İşte bu da örnek özel sektör.!
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

İşte bu da örnek özel sektör.!

Bu özel çay firmasının dürüst tavrı tarihe geçti

27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:28
Bu haber 2586 kez okundu
 İşte bu da örnek özel sektör.!
 İşte bu da örnek özel sektör.! 

Çaykurun alım politikalarındaki belirsizliğini özel sektör firmaları firsata dönüştürürken sektörde bir özel firma var ki çay alım uygulamasındaki dürüst tavri adeta tarihe geçecek cinsten.


İşte bunlardan biri Katmer Çay ! hem peşin ödeme yaptı hem de kısa vadeli yaş çay alımlarında taban fiyata 20 krş ekledi..
 

Gençağa KARAFAZLI –kuzeytvnet –Özel Haber

Çaykur’un alım politikasındaki belirsizlik ve sıkı kontenjan uygulamaları çay  üreticilerini  özel sektörün kucağına iterken, bunu fırsat bilen ve aralarında büyük firmaların da bulunduğu kimi özel sektör firmaları açıklanan yaş çay fiyatın altında çay satın alması üreticilerin büyük tepkisine neden oldu.

Ak parti Rize Milletvekili M. Avcı’nın da “istismarcı” diye suçladığı  bu firmalar bu tip uygulamalarını sürdürürken, kimi özel sektör firmaları ise üreticinin mağduriyetini önlemek için elinden gelen fedakarlığı yaparak Devletin verdiği fiyattan çay alınabileceğini ortaya koydu.

Buna en güzel örnek ise, eski AKP il Başkanı Yılmaz Katmer’in çay alımında yaptığı uygulama.

Devlet fiyatı üzerinden çay aldı

Katmer çay fabrikasının sahibi olan Yılmaz Katmer, kimi firmalar üreticinin çayını ne kadar daha ucuza alabilirim hesabını yaparken, Devletin açıklamış olduğu  fiyat üzerinden peşin ödeme yaparak üreticin yüzünü güldürdü. Katmer, ayrıca Eylül vadeli alımlarında ise taban fiyata 20 krş daha ekleme yaptığı için kısa zamanda işleme kapasitesini doldurdu.

Yaptığı bu uygulamalarla üreticinin yoğun teveccühünü kazanan Katmer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla üreticilere teşekkür etti ve kapasiteyi aştıkları İçin bir günlük çay alımı yapamayacağı duyurusunu yaptı.

Katmer’in açıklaması şöyle;

“Çok kıymetli müstahsillerim. Dün taban fiyattan peşin alım yaptığımızdan, 80 ton çay aldık. Müstahsil mağdur olmasın diye 3 günlük çayım olmasına rağmen,  bugün taban fiyat + 20 Krş Eylül 2020 vadeli alım yaptım yine 70 ton çay aldık. Alım yapan şirketler fiyat indirmesine karşılık ben yine taban fiyattan alım yapacağım. Çayı yakmamak adına yarın üzülerek çay alım yapamayacağım.”

Bizler de Katmer çay olarak üreticinin zor gününde yanında yer alan bu gibi özel sektörlere teşekkür eder, bu gibi örneklerin çoğalmasını diliyoruz” dedi.

Özel etik davranırsa

Yılmaz Katmerin bu duyarlı davranışı diğer özel firmalara ne kadar örnek olur bilemeyiz, ancak şu bir gerçek ki özel sektör fırsatçılık değil ticaretini etik kurallar içerisinde yapması durumunda üreticiyi daha fazla mağdur etmeyeceği katmer’in ortaya koyduğu davranış sonucu bir kez daha anlaşılmış oluyor.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV