İthal çayı devlet ve millet için getiriyormuş!
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

İthal çayı devlet ve millet için getiriyormuş!

Borsa başkanına teşekkür etti

14 Haziran 2020 Pazar 00:42
Bu haber 1973 kez okundu
İthal çayı devlet ve millet için getiriyormuş!

İran'dan geldiği bir kaza sonucu ortaya çıkan "Rize'nin Susurluk'u" olarak 1 haftadan beri tartışılan ithal çayın akıbeti ile ilgili bir hafta sonra açıklama geldi.

Gençağa KARAFAZLI - Kuzeytvnet  -Rize 

Çay üreticileri ,STK ve bazı siyasi parti temsilcilerinin günlerdir konunun açıklığa kavuşması için gösterdikleri tepkiler sonrası çayın sahibi olduğunu 1 hafta sonra açıklayan firma sahibi Ahmet Erçel ,çay ithalatını vatan ve millet için yaptığını açıklaması dikkat çekti.

RİZE’nin İkizdere ilçesinde, ithal kuru çay taşıyan TIR'ın devrildiği kaza sonrası başlayan tartışmalar ve tepkiler sonrası HMK Firması sahibi Ahmet Erçel, yasal yollarla vergisini ödeyerek kuru çay ithalatı Yaptıklarını belirterek "Kamuoyunda sanki kaçak bir iş yapıyoruz diye algı Yaratanları kınıyorum" dedi.

Devlete ve millete bağlı imiş

HMK firması sahibi Ahmet Erçel, kendilerine ait bir TIR'ın devrilmesi sonucu başlayan ve Meclis'e kadar uzanan asılsız açıklamalar Yapıldığını söyledi. Devlete ve millete bağlı işletme olduklarını anlatan Erçel, "Yaptığımız ticaretin hiçbir belgesiz ve kanunsuz tarafı Olmamıştır. Devlet ve kanunlar çerçevesinde ithalat yapıyoruz.

Açıklamalar canını sıkmış Erdoğan'a teşekkür etmiş

Bu konuyu bilmeyenlerin yaptıkları açıklamalar, siyasi parti temsilcilerinin bu olayı siyasi malzeme yapmaları bizim canımız sıkmıştır. Bizim gibi bu ticareti yapan onlarca firma vardır. Bu kaza Yaşanmasaydı bu konuda gündeme gelmeyecekti. Biz geçmişte olduğu gibi yine yasal yollardan kuru çay ithalatına devam edecektik. Bizim kanunen bir suçumuz yok, sadece konuşulanlar bizi üzmüştür. Konunun BETA çay firmasıyla da uzaktan yakından alakası yoktur. Kuru çay bizimdir. Yaşanan bu üzüntü veren olay sonrası tek doğru açıklama yapan ve ticaretimizi koruyan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’a ve yöneticilerine teşekkür ediyorum" dedi. '

Yıllardır bu işi yapıyormuş

İthal ettikleri kuru çayın Rize’de imal edilen çaydan farklı bir içimi olduğuna değinen Erçel, "Bizim ithal ettiğimiz çayın Rize’de üretilen çayla hem üretim hem de içim konusunda birçok farklılığı vardır. Bizim müşteri potansiyelimiz ayrıdır. Hatta fiyatı da burada üretilen çayın yaklaşık üç katıdır. Çay İhtisas Gümrük Müdürlüğü Rize’de olduğu için bu çayları Rize’ye getirmek zorundayız. Bunu bugün değil, yıllardır yapıyoruz. Kamuoyuna sanki kaçak bir iş yapıyoruz diye algı yaratanları kınıyorum. Biz, yasa dışı bir iş yapmıyoruz" diye konuştu.'

İthal çaylar devlet kontrolünde geliyor

Gümrük Müşaviri Külhan Aytaş ise  2007’de Rize ili Çay İhtisas Gümrük Müdürlüğü kurulduğunu hatırlatarak şunları söyledi.

"Bununla beraber yurt dışından gelen tüm dökme kuru çaylar hangi sınır kapsından olursa olsun Rize Çay İhtisas Müdürlüğü’ne gelip burada analizleri ve kalite kontrolleri yapılıp, Türk Gıda Kodeksine uygunluk çıkarsa Rize Tarım il Müdürlüğü'nden gerekli belgeyi alabiliyor. Bunun ardından ilgili firma gümrük vergilerini ödeyerek bu kuru çayı iç piyasaya satma hakkı kazanıyor.

Fakat eğer uygunluk belgesi alamazsa bu çay geldiği ülkeye geri iade ediliyor. Zaman zaman bizim de muhatap olduğumuz bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Rize ili Çay İhtisas Gümrük Müdürlüğü olduğu için Rize’ye gelen bu ithal çaylar kaçak gibi algılanıyor. Bu böyle değildir. Bu çaylar devlet kontrolünde ve gümrük müdürlüğünün gözetiminde tarım müdürlüklerinin denetiminde piyasaya sürülüyor" dedi.

'İthal kuru çayın kilosu 9 doları buluyor

Farklı ülkelerden dökme olarak ülkeye getirilen kuru çaylar için devlete gümrük vergisi verilmek zorunda olduğunu vurgulayan Aytaş, "Ülkemize bu ithalattan ciddi bir şekilde gümrük vergisi gelmektedir. Ayrıca yüzde 8’de KDV ödenerek bu çayların girişi ülkemize yapılmaktadır. Dolayısıyla bu çayın Türkiye’ye giriş fiyatı yaklaşık 8- 9 dolar arasında değişmektedir.

Bu çaylar yöremizdeki bulunan yerli çaylardan farklı olarak üretim şekli ve damak tadıyla da farklıdı. Bunun tüketicileri de farklı bir kesimdir" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İran üzerinden gelen İbrahim Karaca yönetimindeki 76 DE 713 plakalı çay yüklüTIR, Rize’nin, İkizdere ilçesinde 7 Haziran'da, Sivrikaya köyü Çığ Tüneli mevkiinde devrilmişti.

Kazada, sürücü İbrahim ve oğlu Sergen Karaca, yaralandı. Yoldan geçen diğer sürücülerin ihbarı üzerine bölgeye sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. Gelen sağlık ekiplerince yapılan kontrolde, sürücü İbrahim Karaca'nın hayatını kaybettiği belirlendi. Kazada yaralanan Sergen Karaca, ambulansla İkizdere Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Sergen Karaca'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Kuru çay taşıyan TIR kazası ile ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Bugüne kadar açıklama gelmemişti

Yaşanan bu gelişmeler sonrası devrilen TIR'dan 22 bin ton kuru çayın ortalığa saçıldığı ancak çayın kim ve ya kimlere gittiği konusunda hiç bir açıklama bu güne kadar yapılmamıştı.

STK ve bazı siyasi parti temsilcileri gelen çayın kim ve ya kimlere gittiği, kaçak olup olmadığı şeklindeki açıklamalarının ardından bazı siyasi parti milletvekillerinin konuyu TBMM gündemine taşımasının ardından 1 hafta geçtikten sonra HTM firması çayın kendilerine ait olduğunu bugün açıklamak zorunda kalmıştı. Firma yetkilisinin açıklamada Rize Ticaret Borsası başkanı Mehmet Erdoğan’a neden teşekkür ettiği de anlaşılmadı.

İlgili firmanın bu açıklamaları tepki gösteren kesimler tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV