Muhtarlar “ÇAYKUR genel müdürü bizi makamından kovdu”Genelmüdür Alim “bana hakaret ettiler üzerime yürüdüler”
06 Nisan 2020 Pazartesi

İstanbul’dan Kaçan Pozitif hasta Fındıklı’da yakalandı!!!

Muhtarlar “ÇAYKUR genel müdürü bizi makamından kovdu”Genelmüdür Alim “bana hakaret ettiler üzerime yürüdüler”

27 Ocak 2020 Pazartesi 17:28
Bu haber 8917 kez okundu
Muhtarlar “ÇAYKUR genel müdürü bizi makamından kovdu”Genelmüdür Alim “bana hakaret ettiler üzerime yürüdüler”
Muhtarlar “ÇAYKUR genel müdürü bizi makamından kovdu”

Genelmüdür Alim “bana hakaret ettiler üzerime yürüdüler”

 

Gençağa Karafazlı-Özel Haber.Rize

 

Çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Âlim’e Geçen hafta iadeyi ziyarette bulunan Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı ile köy ve mahalle muhtarları dernekleri başkanları arasında makamda yaşanan tartışmanın yankıları devam ediyor.

 

Muhtarlar Genel müdür Y.Z.Âlim’in kendilerini makamdan kovuğunu iddia etti. Genel müdür Alim ise, muhtarların kendisine yönelik hakaret ve tehditlerde bulunduklarını öne sürdü.

 

Federasyon yöneticilerinin olağan üstü toplandı.Bazı muhtarlar, Genel müdür vekili Yusuf Ziya Âlim’i muhtarlardan tek tek özür dilemeye ya da görevinden istifa etmeye çağırırdılar.

Acil toplanan Federasyon yönetimi yaşananları basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurmak istemeleri konusunda ortak bir karar alınamadığı öğrenilirken, EMEP Fındıklı ilçe başkanı Hasan Zorlucan ile CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz,yaşananlara tepki göstererek muhtarlar federasyonunu yaşananlarla ilgili açıklama yapmaya çağırdı

Çaykur genel müdürlük makamda neler yaşandı?

Çay işletmeleri genel müdür vekili Yusuf Ziya Âlim’e geçen hafta iadeyi ziyarete giden Rize muhtarlar federasyonu yöneticileri ile bazı ilçelerin mahalle muhtar dernekleri başkanları ile Yusuf Ziya Alim arasında muhtarların köy alım yerleriyle ilgili taleplerini ilettikleri sırada tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine müdür Alim güvenlik çağırarak muhtarları makamından kovdu.

Çay alım yerleri konusu tartışmayı alevlendirdi

Olayın tanığı ve isminin açıklanmasını istemeyen (ismi bizde saklı ) bir muhtar yaşananları rize nabız haber muhabirlerine şu şekilde aktardı.

Biz Rize muhtarlar federasyonu yöneticisi muhtar arkadaşlar ile bazı ilçelerin mahalle muhtarları Dernek başkanları ile birlikte çay işletmeleri genel müdürümüz olan, Sayın Yusuf Ziya Âlim beye iadeyi ziyarete gittik. Makamında bizleri karşıladı ve bizde daha çaylarımızı içmeden çay alım yerlerimizde yaşanan sorunların yer aldığı bir dosyayı kendisine sunduk.

Kendisine, yaş çay taşıma işi özelleşti ve bu işi yapan özel firma alım yerlerinde ki sorunları da üslensin. Üretici palet sorunu elektrik terazi vs arızalar oldu mu bizi arıyor bunların parası ise muhtarlıkça karşılanmak zorunda kalınıyor. Sayın müdürümüz Âlim bey bize ‘bana ne alım yerinden o zaman kapatın’ şeklinde agresif bir şekilde tepki gösterdi. Arkadaşlarımız ise kendisine ‘bu alım yerlerinin kapısında çaykur yazıyor nasıl kapatırız’ diye cevap verdiler.

Ziraat odasının kesintileri tartışma yarattı

Bir başka mahalle muhtarı ise Ziraat odalarının kesintileriyle ilgili soru soran muhtarla genel müdür Y.Z.Alim arasında yaşananları şu şekilde aktardı.

Muhtar arkadaşımız sayın genel müdüre ‘ziraat odaları müstahsilden yılda milyonları kesiyor ama bir şey yapmıyor bu kesintileri siz üreticilerin cüzdanından sağlıyor ziraata aktarıyorsunuz bu durumun çaykur ile ilişkisi nedir’?  Sorusuna müdür bey, “bana ne ziraat odalarından gidin onlara sorun benle ne alakası var” şeklinde çok sert cevaplar verdi.

Bu makam senin değil anamın vergileri ile buradasın

Bu durum karşısında ortalık iyice gerildi. Muhtar arkadaşlarımız ÇAYKUR’un DİDİ’ fabrikasının bölgede yapımı ile ilgili soruları sordu bilgi edinmek istediler ancak müdür beyin cevap yerine sürekli olarak agresif davranışlar ve cevaplar vermesi nezaket kurallarına da aykırı bir görüntü sergiliyordu.

Müdür beyin bu sert tutumu muhtar arkadaşlarımızı çok aşağılamıştı. Bir başka muhtar arkadaşımız bu davranışlar karşısında kalkarak müdür beye “ bu makam senin değil. Bu makama oturuyorsan,  anamın, eşimin. Çocuğumun emeği ile verdiği vergiler sayesinde burda oturuyorsun bize böyle davranamazsın” şeklinde tepki gösterdi. Yaşanan bu sözlü tartışma sonrası ortam daha da gerilmişti.

Muhtar özür diledi müdür burası özür dileme yeri değil!

Yaşananları anlatmaktan bazı muhtarlar çekinirken olayları anlatmak isteyen ve isimleri bizde saklı muhtarlar makamda yaşanan son tartışmayı ise şöyle açıkladılar.

Muhtar arkadaşlarımız oldukça moralleri bozulmuştu Federasyon başkanı arkadaşımız Tuncay Maşalacı olayın daha da büyümemesi için  ‘hadi arkadaşlar çıkıyoruz’ diye seslendi ve arkadaşlar makam odasından çıkmaya başladılar o esnada bir muhtar arkadaşımız genel müdüre, “sayın müdürümüm arkadaşlarımız belki yanlış bir davranışta bulunmuştur ben arkadaşlarım adına özür dilerim” dedi.

Bu özürün hemen ardından müdür bey çok sert bir şekilde “ne özrü diliyorsunuz? Burası özür dileme makamı değil sizi kabul edende kabahat. Bu ne benden hesap sormaya mı geldiniz ”? diyerek serzenişte bulunurken güvenlik görevlisi olduğunu sandığımız kişiler geldi bizde makam odasını terk ettik çıktık.

Sayın genel müdürümüz Yusuf Ziya Alim,  Bey o makamın sahibi olarak gelen konuklarına hatalı davranışlar olsa da böyle davranmamalıydı hangi şart altında olursa olsun bu davranışları onur kırıcıydı kabul edilemez. Diye kaydettiler.

Siyasiler devreye girdi

Yaşanan bu gelişmeler sonrası muhtarlar Federasyon başkanı Tuncay Maşalacı’ya  çağrıda bulunarak konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi ve genel müdürü Yusuf Ziya Alim’ın kınanmasını istedi. Geçen hafta toplanan muhtarlar ortak bir metinde anlaşamadılar. Bazı muhtarlar Rize milletvekili Muhamet Avcı, Osman Bak konu hakkında bilgilendirildiğini konu ile ilgili genel müdür Alim ile görüşecekleri sözü verdiklerini konun kapatılmasını istedikleri öğrenildi.

 

Müdür Alim “beni tehdit ettiler üzerime yürüdüler”

Çaykur genel müdürlüğü makamında muhtarlarla tartıştığı iddia edilen Çay işletmeleri genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim, muhtarları kovmadığını muhtarların kendisine hakaret ettiğini öne sürerek konuyla ilgili muhabirimize şunları söyledi.

“Muhtarlarla makamda bir tartışma yaşadığımız doğru ancak, muhtarların aktardıkları kesinlikle doğru değil.Muhtar kardeşlerimiz  makama gelir gelmez bana soru sormaya başladılar ve sorulan konuların kurumumuzla ilgili konular olmadığını kendilerine belirttim.Muhtarla sorgu sual  ve ardından hakaretler ettiler.Bütün bu davranışların karşısında sessizliğimi korudum sorgu sual tehditler devam ettiği bir sırada birde üzerime yürüdüler ardından makamdan ayrıldılar.Ben misafirlerimi ağırlamaya çalıştım ancak onlar hesap sorar bir tutum içerisinde bulundular.Muhtarları makamdan kovduğum iddiaları kesinlikle doğru değil böyle bir şey de olması mümkün değildir” dedi.
 
EMEP
 Fındıklı İlçe Başkanı
Hasan Zorlucan

EMEP bu otoriter rejimin göstergesidir 

Yaşananların Rize kamuoyunda büyük yankı bulurken EMEP Rize Fındıklı ilçe başkanı Hasan Zorlucan, Rize ve Genel müdür vekilinin muhtarlara karşı davranışını kınadığını belirterek yaşananların özelleştirme politikalarının bir sonucu olduğunu kaydetti.

 

Zorlucan; “Atanmış bir kişinin halkın seçtiği temsilcilerine davranışı demokrasinin değil otoriter rejimin göstergesidir. Muhtarlar kendilerine yapılan saygısızlığı kamuoyuna açıklamalılar.

 

Bu yaşananlar Çay kurun özelleştirme uygulamaları, kurumun yapması gereken hizmetleri vatandaşın sırtına yıktığının sonuçlarından biri. Özelleştirmeğe karşı çay üreticileri birleşmeli haklarını korumalı ve yeni haklar elde etmek için mücadele etmelidir. Elbette yönetenle yönetilenler görüş alışverişi yapabilirler. Ancak yönetilenler örgütlü biçimde hareket ederlerse taleplerini kabul ettirebilirler.

 

Bu durum biz çay üreticilerini birleştirmeli

 

 Başka türlü yönetenleri hizaya getirmek mümkün değildir. Muhtarlarımız taleplerini iletmeleri doğal, karşılaştıkları uygulama yanlıştır ancak yönetenler ne yazık ki yönetme biçimleri böyledir. Yönetenleri kendi haline bırakmamalıyız. Bu davranış muhtarları genel müdüre karşı duygularını farklılaştırmıştır. Ancak kendilerine yapılan hakareti yinede tam anlamıyla algılayamadıklarını gösteriyor. Yine faydacı ve iyi niyetle ele aldıklarını görüyoruz. Deneyimler bizleri de, toplumun diğer kesimlerini de bilinçlendirecek daha özgür, demokratik bir yönetim mutlaka halkımız başaracaktır. Bu durum biz çay üreticilerini birleştirmeli, çay sezonuna sorunlarımızı çözme noktasına gelmiş örgütlülüğü yaratma adımı olmalıdır. Çay sorunları sadece muhtarlara bırakılamaz. Üretici, işçi muhtar, aza hepimiz sahiplenmeliyiz.

CHP
 Rize il başkanı
Saltuk Deniz

CHP “Federasyon açıklama yapmalı”

Çaykur genel müdürlüğü makamında yaşanan olayları doğrulayan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Rize kamuoyunu günlerdir meşgul eden Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim’in Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve yönetimindeki ilçe muhtarlar dernek başkanları ile muhtarlar makamından kovduğuna ilişkin iddiayla ilgili açıklamalarda bulunarak muhtarlar federasyonunu olayla ilgili açıklama yapmaya çağırdı.

"Muhtarlar bana basın açıklama yapma diyorlar”

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, “ Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim’in, Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı ve beraberindeki köy ve mahalle muhtarlar dernekleri başkanlarını makamında kovduğunu kesin öğrendim.

Beni muhtarlar aradı yaşananları aktardılar. Muhtarlar makamdan kovulduklarını onurlarının kırıldığını ancak kendilerinin bir açıklama konusunda hem fikir olamadıklarını belirterek CHP olarak konuyla ilgili her hangi bir açıklama yapmamamı da istediler.

Biz de o zaman bu açıklamayı siz yapmalısınız dedik. Biz sizin açıklamalarınız üzerine size destek veririz dedim. Şikâyetçi olan insanlar haklarını kendileri savunmayı öğrenmeleri lazım. Eğer bir kurum, kuruluş muhtarları makamından kovduysa onun bu tutumu karşısında kendi hakkını arayamıyorsa, bizim onun önüne geçtiğimiz zaman o insan artık hak aramak gibi bir anlayış içerisinde olmuyor. Nasıl olsa benim hakkımı savunan, mücadele eden ve bedel ödeyen insanlar var diyorlar.

Rize bunu konuşuyor Muhtarlara süre verdik süre kısalıyor

Bu işler Öyle değil, kendi hakkını savunamayanlar vatandaşın haklarını nasıl savunacak? ilk önce sokağa çık, savun, derdini söyle, sesini çıkar. Hem makamdan kovulacaksın hem de bize bu konuyu kamuoyuna duyurmayın diye uyarıda bulunacaksın olmaz öyle şey. Biz muhtarlara süre tanıdık. Görüyoruz ki bu süre her geçen gün uzuyor. Ben kendilerine de söyledim. Bu olay Rize’de herkesin duyduğu ve bildiği bir olay. Sokakta herkes bunu konuşuyor. Herkesin bildiği bir konuyu konuşmayalım demek doğru bir davranış değil.

Muhtarlar yaşananları bir an evvel açıklamalıdırlar.

Muhtarların da bir an önce makamda neler yaşandığını Rize kamuoyuna açıklaması gerek. Rize de bu olayı konuşmayan yok. Muhtarlar kimden? Neden korkuyorlar? Neden açıklama yapamıyorlar? Çekindikleri bir durum mu var? bunu da bir vatandaş olarak bilmek isteriz.. Rize kamuoyunda herkes bunu konuşuyor, herkes de bizlere soruyor. Asıl sorunumuz söylenen sözleri ya da karşılaştıklarımızı tanımlamamaktan geçiyor. Eğer muhtarlar konuyla ilgili bir basın açıklaması yapmazlar ise bu açıklamayı basın açıklamasıdır diyerek yeniden kamuoyu ile paylaşacağız.

Çaykur genel müdür vekili özür dilemelidir

Burada gördüğümüz şu. Muhtarlarımızın anlatımlarına göre Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim’in muhtarları yaşanan tartışmamalar sonrası makamında kovmuş. Bu söylemler doğru ise müdür Âlim’in acilen muhtarlardan tek tek özür dilemesi gerekir. Muhtarlar bu vatandaşların temsilcisidirler makama gelen hiçbir vatandaşı kovamazsınız.

Muhtarlarda özür dilemelidirler

Bu iddiaları ve yaşanan olayları bize aktaran muhtarlarımız bugün yarın açıklama yapmaz  ve bu aktardıkları doğru değil ise o zaman muhtarlarda çıkıp kamuoyundan özür dilemek zorundadırlar” diyerek Rize muhtarlar federasyonunu bir an önce basın açıklaması yapmaya çağırdı.

NOT:BU HABER KAYNAK GÖSTERİLEREK KULLANILABİLİR. 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV