Kendirli halkı burası “WUHAN“ kenti değil diyerek isyan etti
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Kendirli halkı burası “WUHAN“ kenti değil diyerek isyan etti

DHA çalışanların yalan haber yaptılar diye kovdular

29 Mart 2020 Pazar 23:56
Bu haber 1555 kez okundu
Kendirli halkı burası “WUHAN“ kenti değil diyerek isyan etti
Rize de karantina altına alınan Kendirli beldesi halkı yaşananlara isyan etti

“Burası ‘wuhan’ kenti değil gerçekleri açıklayın bilelim”

Gençağa Karafazlı.Özel Haber Rize

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentinden sonra Tüm dünya ülkeleri yanı sıra, Türkiye’yi de etkisi altına alan coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı mücadele ve alınan tedbirler devam ediyor.

coronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye geldiği tarihten sonra, umre için daha önce Arabistan’a giden yaklaşık 20 bin Türk vatandaşın durumu Türkye’nin en önemli gündemi olmuştu.

Rize’de Umrecilerle başlayan tartışma devam ediyor

Rize nabız ve Olay Rize internet haber siteleri 16.03.2020 Rize’ye dönen yaklaşık 500 umrecinin karantina altına alınmadığı “Rizelinin umre ile imtihanı” başlığıyla konuyu gündeme taşıdı. Haberde başta TTB, Rize oda başkanı ile siyasi parti temsilcilerinin görüşlerine yer verilmiş, umreden dönenlerin sokaklarda dolaşmaları, ileride yaşanması muhtemel olumsuzlukların şimdiden önlenmesi için, umreden dönen vatandaşların bir an evvel karantina altına alınması çağrısında bulunmuşlardı. Yerel haberler sonrası olay ulusal medyada büyük yankı bulmuştu.

Vali umre haberlerini yalanladı

Gelişmeler sonrası Umrecilerin haberlerini yayınlayan Rize nabız ile Rize olay haber sorumluları hakkında savcılık soruşturma başlatmış, bu soruşturmanın ardından, Rize valisi Kemal Çeber, bir basın açıklaması yaparak haberde yer alan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını vatandaşların yetkili mercilerin yapacağı açıklamaları dikkate almasını istemişti.

İlk ölüm valiyi yalanladı

Rize’de korona virüsten ilk ölümlü vaka 26.03.2020 tarihinde gerçekleştiği açıklandı. Bu gelişmelerin ardından ulusal haber kanalları, Rize’de koronavirüs vakasının 30 ve tedbir amaçlı 850 kişinin de gözlem altına alındığını duyurdu.

Yaşananları kamuoyundan gizlemeye çalışan yetkililer,  haklarında soruşturma açılan gazetecilerin haberlerinden tam on gün sonra onlarca vaka ve yüzlerce şüphelinin Rize’de var olduğu gerçeğini böylece kamuoyu ile paylaşmış oldu.

Belediye Başk.A.Serdar,Z,Y'nin cenazesinde

Belediye başkanı beldenin karantina altına alınmasını istedi

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve araştırma hastanesinde akciğer tedavi gören Rize merkeze bağlı Kendirli beldesi nüfusuna kayıtlı, Zabit Yılmaz’ın (67 ) yaşamını yitirmesi Rize’de koronavirüsü tartışmalarının yeniden tartışılmasına neden oldu.

Kendirli Belediye başkanı Alaattin SERDAR KOMŞUSU Yılmaz’ın ölümü sonrası şu açıklamayı yaptı.

“Beldemizde bir vatandaşımızın korona virüs nedeni ile yaşamını yitirmesi 3 vatandaşımızın karantina altına olması nedeni ile sağlık müdürlüğü yetkililerini aradım ve beldemizin karantina altına alınmasını istedim. Tek tek sağlık taraması yapılarak yeni vakaların önüne geçmek için tedbirleri artırıyoruz” demişti

Biz öldükten sonramı bize test yapacaklar!

Kendirli beldesine alınan karantina kararı sonrası Beldeye komşu köy olan, Yeni Selimiye, Maltepe, Beştepe ve Esentepe köylerinin de tedbir için karantina altına alınması Kendirli de yaşayan birçok vatandaşı ve korona virüsünden yaşamını yitirdiği iddia edilen Zabit Yılmaz’ın oğlu Ömer Yılmaz’ı da endişelendirdi.

Zabit Yılmaz’ın oğlu Ömer Yılmaz 45) Rize nabiz muhabirlerine tartışma yaratacak açıklamalarda bulunarak Babasının korona virüs nedeni ile ölmediğini iddia etti.


Yakın temasta olana bulaşmıyor mu?

Yılmaz; “Benim babam korona virüsü nedeni ile öldüyse babamla beraber yaşayan ve sağ olan 8 insan daha var bunlara neden test yapılmıyor? Babama eğer virüs var idiyse babamı hastaneye götüren taşıyan kucağına alan onunla ayni yerde yatan, kardeşlerim, annem ve çocuklarım nasıl olurda bu derece yakın temas içerisinde olan kişilere bulaştırmıyor?


Bari bizi öldürmeyin!

Babam virüsten öldüyse cenazesinde oka dar insanın (belediye başkanı da dahil) katılması ve bizim tarafımızdan gömülmesi doğrumu dur?Babam öldü biz sağız bari bizi öldürmeyin! Babam öldükten tam 3 gün sonra bir sağlıkçı arayıp bize, şikâyetlerimizin olup olmadığını soruyor. Bize neden test yapmıyorlar? Biz öldükten sonramı bize test yapacaklar? Babamın ölümü ile ilgili daha bugün (29.03.2020) telefonuma gelen “yakınınızın ölümü salgın hastalıklardandır” mesajı ile öğreniyorum. Eğer bu mesaj doğru ise bizim ailece karantina altına alınmamız ve testlerimizin yapılması gerekir. Ben babamın korona virüs ten öldüğüne inanmıyorum. Babam yıllardır akciğer hastasıydı son günlerde ağırlaştığı için onu doktora götürmüştüm” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Kendirli Beldesi AKP’li eski belediye meclis üyesi İsmail Uzun, beldede koronavirüsü tanısı konulan komşularının olduğuna inanmadığını belirtirken, komşusu Yavuz Can, beldenin Rize’deki tüm koronavürüs vakalarını yayan bir belde imiş gibi medyada gösterilmesi ile Kendirli beldesinin adeta wuhan kenti muamelesi gördüğünü kaydederek tepki gösterdiler.

Üçüncü gün ateş testine geldiler

Kendirli Beldesi AKP’li eski belediye meclis üyesi iş adamı İsmail Uzun; “bu yaşananları açıklamak çok zor. Karantina altına alınan beldemize 3.gün gelen bir asker komutanı, muhtarımız ve bir sağlık görevlisi ev ev gezerek insanların ateşinin olup olmadığına bakıyor. Karantina altına alınan bir belde ve 3500 nüfusa sahip bir beldeden söz ediyoruz. Böylemi karantina olur? Şu güne kadar hiçbir insanımıza korona virüsü teşhisi konulmuş değil ancak, ulusal medya ya bakarsanız Rize’de ki vakalar Kendirli beldesinden yayılmış gibi bir algı oluşturulmuş durumda. Bu durum bizlerin psikolojimizi bozdu. Keşke karantina altına alınan beldemiz vatandaşları tek tek testten geçirilse. Bunu memnuniyetle karşılarız” dedi.


Kendirli  “WUHAN” kenti değil

Yavuz Can isimli bir vatandaş ise yaşananlara tepkisini şu şekilde dile getirdi; ”Karantina kararı bizim beldemize neden uygulandı bunu bilmiyoruz. Net bir bilgi verilmiyor bize, bizden neyi gizliyorlar beldemizde bilinmeyen bir şey mi var?

Ulusal medya beldemizi adeta “WUHAN “kenti ila etmiş gibi günlerce yayın yapıyor. Kendirli halkı tüm bölgede adeta potansiyel virüs saçan bir halk imiş gibi yayın yapan ulusal medyayı kınıyorum. Burası “WUHAN” kenti değil.

Baba biz ölecek miyiz?

Psikolojimizi bozdular. Çocuklarımızın bile psikolojisi bozuldu. Baba biz ölecek miyiz neler oluyor bur da diye soruyorlar. Ne cevap vereceğimizi dahi bilmiyoruz. Madem burada bir uygulama yapılıyor. Adına da karantina deniyor. Nerde o zaman sağlıkçılar neden bize test yapmıyorlar? Eğer gerçekten bir karantina olmuş olsaydı burada sağlık ekipleri de burada olurdu. Kimseyi arayıp sordukları dahi yok. Kendirliyi ve Kendirli halkını kaderine bıraktılar. Üç gün sonra gelip ateş testi yapıp gittiler.

Devletimizden yana bir sıkıntımız yok. Eğer burada bir karantina uygulaması kararı alınmışsa gelin insanlara bir bakın. Beni karantinaya almışsın, bütün dünyaya yaymışsın Çocuğumun psikolojisini bozmuşsun madem böyle bir karar alındı getirin sağlık ekiplerini baksınlar bu halka” diye kaydetti.

DHA çalışanlarını kovdular

Yavuz Can, Beldeye gelen DHA çalışanlarını yalan haber yaptığı gerekçesiyle belde halkı çekim yapmalarını engelleyerek beldeden kovduklarını belirtti.

Kendirli de halk sokakta


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV