MNG'NİN SUÇLANAN OĞLU KONUŞTU

rize haber
rize haber

rize haber
rize haber

24 Haziran 2019 Pazartesi

Rize'li kadının isyanı:Bu ülkede kadın olmak suç mu?

MNG'NİN SUÇLANAN OĞLU KONUŞTU

13 Ocak 2016 Çarşamba 22:45
Bu haber 894 kez okundu
MNG'NİN SUÇLANAN OĞLU KONUŞTU
Babasını savunmadı diye suçlanan Avukat oğul konuştu.
Rize'de İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı ve Kızılay Şube Başkanı olan Mehmet Nuri Gezmiş'in, cinsel istismar suçlamasıyla tutuklanmasıyla ilgili  ulusal ve yerel medyada  yer alan haberler Gezmiş ailesini rahatsız etti.
Ulusal ve yerel bazı yayın organlarında  MNG'nin görülen davasında avukat oğlu ile ilgili “Avukat oğul, babasını savunmadı” şeklinde haberler yer almıştı.Bu ve benzeri gerçek dişi haberlerin medyada yer alması sonrası bir linç kampanyası ile karşı karşiya kaldıklarını belirten Av.Salih Gezmiş  NABIZ'a konuştu.
; “bazı gazeteci arkadaşlarımız haber yaparken haber  etiğinden uzak daha çok toplumu manupüle etme amaçlı duygusal akılla haberler yaparak bizleritoplum önünde küçük düşürdü” diyerek gazetecilik etiğine dikkat çekti.
BABAM YARGILANMADAN CEZASINI KESTİLER
Av.Gezmiş; “Ortada  ciddi bir takım iddilar var ve bu iddiların araştırılması soruşturulması tabii ki yapılacak.Kimse dokunulmaz değildir ancak bütün bu soruşturmalar yapılırken her şey hukuk kuralları içerisnde yapılacaktır.Önemli bir görevi başarıyla sürdüren Babama yönelik ortaya atılan bu iddiların soruşturulması gayet normal bir durumdur.
Ben bir hukukçu olarak yapmam gereken şey yargı sürecini takip etmek ve yargının vereceği karaları beklemektir. 
Bu süreçte de bazı gazetecilerin yazdığı gibi “masumiyet karinesi” denen bir olay var hukukta.Bir zanlı suçu mahkemece kesinleşmedikten sonra suçlu ilan edilemez.Bu durumu haber yapılırken göz önünde bulundurmayan bazı gazeteciler peşin hüküm vererek yargılama olmadan cezasını kestiler.Bu doğru bir habercilik anlayışı değildir.
HABERLER AİLEMİZE YÖNELDİ 
Tutuklamanın gerçekleşmesinin ardından medyada yer alan bazı haberler aile bireylerimizi derinden yaralamıştır.
Yapılan haberlerde babam bir yandan yargısız infaz edilirken diğer yandan olayı abartmak ve ilginçkılmak için ellerinden ne geldiyse yaptılar.Benim bir avukat ablamın ise bir eczacı olması haberle ne alakası olabilir? Yargılanacak olan bir insanın 2 evladının haberlerde konu edilmesi doğru değildir.Bugün yargısız infaz ettiğiniz bu insan iki evlatını okutmuş ve meslek sahibi etmiştir buradan nereye varmak isteniyor ki?
YALAN HABERLER YAPILDI
İddilar kamuoyuna aktarılırken bir gazeteci gerçekçi ve öbjektif olmalıdır ancak görüyoruz ki yapılan haberlerde hiçte öbjektif davranılmadı.
2007 yılında açılmış ve dönemin valisi tarafından üstü ortümüş deniliyor.Böyle bir soruşturma ortada yok.dava dosyasında bu iddia ile ilgili hiç bir bilgi ve belge de yok.
İddia edilen tarihte görev yapan ilin valisi duyduğum kadarıyla bu iddiları yalanlamış zaten bir şikayet varsa ve yazışmalar yapılıp soruşturma izni verilmemişse bu kayıtlarda mevcüt olmalıdır ancak şugüne dek böyle bir soruşturmanın olmadığı anlaşılıyor.
Bir diğer konu ise  Diyarbakır,Kulp ilçesinde benzeri bir soruşturmanın olduğu şeklinde haberlere yer verildi.Ancak böyle bir soruşturmanın dava dosyasında yer almadığı görüyoruz.
BİLGİSAYAR HARD DİSKLERİ DEĞİŞMEDİ
Ortada anlamadığım çok ciddi bir karalama kampanyası var.haberlerde bilgisayarları Polisten kaçırdığımız ve bir bilgisayarcıya gidip hard disclerini değiştirdiğimiz iddia edildi.Böyle bir şey yok.Biz kendimiz bilgisayarları teslim ettik her hangi bir bilgisayarciya gidip bir şey değiştirilmişdeğil.Zaten bilgisayarlarla ilgili bir inceleme raporu şimdiye kadar hazırlanmadı bütün bunların gerçek olup olmadığı yapılacak olan incelemeler sonucu ortaya çıkacaktır.Ancak olmayan şeyleri olmuş gibi kamuoyuna aktarmak açık bir artniyettir.
ALLAH NEFES VERDİKÇE BABAMI SAVUNACAĞIM
Olayda beni ve aile bireylerimizi derinden üzen en önemli konu ise benim hukukçu kimliğim üzerinden babamın yargısız infaz edilmesidir.
Gözaltı olayı gerçekleştikten sonra avukat arkadaşlarımızdan bazıları davayla ilgilendiler.İfade süreci ve adliye de ki yargılama süreci bütün bu süreçleri yakinen takip ettim.Avukat arkadaşım savunmasını yaptı ve bu süreçte bende savunmamı yaptım.
Mahkeme karar vermek için duruşma salonundan dişariya çıktığımızda orada bu bu haberleri yayinlayan gazeteci arkadaşımızıda gördük oda bizleri gördü hatta avukat arkadaşımızla sohpet etti.
Nasıl oluyorda yapılan haberlerde  “avukat oğlu babasını savunmadı” bir diğer gazeteci ise “oğlu babasının dosyasını görünce davaya bakmaktan vaz geçti” şeklinde yalan haber yazılıyor?
Böyle bir şey olabilir mi? Allah bana nefes verdiği sürece ben babamı savunacağım.Ben onun evladiyim.Yargılama sonrası suçsuzda olabilir suçluda olabilir bu beniim onun oğlu olduğum gerçeğini asla değiştirmez.Bu durum her insanın başına gelebilir bu nedenle bu iddilarla yargılanan bir insanın avukat oğlu ve eczacı kızı olması kimliğimizin ve durşumuzun toplum tarafından bilinmesini gerektirecek bir haber konusu olmasının habercilik anlayışıyla ne alakası var.
Mahkemeye intikal eden bir dava ile ilgili “300 syfalaık fezleke” diyerek 30-40 sayfadan oluşan bir dava dosyasını bukadar abartarak peşin suçlu yaratmak habercilik etiği ve kurallarıyla asla bağdaşmıyor.
Allah hiçkimsenin başına bu ve benzeri oalaylar vermesin.Hepimiz insanız hepimizin babası annesi oğlu kızı vardır.İnsanlar hata ve ya yanliş şeyler yapabilir bu kişi babamda olsa bir hukukçu olarak her insanın savunamaya hakkı vardır kaldiki bu kişi babam olunca allah nefes verdiği sürece hukuk ilkeleri içerisnde onu savunmaya devam edeceğim.
HER ŞEYİ ZAMAN GÖSTERECEK
Yapılan bu haberlerin yalan boyutlarıyla tabii ki hukuki olarak gereği için haklarımızı kullanacağız.Bugün çok zor günler yaşıyoruz.Hiç bir şey söylemek istemiyorum yapılan soruşturmaları yapılacak olan yargılamayı bekleyip göreceğiz. zaman en büyük gerçektir.hakkımızda yapılan aşağılayıcı ,yalan ve  kırıcı yayınların hukusal anlamda gereğini zamanla yapacağız” dedi

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV