HES Şirketi koronavirüsü firsata dönüştürdü
03 Haziran 2020 Çarşamba

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

HES Şirketi koronavirüsü firsata dönüştürdü

26 Mart 2020 Perşembe 15:37
Bu haber 723 kez okundu
HES Şirketi koronavirüsü firsata dönüştürdü

HES Şirketi koronavirüsü firsata dönüştürdü

Mahkeme bilirkişi istedi

Gençağa Karafazlı-

Rize

Cumhur başkanı Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu Gürgen Köyünde ,Alicik mefkiinde,Yol yapıyoruz diye ,gerçekte HES yaptıkları ve köylüleri kandıran şirket, çalışmalarına aralıksız devam ederken , Alicik HES ile ilgili Rize İdare Mahkemesi, kesin karar öncesi  aldığı bir kararla"Bilir Kişi İncelemesi yapılacak" dedi

Konu ile ilgili Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Ceyhun Kalender, bu kararın olumlu değerlendirilebileceğini belirtti.

Konu ile ilgili Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Ceyhun Kalender, bu kararın olumlu değerlendirilebileceğini belirtti.

 Koronavirüsü bile fırsat bildiler

Kalender açıklamalarına şu şekilde devam etti: " Daha önce İdlib saldırısında askerlerimizin şehit olması ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını dolayısıyla burada yaşananlarla gündemi çok fazla meşgul etmek istemedik. Ancak bunu fırsat bilen şirket, utanmadan yedi ay boyunca hukuksuz çalışmalarına devam eti. Şirket, Dünya ve ülkemiz virüs salgınına karşı verilen mücadele süreçte tutumunda hiçbir değişiklik yapmadan çalışmalarını hızlandırarak devam ettirdi.

Mahkemesinin Bilir Kişi İncelemesi kararını olumlu buluyoruz.

Zaten baştan beri sürekli bir kandırmaca içindeydiler. Bu hukuksuzlukları en üst düzeyde şirkete bildirildi ve yaptıkları çalışmalar durdurularak para cezası kesildi. Ancak ne hikmetse bütün hukuki engellemeler şirketin hızını kesemedi veya kesmedi. Sonuç olarak Rize İdare Mahkemesinin Bilir Kisi İncelemesi kararını olumlu buluyoruz. Çünkü vicdan sahibi hiçbir bilim adamı buradaki talanı, hukuksuzluğu, doğa katliamını görmezden gelemez. Bu konuda bilir kişi heyetinin tutacağı rapor, mahkemenin ÇED Raporunu iptal etmesi için yeterli olacağına eminiz.

Sağlık Bakanlığı "evde kal. Sosyal mesafeyi koru diyor şirket takmıyor.

Resmî olsun özel olsun bütün kurumlarda işe ara verildi, yarı zamanlı çalışma programına geçildi veya evden iş takibi yapılmaya başlandı. Birçok kurum iş yerini buna göre düzenledi, kendine göre tedbirler aldı. Aynı zamanda yasalara uyarak vatandaşlık görevini yerine getirdi. Ancak ne yazık ki diyorum, bu tedbirler maalesef şirketi hiç etkilememiş görünüyor. Çalışan emekçilerin sağlık sorunlarını yok sayan şirket Gürgen köylülerinin gözü önünde utanmadan arlanmadan çalışmalarına devam ediyor.

Çalışmaların yapıldığı mahallelerdeki vatandaşların bildirdiğine göre ne çalışma alanında ne de şantiyede bu kurallara riayet edilmemektedir.

Gürgen köylüleri "Suyumuzu aldınız bari sağlığımızı da almayın"

Gürgen köyünde Çalışma alanında ikamet eden vatandaşlar, bu sorumsuz davranışlardan şikâyetçi olmaktadırlar. Bir taraftan bütün ülkeye" Evde Kal" denilirken, şirketin bu yönde tedbir almaması, özellikle şantiyede çok farklı şehirlerden gelen insanların birlikte kalması, birlikte yemek yemesi, birlikte çalışması vatandaşları bir o kadar daha tedirgin etmektedir.

 

“Çalışmaları eğitim hakkında engellemektedir.

Çocukların en temel haklarından biri de “Eğitim Hakkı’dır. Malumunuz, ülkemizde koronavirüs salgını nedeniyle MEB uzaktan eğitime geçti ve milyonlarca öğrenci Eba üzerinden evinde eğitimlerine devam etmeye başladı. Bu süreçte taşımalı kapsamındaki Gürgen Köyünde ikamet eden öğrenciler de eğitimlerine evlerinde devam etmektedir. Ancak sabahın erken saatlerinde başlayan taş kırma çalışmaları inanılmaz bir gürültü kirliliğine sebep oluyor ve öğrencilerin ders çalışma ortamları bundan olumsuz bir şekilde etkileniyor. Hatta çocuğu evde ders dinleyemediği için birçok vatandaş araçlara müdahale etmek zorunda kalıyor.  Bunun üzerine vatandaşlar Güneysu kaymakamlığı ve Güneysu Jandarma Karakoluna şikâyette bulunarak, çalışmaların Eba ders saatlerinde durdurulmasını talep etmişlerdir. Maalesef bu kadar hassas bir konuda bile sonuç alınamamıştır.

Bu kadar emek verilerek öğrencilerin eğitimine sunulan bir program kimsenin keyfi tutumu yüzünden heba edilemez. Köydeki çocukların da herkes gibi eğitim hakkı vardır ve engellenemez.

Özellikle bu hassas dönemde, bu hassas konuda, ilgili kurumları göreve davet ediyoruz ve "Uzaktan Eğitim" sürecinde çalışmaların durdurulmasını talep ediyoruz. Bu aynı zamanda eğitim hakkının engellenmesiyle ilgili bir suç duyurusudur. Zaten vatandaşlar da bu konuda imza toplayıp suç duyurusunda bulunacaklar."

Şirketin bu önemli yaşamsal süreçte çalışmaarına devam ettiği görüldü


 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV