KORONAVİRÜS RİZE' DE!!!

banner100

09 Ağustos 2020 Pazar

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

KORONAVİRÜS RİZE' DE!!!

22 Mart 2020 Pazar 01:34
Bu haber 5330 kez okundu
KORONAVİRÜS RİZE' DE!!!
Koronavirüs Rize' de!!!

Çin’ den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmaya devam ediyor.Gençağa KARAFAZLI. Özel Haber


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle tedavi altında bulunan 12 kişinin daha hayatını kaybettiğini, şuana kadar ölü sayısının 21' e yükseldiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Koca koronavirüs tespit edilen vaka sayısının ise 947' ye ulaştığını bildirdi. Halkın evlerinden zorunu olmadıkça çıkmaması çağrısını da tekrar yeniledi. Peki, Sağlık Bakanı Koca bu rakamları açıklarken; yaşadığımız ilimiz Rize’ de neler oluyor isterseniz bir ona bakalım.

Aileler Tatil Yapar Gibi Memleketlerine Gitmeye Devam Ediyor

Koronavirüs' ün yayılmasını önlemek için alınan tedbirler doğrultusunda okulların tatil edilmesi ve birçok işyerinin işlerini geçici olarak kapatmasını fırsat bilen bazı aileler adeta tatile çıkılmış gibi tatil beldelerindeki evlerine veya memleketlerine gidiyorlar. Bu iller arasında da tabii ki ilimiz Rize’ de var.

Bu kişilerin hastalığın yaygın olduğu Türkiye'nin büyükşehirlerinden gelmiş olması, gittikleri yerlerdeki halkın endişesine yol açıyor. Bu kişilerin gittikleri yerlerde halkla yakın temas içinde olması ise tedirginlikleri daha da arttırıyor.

Büyükşehirler dışında kalan yerler de dahil olmak üzere, diğer illerimizde de Rize gibi karşılaşacağımız tehlikenin boyutunun hala gereği gibi algılanmaması ve bu konuda duyarlılığı arttırmak içinde gerekli bir çabanın gösterilmemesi de gelecekte karşılaşacağımız sorunların büyüyebileceği sinyalini veriyor. Bu konuda da Rize halkımızı bilgilendirmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Lütfen Şeffaf Olun İnsanlar Ölüyor

Yetkililer gerçekleri saklamaya devam etse de Rizeliler veya başka illerden olan vatandaşlar artık gerçekleri saklamıyor ve sosyal medya hesaplarından açık açık ölen yakınlarını veya tedavi altında olan yakınları için dua beklediklerini herkes ile paylaşıyorlar.

Sosyal medya hesabından bir kullanıcı; "Şeffaf olun insanlar ölüyor Rize Çayeli’ nde baba oğul koronavirüs" ten sessizce gömüldüler haberiniz var mı? diye isyan ederken; ekliyor "Ümreden gelenlerin hiç biri karantina altına alınmadı ve içlerinde tanıdıklarımda var ve çok üzgünüm” şeklinde paylaşımda bulunması dikkat çekti.

Dedemi Kaybettim ve Babaanneme de Dualarınızı Bekliyorum

Bir başka vatandaşta yakınlarının ölümünü şu şekilde duyuruyor: "Dedem Erdoğan E.' yi koronavirüs' ten dolayı kaybettik. Babaannem de şuan yoğun bakımda ve durumu çok kritik. Babam biraz daha iyi fakat, kendisi de şuan enfeksiyon odasında. Herkesin duasıa ihtiyacımız var. Ne olur evlerinizden çıkmayın” çağrısında bulundu.

Rize Merkez Mahallesi' nde Defnedildi

Türkiye' deki bazı ölümcül vakaların yaşandığı illerden Rize’ ye getirilen de var: Umreden dönen ve il dışında yaşamını yitirdiği bilinen bir kadın Rize Merkez Mahalleler' in birinde defnedildi. Onun ile birlikte umreden gelen oğlu ise karantina altında ve henüz resmi olarak test sonuçları kamuoyuna açıklanmadı.

Rize' de Halen Durumun Ciddiyeti Kavranabilmiş Değil

Koronavirüs salgını her ilde; panik ve tedirginliğe neden olduğu bilinen bir gerçek. Bu nedenden dolayıdır ki günlerdir yetkililer özellikle yaşlılar ve kronik bir hastalığı olanların sokağa çıkmaması konusunda uyarılar yapıyor. Tüm uyarılara rağmen; Rize’ de koronavirüs salgınının hala ciddiye alınmadığını gösteren görüntüler gazetecilerin objektiflere yansımaya devam ediyor.

Özellikle, Rize'de umreden gelen yaklaşık 500 vatandaş ile ilgili tartışmalar günlerdir devam ediyor. Konuyu gündeme getirip, kamuoyunu bilgilendiren ve vatandaşların dikkatini çeken gazetecilere de bu haberle ilgili haklarında soruşturma açıldı.

Rize’ nin her sokağında ve her alanında umreden gelen vatandaşlara test yapılıp yapılmadığı ve neden karantina altına alınmadığı testler yapılmışsa bunların sonuçlarının ne olduğunu Rizeliler sorguluyor. Yetkililer ise halkın endişelerini giderecek sağlıklı bir açıklama yapmaktan sürekli olarak kaçınıyor. Durum böyle olunca halkın önemli bir kesimi Rize’ de ciddi bir vakanın olmadığı düşüncesiyle sokakları terk etmiyor.

Rize Valisi Hiçbir Vaka Yok

Bilindiği gibi umreden dönen 500 vatandaşın karantina altına alınmadığı, umrecilerin sokaklarda dolaştığı ev ev gezdikleri şeklinde haberleri Rizenabız ve Olayrize haber siteleri gündeme getirmişti. Bu haber ulusal medyada yer alınca olayın ciddiyeti daha fazla anlaşıldı.

Umreciler karantina altına alınmadı haberleri sonrası Rize valisi haberi yapan gazetecileri yalan haber yapmakla suçlayarak; Rize’ de koronavirüsü' nden kaynaklı hiçbir vaka olmadığını açıkladı.

Rize Valisi Çeber, umreciler hakkında tatmin edici bir açıklama yapmazken; şüpheli olarak kaç vatandaşın karantina altına olduğu konusunda hiçbir bilgi kamuoyuna vermedi. Rize Valisi Çeber in bu açıklaması vatandaşları tatmin etmedi.

Bunun yanında; Rize halkının sağlık görevlilerinin her gün 2 ve ya 3 vatandaşın sağlık ekiplerince korumalı şekilde sağlık kuruluşlarına götürüldüğünü görüyor olması da vatandaşların panik ve endişeye sevk etmesine neden oldu.

İlk Vakayı Açıklıyoruz...

Yetkililer bizim haberlerimizi yalanlaya dursun biz halkın gerçekleri öğrenme hakkına saygı duyarak; Rize’ de koronavirüs konusunda halkın bilmesi gereken gerçekleri belgeleri ile açıklamaya devam edeceğiz.

Rize halkının günlerdir merak ettiği Rize’ de koronavirüsü vakası var mı? ya da yok mu? Sorusunun cevabını açıklıyoruz.

10 gün önce İstanbul' dan Rize' ye gelen bir kadın hastanın koronovirüs testi pozitif çıktı ve kendisi Rize’nin bir ilçesindedir. 

Hastanın testlerinin Pozitif çıkması sonrası en yakınında olan eşi de karantina altına alındı ve eşinin test için kan örnekleri alındı. Bu olayın ardından Kadının test sonuçlarının pozitif çıkması sonrasında; kadınla ilişkisi olduğu anlaşılan bir kişide sağlık kuruluşuna başvurarak karantina altına alındı. Böylece, Rize' de ilk koronavirüs vakasıyla tanışmış oldu.

Ateşli Hastalar Kontrol Altına Alınıyor

Sağlık çalışanlarının yoğun bir şekilde çalışmaları devam ederken ateşi olduğunu bildiren her vatandaşı hemen bulunduğu yerden alarak, sağlık kuruluşuna tedavi altına alıyorlar.

Bir vatandaş tarafından; durumu ciddi olan ve ateşi çıkan yaşlı bir hastanın da sağlık görevlilerince evinden alınıp, hastaneye götürülmesi görüntülendi. Bu vatandaş, görüntüleri kendi sosyal medya hesabından yayınladı. Bu görüntülerde; sağlık ekiplerinin hastayı götürme anlarıda gözükmektedir. "Ben bu eve paket götürmüştüm işi bırakacağım” diye söylenerek, yaşadığı panik görüntüleri de kayıtta yer aldı.


Açıkladığımız bu vaka sonrası umuyoruz ki Rize’de sokakları terk etmemekte israr eden vatandaşlarımız olayın ciddiyetini anlayıp, Sağlık Bakanlığı' nın açıkladığı koruma tedbirlerine harfiyen uyarlar.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV