Melemşe “Güneysu köprüsü intihar köprüsü olmasın”

banner100

19 Eylül 2020 Cumartesi

“Artık 210 bin çay üreticisi örgütlenmeli”

Melemşe “Güneysu köprüsü intihar köprüsü olmasın”

SES’den İntihar eden kuran kursu öğrencisi ile ilgili siyasi partilere basın açıklaması çağrısı

13 Ağustos 2020 Perşembe 23:02
Bu haber 2866 kez okundu
Melemşe “Güneysu köprüsü intihar köprüsü olmasın”
 SES’den İntihar eden kuran kursu öğrencisi ile ilgili siyasi partilere basın açıklaması çağrısı

“Güneysu köprüsü intihar köprüsü olmasın”

GENÇAĞA KARAFAZLI-RİZE-ARTİ GERÇEK

5 Gün önce 13 kız arkadaşıyla amcası tarafından Van’dan Rize, Güneysu ilçesi Ortaköy köyünde bulunan Diyanet işleri kız kuran kursuna eğitim görmek için getirilen 15 yaşındaki İ:S adlı kız çocuğunun Güneysu’da bir köprüden kendisini atıp intihara kalkışmasına yönelik tepkiler devam ediyor.

Kuran kursundan kaçıp intihara kalkışan 15 yaşındaki İ:S adlı genç kızın intihar etmesindeki nedenlerin ortaya çıkartılması ve sorumluların cezalandırılması için Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Rize’deki bütün siyasi parti temsilcilerine olayın yaşandığı yerde ortak basın açıklaması yapma çağrısında bulundu.

Bu bir kaza değil

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası Trabzon hukuk sekreteri cemal Melemşe; “ Bu olay sırdan bir olay olarak ve ya olaya kaza süsü vererek asla geçiştirilmemelidir.

Görgü tanıklarının Polise verdiği ifadelere göre Kurstan kaçan kız çocuğun dakikalarca yürüyerek geldiği köprüde denildiği gibi kaza ile değil bilinçli bir şekilde köprünün üzerine korkuluklara çıkıp beklemiş önce çantasını atmış ardından kendisini atmıştır.

Görgü tanığı dakikalarca çocuğun intihar etmemesi için onunla konuştuğunu onu ikna etmeye çalıştığını söylüyor ortada kazayla köprüden düşmesi söz konusu değildir.

Kuran kursunu değil intiharın nedenlerini sorguluyoruz

Burada kız çocuğunun neden kuran kursuna gittiğini sorgulamıyoruz. Burada daha öncede eğitim alan bu kız çocuğumuzun neden intihara kalkıştığı ve ardında ki gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyoruz.

O kuran kursta okuyan başka birçok yaşı tutmayan diyanet işleri başkanlığının yöneticilerinin sorumluluğunda eğitim alan kızlarımız var. Bu olay onlarında psikolojisini bozduğu bir gerçektir. Bu nedenle neden ve niçin bu soruları sormak olayın aydınlanması için önem arz etmektedir.

Güneysu köprüsü intihar köprüsü olmasın

Bu gerekçelerle olayın tüm ayrıntılarıyla araştırılması, intihar sebebinin ortaya çıkartılması amacıyla rezedeki tüm siyasi partileri, sendikalar ve sivil toplum örgütleri olarak olayın üstüne durmamız gerektiğini bu amaçla Güneysu köprüsü üzerinde ortak bir basın açıklaması yaparak bu Güneysu köprüsünün “intihar köprüsü” olmaması için adım atmalıyız.

Rize’den bir ortak bir ses olarak yarın memleketi Rize’ye gelecek olan sayın Cumhur başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bu yaşananları duyurarak olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılması için bu sese destek vereceği inancıyla tüm partilere çağrımızdır” dedi.

Melemşe’nin çağrısına SP, İyi Parti’Sol Parti'den evet CHP den ilginç yanıt

Cemal Melemşe; “ basın açıklaması teklifini parti temsilcilerine götürdüm. Saadet Parti İyi Parti,Sol Parti başkanları gayet olumlu ve anlamlı karşıladılar. CHP İl başkanı Saltuk Deniz ise “biz açıklama yapmayacağız Ankara genel merkez kadınlar açıklama yapacak”  sözlerinin ardından diğer partilerin açıklamamıza katılacağını belirttim bu kez CHP başkanı ,” biz yarın CHP Rize il başkanlığında açıklama yapacağız” dedi.

CHP bu konuda ne düşündüğünü açıkçası anlamakta zorlandık. Bu siyasi bir olay değil bu olay tüm toplumu tüm siyasi partileri STK, meslek örgütleri yanı insanım diyen herkesi ilgilendiren bir olaydır. Biz insanı olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeye tüm yurttaşlarımızı bu ve benzeri konularda duyalı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Olayın kaza değil intihar olduğunu anlatan görgü tanığının ifadesi

 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV