Gürcüler fiyat artırdı üretici bahçeye girdi
18 Temmuz 2019 Perşembe

FETÖ sempatizanı Çay TV den Kaçkar TV ye hain tezgah yemedi!

Gürcüler fiyat artırdı üretici bahçeye girdi

13 Eylül 2018 Perşembe 12:16
Bu haber 532 kez okundu
Gürcüler fiyat artırdı üretici bahçeye girdi

Çay üreticisi kendi çayını kendisi biçmeye başladı!

Gürcü işçilerin dövizdeki yükseliş nedeniyle yevmiye ücretlerini artırmasının ardından, Rizeli çay üreticileri artık kendi çaylarını kendileri topluyor!

 CENGİZ YILDIRIM

Dövizdeki dalgalanma, Rize’de çay üreticisini de etkiledi. Çay toplama işinin son zamanlarda Gürcü işçilere bırakılması ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle maliyetlerin artması bu alandaki dengeleri de bozdu. 

cay1-015.jpg

Çayını yevmiye veya ton işi biçtirdiği Gürcü işçilerin, dövizdeki dalgalanma nedeniyle fiyatlarını yükseltmesi, çay üreticilerini de zora soktu.
 
Gürcü işçilerin döviz fiyatlarının yükselmesini gerekçe göstererek yevmiye fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle çay üreticilerinin büyük bölümü son sürgünlerde kendisi bahçeye girmeye başlarken çalışmak için bölgeye gelen Gürcü işçilerde de son dönemde büyük azalma görüldü.

cay2-012.jpg
 
Çay bahçesine girerek kendi çayını toplamaya başlayan üreteciler yaptıkları açıklamada, “İlk sürgünde 140 TL olan yevmiye doların artmasıyla 170 TL’ye çıktı. Günlük yevmiye; sabah kahvaltısı, öğle yemeği, araba parası ile toplam tutar 1 kişi 220 TL’yi buluyor. Tondaki maliyet ise 550 TL’den 700 TL’ye yükselmiş oldu. Bu saatten sonra biz de eskiden olduğu gibi çayımızı kendimiz toplamaya başladık.” ifadelerini kullandı.

pazar53

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV