İşçi Sendikasız Hale Getirildi
22 Ağustos 2019 Perşembe

Dilipak “özeleştiri” deyip bombaladı: Bizim yamyamlar milletin paralarını çalıp kapitalist gavura emanet ederler

İşçi Sendikasız Hale Getirildi

DİSK Gıda-İş Sendikası Rize Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Çaykur işçisinin fiilen sendikasız hale getirildiği iddia edildi.

05 Nisan 2015 Pazar 17:01
Bu haber 441 kez okundu
İşçi Sendikasız Hale Getirildi
 Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası DİSK Gıda-İş Rize Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Sekreter Seyit Aslan, ülke genelinde işçilerin yüzde 95’inin sendikal örgütlülükten yoksun olduğunu, işçi ve emekçilerin bir takım saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.


Çaykur işçisinin yaşadığı sorunların giderek büyüdüğünü belirten Aslan, “Yaşanan yetki karmaşaları, mahkemeler, yandaş ve bürokrat sendikal anlayış nedeniyle, Çaykur işçisi fiilen sendikasız hale getirilmiştir. Genel müdürlük tarafından imzalandığı söylenen ve aidat kesilen toplu iş sözleşmesi (TİS), işçilerden gizlenmekte ve işçilerimiz seçimler geçene kadar oyalanmak istenmektedir. Öz Gıda-İş sendikasına üye kazandırmak için tüm imkânlarını seferber eden Çaykur Genel Müdürlüğü, ilgili kurumlar, amirler, memurlar Çaykur işçisinin geleceğini karartmak için el birliğiyle çalışıyorlar.


“YALAN BALONU PATLADI”

Çaykur Genel Müdürlüğü ve bürokratik sendikal anlayış vaatler vermeye, umut tacirliği yapmaya devam ediyor. 2500-3000 mevsimlik işçi alınacağı sözleri beklenti yaratmaktan öteye geçememiş ve yalan balonu patlamıştır. Çaykur’da işçi açığı giderek artmakta, mevsimlik işçilerin kadro beklentisi devam etmektedir. Özelleştirme ve Taşeronlaştırma uygulamaları ile çayımızın geleceği üzerindeki tehdit giderek büyümektedir. Yeni bir Çay toplama sezonu yaklaşırken, Çay üreticisinin sorunları ve Çay’ın gerçek değerinden alım işi belirsizliğini koruyor. Çay taban fiyatı belirlenirken, Çay borsası değil, üreticilerin talepleri dikkate alınarak Çay taban fiyatı belirlenmelidir” dedi.


PATRONLARIN İSTEKLERİ YERİNE GETİRİLDİ

Hükümetin son açıkladığı teşvik paketinin patronları desteklediği ve paket içinde işçilerin talepleri yer almazken, patronların tüm isteklerinin harfiyen yerine getirildiğini belirten Aslan, “Başbakanın açıkladığı ‘Toplum Yararına Çalışma’ ya da ‘İşbaşı Eğitim’ gibi uygulamalar, işsizlerin parası olan işsizlik fonundan karşılanarak, işverenlerin keyfi kullanımına sunulmasıdır. Bu durum bizler için kabul edilir bir durum değildir. Esas olan işçileri en ağır koşullarda çalıştıran sermaye üzerinde denetimi sağlamak, kâr ve servet üzerindeki vergiler artırarak, elde edilen kaynakları, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, sosyal güvenlik sisteminin piyasalaştırılmasının bedelini ağır bir biçimde ödeyen geniş halk kesimlerinin ihtiyaçları için kullanılmalıdır” dedi.


İŞÇİYE 1 MAYIS ÇAĞRISI

Aslan açıklamasında işçilere 1 Mayıs daveti yaparak şöyle sonlandırdı; “Çaykur işçisinin talepleri, sendikal özgürlüğü, sendika seçme hakkı ve insanca çalışma, insanca yaşama ve insanca ücret için, Çayımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için,1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününü Rize’de tüm işçilerle, tüm emekçilerle, üreticilerimizle, gençlerimizle birlikte kutlayacağımızı bugünden ilan ediyoruz.”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV