Gürgen köylüleri HES şantiyesini bastı
06 Nisan 2020 Pazartesi

koronavirüsü 48 saatte yok ediyor“

Gürgen köylüleri HES şantiyesini bastı

20 Ocak 2020 Pazartesi 15:52
Bu haber 6674 kez okundu
Gürgen köylüleri HES şantiyesini bastı

Gürgen köylüleri HES şantiyesini bastı

 

Gençağa Karafazlı-Rize-Evrensel-özel haber

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu ilçesi Gürgen köyünde hukuksuz bir şekilde BORA enerji firması tarafından sürdürülen Alıcık HES projesi inşaat çalışmalarının yapıldığı şantiyeye alanına baskın düzenleyen köylüler firmaya ait makineleri çalışma sahasından çıkarttı.

 

Firma yetkilileri köylülerden şikâyetçi oldu. Şikâyet sonrası jandarma eyleme katılan köylüleri ifadeye çağırdı köylüler jandarmanın çağrısına gitmedi. Köylülerin savcılık çağrısı sonrası ifadeye gidecekleri öğrenildi.

 

Köylüler akşam saatlerinde şantiyeyi bastı

 

Güneysu Gürgen Deresinde hukuksuz bir şekilde çalışmalarına devam eden BORA HES firmasının makineleri köylülerin tepki göstermesi sonrası çalışma sahası ve şantiye alanını terke etmek zorunda kaldı.

 

Yaklaşık bir aydan beri Gürgen deresi üzerinde HES çalışmalarını protesto eden köylüler son olarak geçen hafta sonu Rize idare mahkemesine başvurarak hukuksuz bir şekilde çalışma yaptıklarını iddia ettikleri HES projesi çalışmaları yürüten BORA enerji firmasının çalışmalarının durdurulmasını talep etmişlerdi.

Yargıya başvuran köylüler yaptıkları basın açıklamasıyla ilgili firmanın yargı kararı açıklanana kadar çalışmalarını durdurmasını istemiş firma yetkililerini uyarmışlardı.

Köylülerin uyarılarını dikkate almayan BORA enerji firması çalışmalarını sürdürmesi köylülerin büyük tepkisine neden oldu.

Köylüler şantiyeyi bastı makineleri zorla çıkarttı

Dün akşam saatlerinde Gürgen Köyü halkı Halkolim mevkiinde toplanarak firma çalışanlarının çalışma sahasını terk etmesini ve makineleri çalışma alanından çıkartmasını istedi.

Çalışanlarla köylüler arasında yer yer tartışmalar yaşandı. Köylülerin ‘buradaki çalışmalar yasalara aykırıdır bu çalışmalarının hukuki hiçbir dayanağı yoktur köyümüzü terk edin topraklarımızı almanıza deremizi yok etmenize izin vermeyeceğiz “Bora enerji köyümüzden defol” köylülerin kararlı direnişi sonrası firma çalışanları makinelerini tek tek çalışma sahasından ve dere yatağından dışarıya çıkartmak zorunda kaldı.

 

Gürgen deresinde nöbet başlıyor

 

Gürgen köy halkının haklı ve kararlı direnişi sonrası köylüler düzenli olarak çalışma yapılan alanda ve derede nöbet tutacaklarını açıkladılar. Köylüler şirket yargı kararlarını takmıyor bu gücü kimden alıyor? Bu ne acele yargı kararını verene dek çalışmaları durdurmak istememelerinin anlamı nedir? Bizi köyümüzden kovmak isteyen bu anlayışa karşı direnmeye kararlıyız artık köyümüzde nöbetli günlerimiz gecelerimiz başlıyor” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Bilindiği üzere geçen hafta Alicik HES Gürgen Köylü vatandaşlar tarafından mahkemeye taşınmıştı. Rize adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren köylüler hemşerileri cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenerek “2 yıl sonra köyüne gelemeyeceksin çünkü köyün yok oluyor” diye seslenmişlerdi.

Yaşanan olaylarla ilgili Handüzü Yaylası Kültür Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Ceyhun Kalender tarafından yapılan açıklamada:

" Küçücük bir derede yüzlerce iş makinesiyle yapılan bu çalışmalar, sadece hukuku çiğnemekle kalmıyor adeta bütün canlı yaşamını hedef alıyor. Neticede konu mahkemeye taşınmış ve mahkeme sonucunu beklemek gerekir. Yangından mal kaçırırcasına yapılan bu çalışmalar geri dönüşü telafi edilemez zararlar oluşturacaktır. Bunun için yetkililere bir kez daha sesleniyoruz, yanlışın neresinden dönülürse kârdır. Bütün duyarlı ve hukuki davranışlarımıza rağmen ilgili HES firması köylülerin haklı taleplerini dikkate almamış köylülerin tepkilerini serzenişlerini görmemezlikten gelmiş çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürmeye devam etmiştir.

Gürgen köylülerinin bu durum karşısında firmanın çalışma yaptığı alana gidip çalışmaları durdurmak yargı kararlarını beklenmesini istemekten başka şansı kalmamıştır. Bugünden sonra köylüler derede nöbet tutmaya başladılar yargı kararlarının beklenmesini isteyen köylülerin bu haklı mücadelesini yetkililerin duyması görmesini istiyoruz" Dedi.

Ne olmuştu:

Gürgen Köy halkına yol yapıldığı söylenerek Baro Enerji tarafından yürütülen çalışmaların, perde betonlar arkasına HES boruları döşenmeye başlamasıyla çalışmaların yol değil HES Projesi inşaatı olduğu ortaya çıkmıştı.

Önceki hafta Gürgen köylüleri yaşananları hemşerileri Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a duyurmak isteyen köylüler bir protesto eylemi gerçekleştirmişlerdi. Ardından Köylüler bu kez HES Projesi inşaatıyla ilgili mahkemeye başvurma kararı almış geçen hafta sonu Rize idare mahkemesine baş vuran köylüler yargıdan bir karar çıkana kadar ilgili firmanın çalışmaları durdurmasını istemişti.

İlgili firma köylülerin tüm taleplerini yok sayarak çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etmişti.

Dün akşam ise köylüler firmanın şantiyesini basarak makineleri dereden zorla çıkarttı.
Bilindiği gibi köy gürgen köy muhtarı köylülerin hiç bir eylemine destek vermemiş köylülerin tepkisini çekmişti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV