumlar

Admatic Scroll 300x250 Ad Code START --> Admatic Scroll 300x250 Ad Code END -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV