HDP' Lİ RİZELİ VEKİL ÇAYI TBMM TARTIŞTI
15 Aralık 2019 Pazar

"Adı Ali, Hasan, Hüseyin olan delikanlılar herkesin içinde karısını, kızını sıktırıyor, öpüyor"

HDP' Lİ RİZELİ VEKİL ÇAYI TBMM TARTIŞTI

15 Temmuz 2019 Pazartesi 14:17
Bu haber 694 kez okundu
HDP' Lİ RİZELİ VEKİL ÇAYI TBMM TARTIŞTI
 

Doğu Karadeniz’de yaklaşık bir milyon insanın geçim kaynağı olan çay oldukça önemli bir tarım ürünüdür.  HDP Ekolojiden sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili RİZELİ  siyasetçi Murat Çepni, Doğu Karadeniz Çay Üretimindeki Sorunları hakkında CHP’nin verdiği Grup Önerisi üzerine 11-7-2019 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.


Çepni’nin, “Karadeniz Bölgesi’nde bir oyun oynanıyor ve bu oyunda ÇAYKUR batırılıyor, üretici açlıkla karşı karşıya kalıyor, halk yoksullukla karşı karşıya kalıyor, kazanan bir tek taraf var, o da özel şirketler”  dedi. 


CHP GRUP ÖNERİSİ (DOĞU KARADENİZ ÇAY ÜRETİMİNDEKİ SORUNLAR ) ÜZERİNE  HDP GRUBU ADINA MURAT ÇEPNİ’NİN KONUŞMASI 
 

Genel Kurul ve değerli halkımız; Karadeniz Bölgesi'nde bir oyun oynanıyor ve bu oyunda ÇAYKUR batıyor, üretici açlıkla karşı karşıya, halk yoksullukla karşı karşıya; kazanan bir tek taraf var, o da şirketler, özel şirketler.  


Afrikalı bir köylü Avrupalı sömürgeciler için şöyle diyordu: "Onlar geldiklerinde İncil onların elindeydi, toprak bizim elimizde fakat bir süre sonra İncil bizim elimizdeydi, toprak onların elinde."  


Evet, Karadeniz, milliyetçilikle, savaş siyasetiyle esir alındı; yetmedi turizm, HES ve inşaat projeleriyle halkımız kandırıldı. Yani şöyle kandırıldı: İş vaadiyle kandırıldı, kalkınma vaadiyle kandırıldı oysa tablo tam tersi.  


2017 yılı itibarıyla toplam yaş çay alımında ÇAYKUR yüzde 42, özel sektör ise yüzde 58 çay almış. Yine, tarım alanları, ekim alanları bu süreçte 834.889 dekar alandan 781.334 bine düşmüş, üretici sayısı 241.176'dan 197.169'a düşmüş; yani tümüyle bir çöküş yaşıyor Karadeniz Bölgesi.  


Taban fiyatı 3,03 TL açıklandı fakat gerçekte yaşanan şey 1,8 ya da 1,9 TL üzerinden gerçekleşiyor. Taban fiyatının açıklanmasından sonra ÇAYKUR'un çay almaması üreticiyi özel şirkete mahkûm etmiş durumda yani almak zorundasınız. Yani açlığı ve yoksulluğa doğrudan bir yönlendirme söz konusu. Bizim burada önerilerimiz şunlardır.  


Bir: ÇAYKUR düzenleyici kurum hâline gelmelidir, özelleştirme politikalarından vazgeçilmelidir, özerk ve katılımcı yönetilmelidir ÇAYKUR.  


İki: Kota uygulamasından vazgeçilmelidir. Taban fiyatı üreticinin, sendikaların katılımıyla belirlenmelidir. Özel şirketlerin taban fiyatına uyması zorunluluk hâline getirilmelidir. Karadeniz'de monokültür tarım modeli terk edilmeli, bu kapsamda detaylı çalışmalar yapılmalıdır.  


ÇAYKUR'un batırılması, üreticinin yoksullaştırılması politikası Karadeniz'de sermayeden yana siyasetin doğrudan sonuçlarıdır. Karadeniz halkımız bu soygun siyasetine karşı, bu açlık ve yoksulluk siyasetine karşı sesini yükseltmelidir ve bu konuda biz de elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız ve önergeyi destekliyoruz.  

 

Kaynak:

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV