Kendirlide Karantina İşleri Karışık!
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Kendirlide Karantina İşleri Karışık!

Rize’ye bağlı 3,500 nüfuslu Kendirli beldesi Belediye başkanı, Belde de hiç bir korona virüsü vakasına rastlanmadığını açıkladı. Belde halkı “4 günde ne değişti” diyerek başkanın açıklamalarına tepki gösterdi.

01 Nisan 2020 Çarşamba 15:52
Bu haber 2098 kez okundu
Kendirlide Karantina İşleri Karışık!
Rizenabiz.com - ÖZEL HABER

Rize’nin kendirli beldesi 27 Mart 2020 tarihinde belediye başkanının Alaattin SERDAR’ın ;“Beldemizde bir ölü var, 3 vakamızda hastanede vakaların daha da artmasını engellemek için sağlık müdürü Mustafa Tepe’yi ve Rize valisi Kemal Çeberi aradım beldemizin karantina altına alınması istedim” açıklama yapmış belde karantina altına alınmıştı. Başkanın bu açıklamalarına ve Beldenin karantina altına alınmasına bazı belde sakinlerinin ‘açıklamalar gerçekçi değil’  diyerek karşı çıkmış başkana tepki göstermişlerdi. Rize nabız muhabirlerine o gün açıklama yapmıştı.

Belediye Başkanı Alaattin SERDAR, karantina kararı sonrası Rize nabız muhabirlerinin sorularına ; “Beldemizde Zabit Yılmaz adlı vatandaşımız korona virüs nedeniyle hastanede yaşamını yitirdi. Esnaflık eden bu vatandaşımız market işleten, camiye giden kahvelerde oturan bir kişiydi. Ayrıca, beldemizden 3 vatandaşımızda hastanede yatmaktalar vakalarımızın artmaması için karantina talebim oldu ve beldemizi karantinaya aldık” açıklamıştı. Bu açıklamaları sonrası 4 komşu köy de karantina altına alınmıştı. Karantina kararından 2 gün sonra Belde de jandarma eşliğinde sağlık görevlilikleri evleri dolaşarak yüksek ateş testleri yapmaya başlamıştı.

Belediye başkanı Alaattin Serdar’ın yukarıdaki açıklamaları sonrası özellikle ulusal yayın yapan yapan TV kanalları Beldenin ciddi bir korona virüsü vakaları ile karşı karşıya kaldığı şeklinde yayınlar yapması belde sakinlerinin tepkisine neden olmuş , yayın yapan DHA çalışanlarını ‘yalan’ haber yayınladıkları gerekçesi ile kovmuş bu anlar kameralara yansımıştı.

27 Mart 2020 tarihinde belediye başkanının çağrısı üzerine beldenin karantina altına alınıp yüksek ateş testlerinin gerçekleşmesinden sonra dün (31.03.2020 tarihinde ) belediye başkanı Alaattin SERDAR’ dan yeni bir açıklama daha geldi.

Beldemizde vaka tespit edilememiştir.

Başkan SERDAR; “

Beldemizin karantinaya alındığı 4. Gün içerisinde yapılan sağlık taramalarında olumsuz bir sonuca rastlanmamıştır. Vatandaşlarımızın bu kurallara riayet etmesinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Hastanede yatan hastalarımızın da bugün itibari ile durumları iyiye gittiğinden sonuç olarak,  beldemiz de olumlu gelişmeler yaşanmaktadır.

Bir süre daha evde kalmaya devam ederek sonuçların daha da iyi olacağını ümit ediyoruz. Dua edelim Allah yar ve yardımcımız olsun” şeklinde açıklamalar yaparak Belde de korona virüsü vakalarına rastlanmadığını açıkladı.

Hani 3 vaka daha vardı? Bizi “WUHAN” kenti yaptıktan sonra vaka yok diyorsun!

 Başkan Serdar’ın  ‘vakamız yoktur’ açıklamaları sonrası ilk tepki yine belde halkından geldi.

AKP’den iki dönem Belediye meclis üyeliği yapan İsmail UZUN, bizi “WUHAN” kenti yaptıktan sonra ne açıklarsan açıkla diyerek şunları söyledi.

“Biz alınan karantina kararına asla karşı değildik. Biz karantina altına alınan bir beldede sağlık taramasının neden yapılmadığına tepkiliydik. Ulusal medyayı buraya yığarak beldemizin  “WUHAN” kenti gibi lanse dilmesine karşıydık.

Şimdi ne oldu da 4 günde ne değişti de karantina altında olan beldemizde korona virüsü olmadığı açıklanıyor? Hani 3 vakamız daha vardı? Beldemizde yapılan sağlık kontrolleri karantina altına alınmadan da yapılabilecek kontrollerdi. Bu işi bu kadar büyütmeye gerek yoktu. Şimdi sokağa çıktığımızda bize “WUHAN” kentinden gelmişiz gibi muamele ediyor insanlar ve bunda da haklılar, Kendirli’ deniz demeye artık utanıyoruz, bize adeta potansiyel virüslü muamelesi ediyorlar. Başkan Serdar’ın neden Karantina kararı aldırttığını çıkıp açık bir yüreklilikle açıklaması gerekiyor” diyerek

Şimdi ne olacak? Karantina ne zaman kalkacak?

Kendirli beldesi sakinlerinden, Yavuz Can, İbrahim GÖR, Hasan YILMAZ ve birçok vatandaş Başkan Serdar’ın açıklamalarına tepki gösterdi.

Bizim ve Çocuklarımızın psikolojileri bozuldu. Beldeden yapılan ulusal yayınlarla Belde Resmen virüslü bir belde olarak gösterildi. Panik havası yaydılar, olmayanları olmuş gibi gösterdiler. Bu yayınlar belde deki tüm vatandaşları ciddi anlamda paniklemesine neden oldu ve herkes bir birinde şüphelenmeye başlamıştı. Son 4 güne kadar belde de korku ve panik havası hiç gitmedi. Şimdi başkan açıklama yaparak hiçbir sıkıntının olmadığını iddia ediyor. Madem bir vakaya rastlanmadı mademki hastalarımızın durumu iyi karantina ne zaman kalkacak bunu da açıklasın? Biz zaten evlerimizde kendimizi karantinaya almışız. Bu yaşanılanların mutlak bir sorumlusu olmalıdır. Bu halkı korku ve paniğe sürükleyenler suç işlemiş olmuyorlar mı” diye tepkilerini dile getirdiler.


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV