Milli Görüş bir ütopya idi, AKP ise distopya
23 Şubat 2020 Pazar

Erdoğan'ın Köylüleri Gözaltına Alındı

Milli Görüş bir ütopya idi, AKP ise distopya

20 Kasım 2018 Salı 18:14
Bu haber 8316 kez okundu
  Milli Görüş bir ütopya idi, AKP ise distopya
  

Milli Görüş bir ütopya idi, AKP ise

distopya!

“Milli görüş bir ütopya idi, bir gelecek tasarımı idi, sizler ise distopyasınız, hayal kırıklığısınız” sözlerine alınan AKP’liler Bekaroğlu’na tepki gösterdi. Bekaroğlu, konuşmasını sürekli kesip sataşan AKP Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’yi, Ebu Cehil’in, Mekke’de tebliğ ederken gürültü çıkarıp rahatsız etsinler diye Hz. Muhammed’in peşine taktığı meczuplara benzetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sert tartışmalar yaşandı.

Geçtiğimiz yıl Ensar Vakfı genel kurulunda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “16 senelik iktidarız ama sosyal ve kültürel iktidar konusunda sıkıntılarımız var.” sözünü hatırlatan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun CHP’li üyesi Mehmet Bekaroğlu, bunun Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir itiraf olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ensar Vakfı genel kurulundaki konuşmasının devamını ise çok vahim bulduğunu, otoriter, totaliter kafayı ortaya koyarak kendini deşifre ettiğini belirten Bekaroğlu, Erdoğan’ın“Biz yanlış yaptık. Bu kadar imkânlar elimizde var, bu imkânları kullanıp her şeyi kendimize benzetmemiz gerekiyordu, yapamadık.” şeklindeki sözlerinin dehşet verici olduğunu, kültürel ve sosyal alanların kendilerinden olmayan hain düşmanların elinde bulunduğunu ifade ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müthiş bir itirafta bulunduğunu anlatan Bekaroğlu, “Türkiye’nin son on beş senelik, yirmi senelik tablosunu ortaya koyduğu gibi, nereye gittiğinizin de bir ifadesi. Bu itiraf Türkiye’nin nereye gittiğini de ortaya koyuyor, Türkiye’de yaşanan kutuplaşmayı da ortaya koyuyor. Türkiye’de siyasetin bütünüyle kültürün üzerinden kurulduğunu, farklı kültürlere asla ve asla bu Hükûmetin, bu heyetin tahammülü olmadığını ve kendisini güçlü hissetmiş olduğu şu andan itibaren gerçekten diğer kültür gruplarını bir şekilde, devletin imkânlarını kullanarak nasıl ortadan kaldırabileceğini ve Türkiye’yi önümüzdeki dönem kutuplaşmanın nereye sürükleyebileceğini de gösteriyor değerli arkadaşlar.” diye konuştu.

“HAYAL KIRIKLIĞISINIZ, TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATILACAKSINIZ”

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kültürel alanda iktidar olamadık” sözlerinin hatırlatılması ortamı gerdi. AKP’yi hayal kırıklığı olarak tanımlayan CHP’li Mehmet Bekaroğlu’nun “Milli Görüş bir ütopya idi, bir gelecek tasarımı idi, siz ise distopyasınız. Bu dünya neleri gördü sizin gibi kardeşim; kültürel devrimler yapanlar, kitapları yakanlar, sanat eserlerini mühürleyenler, neler gördü neler, hepsi tarihin çöplüğüne atıldı gitti, siz de kültürel ve sosyal anlamda tarihin çöplüğüne atılacaksınız çünkü özgün olarak hiçbir şey üretemediniz. Siz milletten önce kendinize ihanet etmiş bir heyetsiniz” sözlerine alınan AK Partili Milletvekilleri, gürültü çıkarıp sataşarak, sık sık Bekaroğlu’nun konuşmasını böldü.

Bekaroğlu’nun konuşmasının AKP’li Milletvekillerince kesilmesine göz yuman Komisyon Başkanı Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, tansiyonun yükselmesine neden olurken, CHP’li Bekaroğlu’nun Hz. Muhammed döneminden verdiği örnek, AKP’li Ekrem Çelebi’yi çıldırttı: “Peygamber Efendimiz Mekke’de tebliğ ediyordu, geziyordu, dolaşıyordu. Ebu Cehil de oradaki meczupları peşine takıp gürültü yaptırıyordu.” Bu söz üzerine Çelebi, “Seninki tebliğ değil. Kendini Peygamber Efendimiz’in yerine koyma.” diye çıkıştı. Bekaroğlu ise kendini anlatmadığını, kendilerine ayna tutanlara yönelik iktidarın izlediği tutumu anlattığını ifade ederek şöyle dedi:

“Tuhafsınız yani siz, enteresansınız. Millî, yerli falan derken, Rabialar yaparken Cumhurbaşkanı kendisi söyledi ‘İhanet ettik bu şehre.’ Bu dikey nedir yani bu 20-30 katlar nedir? Hepsi gözünüzün önünde oldu, hepsinin ruhsatını siz verdiniz, hepsinin arsalarını siz dağıttınız hepsinden -nokta, nokta- siz topladınız, hepsi sizin zamanınızda oldu. Eğer bu otoriter, totaliter anlayışınız gerçekten devam ederse Türkiye bir felakete doğru sürükleniyor ve size de asla ve asla kültürel ve sosyal iktidar alanı vermeyecektir. Siz kültürel ve sosyal olarak iktidar olamadınız, olamayacaksınız da yani bütün devlet imkânlarını kullanmanıza rağmen olamayacaksınız. Niye olamayacaksınız? Çünkü iktidar sizi, siz olmaktan çıkardı.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV