Katil 'MNG' Kamilet'ten defol
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Katil 'MNG' Kamilet'ten defol

HES yapımına başlayan MNG, Artvin’e çamur taşıyor

27 Mayıs 2020 Çarşamba 11:20
Bu haber 2128 kez okundu
Katil 'MNG'  Kamilet'ten defol

Gençağa KARAFAZLI -Kuzeytvnet -

MNG sahibi
Mehmet Nazif Günal  büyük bir iştahla kendi memleketini yiyor.

On bir bin endemik türe, Mençuna Şelalesine, ormanlara ve Arhavililere hayat veren, güzelliğiyle büyüleyen Kamilet’in son hali içler acısı durumu insanları ağlatıyor..

Yalnızca Arhavililer için değil, ülke ve dünya için de önemli bir ekolojik miras Kamilet. Göz göre göre yaşanan bir katliam ve sessiz kalan bir Devlet.

Son günlerde yerelden ulusala doğru duyarlı yöre halkı ve duyarlı yerel bazı medya çalışanları sayesinde Kamilet te yaşanan katliam ülke gündeminin tartışılan konularından biri oldu.

Ülkenin dört bir yanından tüm yaşam savunucuları ve yöre halkı, artık MNG ye ‘katil kamileti terk et’ diye daha yüksek sesle haykırmaya başladı. Bu ses susmaz ise katil MNG’nin  Kamileti yok etmesi zor gibi gözüküyor.

ARHAVİ GÜNLERİDİR ÇAMUR DERYASINDA 

HES yapımına başlayan MNG sahibi Arhavi'li aç gözlü  Mehmet Nazif Günal doğduğu memleketi Arhavi'yi günlerdir çamur deryasında adeta boğmuş durumda.

Arhavi’de 2. HES yapımına başlayan MNG Holding, Kamilet Vadisi’ni çamura boğdu. Şirketin ÇED raporunda yazan hiçbir maddeye uymadığını söyleyen Arhavi halkı, HES çalışmalarının acilen durulmasını istedi ve bu yapılmaz ise Kamilet diye bir Dünya cenneti vadi kalmayacağını belirtti.

HES yapımına başlayan MNG, günlerdir çamur taşıyor

Artvin’in Arhavi ilçesinde Kamilet Vadisi’nde HES yapımına başlayan MNG Holding doğayı tahrip ediyor. Şirketin inşaatta çıkan hafriyatı vadiye dökmesi nedeniyle sular günlerdir çamur gibi akıyor.

MNG hakkında  hukuki süreç başlatan Arhavi Doğa Koruma Platformu yöneticileri, şiketin ÇED raporunda yer alan hiçbir kurala uymadığını acımassızca vadiyi katletmeye devam ettiklerini belirtti.

MNG ile ilgili hukuki süreç başlattıklarını duyuran Arhavi Doğa Koruma Derneği, Kamilet Vadisi’ni doğal sit alanı ve milli park ilanı edilmesi için geçmişte bir çok girişimde bulunduklarını ancak bölgede yapımı planlanan HES projeleri nedeniyle bürokrasi engeline takıldıklarını vurguladılar.

Vadinin ekolojik önemine ilişkin Artvin Çoruh ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin birçok raporunun olduğu belirtilen açıklamada “Sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na 2011 yılında başvuru yaptı.

Fakat başvurudan kısa bir süre sonra doğal sit alanları ilan etme yetkisi kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarında alınmış ve çevre ve şehircilik il müdürlükleri bünyesinde oluşturulan tabiat komisyonlarına verildi. Bu başvuruların sonuçlanması iktidar partisinin yerel yöneticilerinin projeye destek olması ve bürokraside bu sürece engel olması nedeniyle engellenmiş ve bu konuda maalesef halen bir karar alınmamıştır” dendi.

MİLLİ PARK İLAN EDİLMEDİ

Kamilet Vadisi’nin SİT alanı ilan edilmesi için yapılan başvurular dışında 2012 yılında alanın Milli Park ilan edilmesi için Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne de başvuruldu. Konu ile ilgili olarak bakanlık tarafından bazı alan ziyaretleri yapıldı ve bu ziyaretlerde olumlu raporlar verilmiş olmasına karşılık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, alanda HES planlanması nedeniyle verdiği olumsuz görüş nedeni ile vadi milli park ilan edilemedi.

ÇED SÜRECİ GÖSTERMELİK

Bu projenin, ülkede Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinin tamamen göstermelik bir şekilde uygulandığını gösterdiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “ÇED raporundaki projeler ile uygulanan projeler aynı değildir. Projede çok kapsamlı değişiklikler yapılmış, tünel inşaatı yerine su kanal ile yükleme havuzuna taşınmıştır. Tüm bunlara ilave olarak ORTA HES’in üretime geçmesinden sonra aylardır Kamilet Deresi çamur akmaktadır. Normalde bir HES tesisinin böyle bir sonuca yol açmaması gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda inşaat esnasında vadinin özensiz ve ÇED raporuna aykırı imalatlar ile tahrip edilmesi dışında, tesisin servise almaya hazır olmadan servise verildiği anlaşılmıştır.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV