14 Aralık 2018 Cuma

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Silahlı Saldırıda Hayatını Kaybetti. 3 Polis Yaralandı

Gazeteci Onay İyidere limanı ve lojistik alanın akıbetini soruyor.

06 Ekim 2018 Cumartesi 12:23
Bu haber 770 kez okundu
Gazeteci Onay İyidere limanı ve lojistik alanın akıbetini soruyor.

 Gazeteci Onay Rize İyidere lojistik projesini yazdı...

İYİDERE LİMANI VE LOJİSTİK İHALESİ NE ZAMAN  

Uzun zamandır Rize kamuoyu İyidere’de yapılacağı belirtilen liman ve lojistik alanı ihalesi işinin akıbetini soruyor.

24 haziran seçimlerinde iktidara mensup  siyasetçiler İyidere  lojistik ve liman ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını belirtmiş, bu konuyu yakından takip edeceklerini ifade etmişlerdi.

Seçimlerin ardından şu ana kadar hiçbir siyasi yetkiliden bu konuda bir açıklama gelmedi. Yeni Ekonomik Program çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “başlanmamış, belirli yol almamış projelerin şimdilik askıya alınacağını” belirtmesinin ardından İyidere’de liman ve lojistik merkezi yapılıp yapılmayacağı konusu iyice sarpa sarmış durumda.

Rize’nin yanı sıra birçok ilde planlanan benzer projelerin askıya alındığı düşünülürse bu konuda olumlu bir açıklama yapılmadığı sürece umutlu olmak, umutla beklemek yanıltıcı olur.

Bu iki projenin mantıki dayanağı olan Ovit tünelinin de çevre bağlantı yolu yapılmadığı için, bu güzergâhtan  sahile ne kadar yük aracının ineceğini de kestirmek mümkün olmadığından işler zor hale geliyor.. Elimizde bu yönde olumlu veriler olmayınca da bu projeleri şimdilik gerekli kılacak hiçbir gerekçe ortaya konulamıyor.

Öte yandan daha şimdiden bazı çevrelerin Ovit’ten günlük araç geçişlerinin bu tünelleri yapmaya değmediğinin öne sürülmesi de dikkate alınırsa, İyidere’de düşünülen lojistik alanı ve limanın bir an evvel yapılabilecek duruma gelebilmesi hiç de kolay gözükmüyor.

TREN YOLU VE İYİDİRE’DE DÜŞÜNÜLEN LOJİSTİK/LİMAN 

Daha önce de yazdım.. Sivas-Kars arasındaki demiryolunun sahile inişi için en uygun güzergah olan Erzincan-Bayburt- Of güzergahı başka bir yere kaydırılırsa İyidere’de liman ve lojistik alanı yapabilmek daha zor hale gelecektir.

Sahile inecek tren yolu için bu güzergah en uygun, en ucuz ve en kısa güzergahtır. Eğer bu güzergah tercih edilirse bu iki yatırım çok zaruri hale gelir. Zira demiryolunun bulunduğu yerde liman şart

Bunun için düşünülen Erzincan-Trabzon Değirmendere güzergahı hem daha uzun, daha fazla tünelli ve daha fazla maliyetli olduğu gibi, şu anda bile dolu olan Trabzon limanının demiryolu üzerinden gelen taşımacılık  ihtiyaçlarına cevap vermesi mümkün değil.

Bir başka güzergah olarak düşünülen Maçka inişi ise, Maçka’da Liman yapmak mümkün olamayacağı için sanırım alternatifler arasından çıkarılacaktır.

Bir diğer  alternatif olarak düşünülen  Erzincan-Arsin güzergahı  dahil  hiçbir alternatif İyidere-Of havzasından sahile iniş  güzergahından daha uygun değildir. Üstelik, bu güzergahın seçilmesi ve demiryolunun Of’a inmesi halinde buradan Batum demiryoluna ve Trabzon Limanına kol vermek az bir maliyetle mümkün olacaktır…

Bu günlerde, güzergah için ilgililer incelemeler yapmakta. O nedenle siyasiler en uygun güzergahın Bayburt-Erzincan arasındaki bir istasyondan, Of’a inen güzergah olduğunu öne çıkarmalılar.

Böylece her iki il bu projeden ortak, eşit şekilde yararlanabileceği gibi, köşede kalmış Of ve İyidere ilçelerimizde hakkı olan yatırımları almış olacaklar.

Biran evvel İyidere’de Liman ve Lojistik alanı yapılmasını arzuluyorsak bu konuda üzerimize düşeni yapmalı, kamuoyu oluşturmalı, siyasileri bu doğru tercih için çaba göstermeye teşvik etmeliyiz…

468x60 -->

    Yorumlar

300x250, oluşturulma 19.10.2010 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV