Kur'an kursu öğrencileri mağdur edildi dedi çözüm istedi
03 Haziran 2020 Çarşamba

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Kur'an kursu öğrencileri mağdur edildi dedi çözüm istedi

26 Mart 2020 Perşembe 16:20
Bu haber 671 kez okundu
Kur'an kursu öğrencileri mağdur edildi dedi çözüm istedi
 KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNİN MAĞDURİYETİNE KALICI ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kursların coronavirüs nedeniyle tatil edilmeleri neticesinde kurs öğreticilerinin ciddi mağduriyet yaşadıklarını açıkladı.
Türüt;Cumhurbaşkanın açıkladığı ekonomik paket çok memnun edici ancak  Kur'an kursu öğrencilerinin mağdur edildiğini  kaydett.

Açıklamasında, MEB’e bağlı okulların tatil edilmesine rağmen öğretmenlerin ek ders ücretlerini alacaklarına dikkat çeken Türüt, öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kurslarda görev yapan öğreticilerin bu haktan mahrum edilmeleri nedeniyle Kur’an Kursu Öğreticileri, geçici görevli, vekil imam hatipler ve usta öğretici gibi görevlilerin mağdur edildiğine vurgu yaparak şöyle dedi:

“Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere canla başla çalışan Sayın Bakanlarımızı da kutluyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum. Çünkü ülkemizin içinde bulunduğu salgın istilasında süreci çok iyi yönettikleri görülüyor. Halkımızın ve ülke ekonomisinin bu krizi en az hasarla atlatabilmesi için büyük bir gayret gösteriyorlar.

Paket hepimiz için memnuniyet vericidir.

Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu 100 milyarlık ekonomik paketin vatandaşlarımızı rahatlatmaya yönelik olması hepimiz için memnuniyet vericidir. Şu an coronavirüs nedeniyle etkilenen tüm işyerleri ve çalışanları ile emekliler ve vatandaşlarımız bu paketten yararlanmıştır. Bu paketten yararlanamayan bir kesim var ki, bu kesimin gözden kaçtığı veya unutulduğunu düşünüyorum; Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan kurs öğreticileri, geçici öğreticiler, vekil imam hatip, usta öğreticiler ne yazık ki bu pakette yer almamış.
. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik paket gibi veya yeni bir KHK ile bu mağduriyete çözüm bulmasını bekliyoruz. MEB’de görev yapan 900 binden fazla öğretmen ek ders ücreti alırken, DİB’na bağlı kurslarda sayısı 20 bin civarında olan öğreticilerin ek ders ücretinden mahrum edilmelerini doğru bulmuyoruz.

 kalıcı bir çözüm bulunması gerekiyor.

MEB ve DİB’da görev yapan öğreticiler arasındaki özlük ve mali hakların birbirinden farklı olmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet ilkesi gereğince yararlanır. Anayasa’nın 10. Maddesindeki eşitlik ilkesi gereğince de bir adaletsizlik söz konusudur. Devletin, toplumun refah, huzur ve mutluluğunu ve sosyal adaleti sağlama zorunluluğunu dikkate aldığımız zaman mağdur edilen kurs öğreticilerinin Sosyal Hukuk Devleti ilkesinin gereği olarak bu soruna kalıcı bir çözüm bulunması gerekiyor. Kendi inisiyatifleri dışında gelişen bir olay nedeniyle eğitime ve din hizmetlerine ara verilmiş olması onların özlük ve mali haklarının sona ereceği anlamına gelmemelidir. Sosyal Hukuk Devleti ilkesi bunu gerektirir, eşitlik ve sosyal adalet bunu gerektirir. Birinin hakkı korunurken diğerleri mağdur edilmemelidir.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV