Köylüleri Erdoğana seslendi.”İki yıl sonra sende köyüne gelemeyeceksin”
06 Nisan 2020 Pazartesi

İstanbul’dan Kaçan Pozitif hasta Fındıklı’da yakalandı!!!

Köylüleri Erdoğana seslendi.”İki yıl sonra sende köyüne gelemeyeceksin”

16 Ocak 2020 Perşembe 16:01
Bu haber 804 kez okundu
Köylüleri Erdoğana seslendi.”İki yıl sonra sende köyüne gelemeyeceksin”
Erdoğan'ın memleketi Rize'nin Güneysu ilçesinde Gürgen köylüleri, hukuksuz biçimde süren HES inşaatına yönelik protesto eylemleri sonrası bu kez HES projesinin durdurulması için Rize idare mahkemesine başvurdular. 

Köylüleri Erdoğana seslendi.”İki yıl sonra sende köyüne gelemeyeceksin” 

Gençağa KARAFAZLI-Eren Birce Rize 

Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen köyünde, dere üzerinde HES inşaat çalışmalarının hukuksuz bir şekilde sürdüğünü iddia eden Gürgen köylüleri bu gün yargıya başvurdu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı olan Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen Deresi üzerinde mahkeme kararına rağmen çalışmaları devam eden HES projesine tepkiler devam ediyor. Köy halkına yol yapıldığı söylenerek Baro Enerji tarafından yürütülen çalışmaların, perde betonlar arkasına HES boruları döşenmeye başlamasıyla çalışmaların yol değil HES inşaatı olduğu ortaya çıkmıştı. Gürgen'de köy halkı, 28 Aralık'ta yaşananları hemşerileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyurmak için eylem yapmıştı. Köy halkı bu kez HES projesi inşaatıyla ilgili mahkemeye başvurdu. 

Rize adliyesi önünde toplanan Gürgen köylülerine Handüzü Yaylası Kültür, Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Güneysu Çevre Platformu. Derelerin kardeşliği platformu, CHP il teşkilatı, İHD temsilcileri ile yaşam savunucusu bir grup destek verdi. 

Gürgen köylüleri, yaşam savunucuları ve çevre örgütleriyle Rize adliyesi önünde bir araya gelen Avukat Remzi Kazmaz, HES çalışmalarının hukuksuz bir şekilde sürdürüldüğü Gürgen deresinde ki Bora enerji tarafından yürütülen HES çalışmalarının durdurulması için bugün Rize adliyesinde İdare mahkemesine başvurduklarını açıkladı. 

Adliye önünde köyler adına basın açıklaması yapan Av.Remzi Kazmaz yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekerek şunları söyledi: 

Gürgen Deresi üzerinde yapımı devam eden HES inşaatının, haksız, hukuksuz ve yasaya uygun olmayan bir şekilde sürdürülüyor. Köylüler geçtiğimiz günlerde buradaki iş makinelerinin çalışmalarını durdurdu ancak şirket yasalara aykırı bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü görüyoruz. 

Biz HES’lere karşı değiliz

Bugün şu gerçek açık bir şekilde ortadadır. Burada yapılan çalışmaların huku ki hiçbir dayanağı yoktur. Yasalar açıkça yok sayılıyor. Köylüler “biz HES’lere karşı değiliz” diyor doğru söylüyorlar. Biz HES’lerin yaşam alanlarımıza yapılmasına yaşamı yok etmesine karşıyız. Bu HES projesi hayata geçince Gürgen köylüleri yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalacaklar. Bugünden derenin yatağı değişmiş köylülerin tapulu arazileri gasp edilmiş yasa tanımaz kanun tanımaz bir şekilde şirket çalışmalarını devam ettiriyor.

Daha önce Rize idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararının olduğu bir yerde yeniden köylüleri bilgilendirmeden yol yapıyoruz yalanıyla daha sonra boruların döşenmesiyle ortaya çıkan HES projesi gerçeği sonucu köylüler yaşanan felaketi ancak görebildiler. Köylüleri

Cumhurbaşkanım derene 2 kez daha geleceksin sonra gelemeyeceksin

Buradan sayın cumhurbaşkanıma sesleniyorum. Senin baba ocağın köyünde Gürgen deresi yasalara aykırı bir şekilde yok ediliyor. Bu dereden seninde baba ocağı olan Güneysu ilçesine su verileceği söyleniyor peki, HES projesi bitince suyu nereden bulacaksın? Artık Gürgen deresinde su kalmayacak Gürgen köyü yok ediliyor. Sen bu köyüne bundan böyle 2 sene daha gelebilirsin 2 yıl sonra buraya gelemeyeceksin çünkü köyün ortada olmayacak yok ediliyor köyün bu sesimizi duy.

Sayın cumhurbaşkanım, sizleri de yanıltıyorlar yanlış gerçek dişi bilgiler veriyorlar. Gelin siz ilgili bakanlığın uzmanlarını gönderin köyünüze onlar baksın onlar karar versin ondan sonra yapılması gerekenler yapılsın.

Sayın cumhurbaşkanım, köylülerin bu haksızlıkların karşısında imza kampanyası başlattılar bu imzaları sizlere sunmak için sizinde kapınıza geleceğiz ancak bu HES projesi devam ederse sizin doğduğunuz bu topraklar bu derler artık kalmayacak.” Diye selendi.

Avukat Kazmaz , "Doğada ve çevrede yaratılan tahribatın daha ileriye gitmemesi için köylülerle şirket arasında yaşanacak olumsuz tartışmaların son bulması için yakın zamanda mahkemenin de yürütmeyi durdurma yönünde uygun kararı vereceğine inanıyoruz" dedi.

Köylüler muhtarı eleştirdi

Basın açıklamasına katılan köylüler birçok ilden hatta yurt dışında bulunan Güneysulu hemşerilerinden destek mesajları aldıklarını belirterek köy muhtarı İsmet Pehlivan’ın sözünü tutmadığını belirttiler.

köylüler‘daha önceki eylemlerimize katılmayan muhtarımız hukuki mücadelemizde yanımızda olacağını açıklamıştı ancak, görüyoruz ki bugün yine buraya değil kaymakam beyi almış köye çıkmış köyün ne tür ihtiyaçlarının var olduğunu tespit edeceklermiş. Aslında geç kalınmış bir eylem daha önce köyün sorunlarını göremediler mi bu durum maalesef üzücü” şeklinde köy muhtarını eleştirdiler. 

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi Rize'nin Güneysu ilçesinde Gürgenli köylüler, Baro Enerji (Baro Enerji Elektrik Üretim Dağıtım Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş) tarafından yürütülen HES projesine karşı eylem yapmıştı.

 Bu eylemin ardından 4 gün önce bir araya gelen Gürgen köylüleri Av. Remzi Kazmaz ile birlikte projenin durdurulması için bugün Rize idare mahkemesine başvuracaklarını açıklamışlardı.

"Yol yapıyoruz" denilerek kandırıldıklarını ifade eden köylüler, projenin durdurulmasını talep etmiş ve hemşerileri Erdoğan’dan yardım talep etmişti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV