Hizmet İş Belediye işçilerini kandırıyor
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Hizmet İş Belediye işçilerini kandırıyor

Hizmet İş işçilere ihanetinin tekrarını yapıyor

27 Mayıs 2020 Çarşamba 19:19
Bu haber 1747 kez okundu
Hizmet İş Belediye işçilerini kandırıyor
Hizmet İş Belediye işçilerini kandırıyor

Hizmet İş işçilere ihanetinin tekrarını yapıyor

 

Gençağa KARAFAZLI - Kuzeytvnet –Rize

 

Rize Belediyesi ve Ribelsan şirketinde çalışan yaklaşık 1000 işçinin üyesi olduğu Hizmet İş Sendikası işçilerin toplu sözleşme görüşmelerini başlatmak için 3 aydan beri belediye ye hiçbir müracaatta bulunmaması sendika üyesi işçilerin tepkisine neden olmuştu.

 

Belediye işçilerinden Hizmet İş Sendikasına ,toplu sözleşme tepkisi şeklinde yayınladığımız haber sonrası bir açıklama yapan ancak (açıklamayı bize göndermeyen) Hizmet İş Sendikası yaklaşık 1000 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerinin Çalışma Bakanlığın pandemi süreci ile ilgili yayınladığı genelgesi nedeniyle yapılamadığını açıklamıştı.

 

Hizmet iş yalan söylüyor

 

Hak işe Bağlı hizmet iş sendikası yetkililerinin bu açıklaması tamamen yalan ve gerçeği yansıtmamaktadır diyen Belediye İş Sendikası Rize – Artvin Temsilcisi Yaşar Kaspar;

 

“Çünkü, Rize Belediyesi ve İştiraki olan Ribelsan ltd.şti.’de çalışan arkadaşlarımızı kapsayan toplu iş sözleşmesi 14.03.2020 tarihinde bitmiştir. Oysaki bu genelge 23.03.2020 tarihinde yayınlanmıştır, yani Haziran ayından sonra olan toplu iş sözleşmelerini ve KHK kapsamında kadroya geçen Belediye ve Özel idare işçilerini etkilemiştir.

 

Toplu iş sözleşmesi ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu iş sözleşmesi kanununda açıkça belirtilen Çalışma Bakanlığına sendikaların yetki başvurusunu  toplu sözleşmesinin bitimine 120 gün kala yapılması gerektiği  belirtilmektedir. Buna göre Kasım 2019 sonlarına doğru yetki başvurusu yapılmalıydı.

 

 Belediye de yetkili hizmet iş sendikası ne yapmış?

Aşağıda yaptıkları başvurunun Bakanlık evrakından anlaşılacağı üzere, 09.03.2020 tarihinde Çalışma Bakanlığına başvuru yapmış sözleşmenin bitimine 5 gün kala, Bakanlık 20.03.2020 tarihinde Yetki tespiti göndermiş 6 işgünü itiraz süresi beklenmiştir, ancak bu arada Bakanlığın 23.03.2020 tarihinde yayınladığı genelgeyle toplu iş sözleşme işlemleri geçici süreyle durdurulmuştur.

 

Biz sözleşme masasına oturuyoruz onlar neden oturamıyor? 

 

Belediye iş sendikası olarak bizler aynı tarihli ve Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayı tarihli toplu iş sözleşmelerimiz olan Pazar, Arhavi, Fındıklı, Hopa, Şavşat belediyeleri ve Hopa Belediyesi şirketi toplu sözleşmelerimiz imzalanmış yürürlüğe girmiştir, Hizmet iş Sendikasının da aynı tarihli olan Ardeşen ve Çayeli Belediyelerinde toplu sözleşmeleri devam etmektedir.

 

Bunlar işçiye ihanet etmeye devam ediyorlar

 

Hizmet İş’in iş bilmez yöneticilerine soruyoruz;

Kanunlar Rize Belediyesinde farklı, diğer belediyelerde farklımı? Kanunlar herkese aynıdır, burada yaptıkları tek şey yıllarca ihanet ettikleri Rize Belediyesi ve Ribel San işçilerine ihanetlerinin tekrarının bir yansımasıdır. Bunlar işçilere ihanet etmeye devam ediyorlar.

 

Burada Hizmet İş Sendikasın yaptığı bir gerçek vardır, oda bin işçi kardeşimizi mağdur etmiş ve mağduriyetinin devam etmesi için çaba içerisinde olduğu gerçeğidir.

 

Tek sorumlu Hizmet İş sendikasıdır

 

İşçilerin mağdur olmasına ses çıkartmayan Hizmet iş sendikası ve yetkilileri, şimdi de Bakanlığa suçu atmak istiyorlar. Sendikacılıktan başka her işle meşgul olan malum sendika ve yetkilileri 1000 civarı işçi kardeşimizin mağdur olmasının tek sorumlusudur.

 

Yarın bunun altından kalkamayacaklardır

 

Bu iş bilmezlerin bugün Yaptıklarının bedeli yarın ağır olacaktır, çünkü bu iş bilmezler işçi kardeşlerimiz yanı sıra Rize Belediyesini de sıkıntıya düşüreceklerdir.

Çünkü arada yaklaşık 6 aylık toplu iş sözleşmesi farkı doğacaktır ve günümüzde hemen hemen tüm belediyelerin ekonomik krizde olduğu bir süreçte doğacak olan bu farkların ödenmesinde ciddi anlamda sıkıntı yaratacaktır.” Dedi

Sendika bozuntularından işçiler hesap sormalıdır

Belediye İş Sendikası Rize –Artvin bölge temsilcisi Yaşar Kaspar Sendikacılıktan başka her işle meşgul olan işçilerin emeklerini sömüren bu zatlardan, Rize Belediyesi ve Ribelsan şirketi işçilerinin yıllardır çoluk çocuğunun nafakasını çalan bu işçi simsarı emek düşmanı sendikacı bozuntuların dan  hesap sorması ve kurtulmaları için mücadele etme ve hesap sorma zamanı gelmiştir.Belediye işçilerinin bunu yapma gücü vardır ,emeklerini alabilmek kendi hak hukuklarını savunacak daha örgütlü bir güçle beraber olmaktan başka bir şansları kalmamıştır”  diyerek işçileri haklarını korumayan sendikaya karşı Belediye İş Sendikasında örgütlenmeye çağırdı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV