Gürcistan’a İlaçları İle Geçti Hastanede Yatağa Kelepçelendi
03 Nisan 2020 Cuma

Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?

Gürcistan’a İlaçları İle Geçti Hastanede Yatağa Kelepçelendi

GÜRCİSTAN’ın başlattığı ilaçla ülkeye giriş yasağı, üzerinde kalp ve tansiyon ilaçları çıkan Artvin’in Hopa İlçesi’nde yerel gazete sahibi 54 yaşındaki Yüksel Yeğen’inde sınırda gözaltına alınmasına neden oldu.

13 Nisan 2014 Pazar 11:53
Bu haber 705 kez okundu
Gürcistan’a İlaçları İle Geçti Hastanede Yatağa Kelepçelendi
Gürcistan’da tutulduğu nezarette fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede kelepçe ile yatağa bağlanan Yeğen, hakkında “uyuşturucu içerikli ilacı ülkeye sokmak” suçlamasıyla başlatılan soruşturmada 3 bin Lari (4 bin lira) kefalet ödeyerek serbest bırakıldı.
 
Hopa İlçesi’nde yerel gazete sahibi Yüksel Yeğen, 28 Mart tarihinde Sarp Sınır Kapısı’ndan çıkış yaparak Gürcistan’a geçti. Sınırda Gürcistan polisi tarafından aracı aranan Yeğen’e üzerinde ilaç olup olmadığı soruldu. Kalp ve tansiyon hastası olduğunu belirten Yeğen, ilaçlarını gösterince gözaltına alınarak Batum’daki Polis Merkezi’ne götürüldü, parmak izi ve idrar örneği alınıp fotoğrafları çekildikten sonra nezarete konuldu. Yaklaşık 12 saat nezarette tutulan Yeğen, burada fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. İddiaya göre iki polisin başında beklediği Yüksel Yeğen kolundan kelepçe ile yatağa bağlandı. Bir süre hastanede kalan ve hakkında “uyuşturucu içerikli ilacı ülkeye sokmak” suçlamasıyla soruşturma başlatılan Yeğen, 3 bin Lari (4 bin lira) kefalet ödeyerek serbest bırakıldı.
 

“TURİST OLARAK GİTTİM, NARKOTİKÇİ OLARAK DÖNDÜM”
Rize`de Gürcistan Mağdur Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri ile bir araya gelen ve yaşadıklarına inanamadığını anlatan Yüksel Yeğen, Gürcistan’da kapana düşürüldüğünü iddia etti.  Yeğen, “Türk hekimlerinin verdiği ilaçla gittiğim Gürcistan’da uyuşturucu kaçakçısı muamelesi gördük. Turist olarak gittim, narkotikçi olarak döndüm. Komşu ülkemize gitmeyelim mi?. Türklerin çoğu maalesef orada rahat değil. Basit bir grip ilacı ile dahi yargılanıyorsanız orada bir otorite boşluğu var demektir. Türk halkı bunu hak etmiyor. Benim içim yandı. Ekonomik kaybım oldu. Psikolojim bozuldu. Bundan sonra bana külçe altınlar verseler oraya bir daha gitmem” sözleri ile tepkisini dile getirdi.
 
BİR MAĞDUR DAHA
Gürcistan’da otel işletmeciliği yapan Selahattin Akçan’da oteline düzenlenen baskın soncu gözaltına alınarak “kadın ticareti” suçlamasıyla 20 gün cezaevinde tutulduğunu söyledi. Otelinde böyle bir uygulamanın söz konusu dahi olamayacağını anlatan Akçan, “Ben namusumu temizleyeceğim. Üzerime atılan bu suçlamayı kabul etmiyorum.” dedi. 
 
"GÜRCİSTAN`A GİDEN HER TÜRK, UÇAĞA BİNER GİBİ ÜZERİ ARANMALI"
Gürcistan’ın başlattığı ilaçla ülkeye giriş yasağı kapsamında 11 Türk vatandaşının gözaltına alınarak haklarında yasal işlem başlatıldığını belirten Gürcistan Mağdur Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu, Sarp Sınır Kapısı’nda ilaçla geçişin yasak olduğuna dair uyarıcı tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Kaputoğlu, “Gürcistan’a giderken Türk kapsında uçağa biner gibi vatandaşlarımızın üzeri aranması lazım. Hiçbir şekilde üzerlerinde her hangi bir ilaç olmaması gerekiyor. Hatta narkotik köpekleri bile arama yapmalı. Bu yapılmazsa cebinde ilacı olan her Türk karşıda av olacaktır."

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV