Flash haber:Çay Tartışması bu kez Gürcistan Parlamentosunda
01 Haziran 2020 Pazartesi

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Flash haber:Çay Tartışması bu kez Gürcistan Parlamentosunda

Kapılar açılmazsa Gürcistan karışır

17 Mayıs 2020 Pazar 00:16
Bu haber 1686 kez okundu
Flash haber:Çay Tartışması bu kez Gürcistan Parlamentosunda
Çay Tartışması bu kez Gürcistan Parlamentosunda

Kapılar açılmazsa Gürcistan karışır

Kemal Arslan –kuzeytvnet- Gürcistan -Batum

Gürcistan Parlamentosunda çay tartışması damgasını vurdu. Muhalefet partisi çay işçileri Karadeniz bölgesine gidemezse ülkede karışıklık çakacağı iddiasında bulundu.

Türkiye’de Karadeniz bölgesinde çay tarımının gerçekleşeceği illerde, yaş Çay kampanyasının başlayacağı şu günlerde il dışından gelecek olan üreticilerin sorunları, yaş çay fiyatı derken bu kez de çayın nasıl toplanacağı tartışmaları başladı.

30 bin Gürcü işçi gelemiyor iki ülkede zorda

Çoğunluğu Gürcistan Ajara bölgesinden olan sezonluk yaklaşık 30 bin Gürcü işçi Karadeniz bölgesine gelerek çay tarımında çalışıyordu. Korona virüsü salgını nedeniyle iki ülke gümrük kapılarını kapatınca 2020 yılı yaş çay kampanyasında Gürcistan’dan gelecek olan işçilerin gelememesiyle, hem Gürcistan devletin de hem de Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde gerçekleşen yaş çay tarımında ciddi sıkıntılar oluşmasına neden oldu.

Çay tartışması Gürcü parlamentosunda

Çay toplamaya gelmek isteyen Gürcü vatandaşlar kapılar kapalı olduğu için onlar da ülkelerinde oldukça sıkıntılı bir süreç yaşamaya başladılar.

Yaşanan sıkıntılı süreci Gürcistan parlamentosunda gündeme getiren ve çay tarımına giden Gürcü işçilerin gidememesi durumunda yaşanacak olduğunu iddia ettiği tehlikeye de dikkat çeken Gürcistan’ın ana muhalefet partisi (Nasyonal parti ) başkanı Giorgi vashadze;

“ Gürcistan’da Pandemi sürecinde 150 bin iş insanının işini kaybettiği ve bunun içerisinde 30 bin Gürcü iş insanının Türkiye gidip çay topladığını,  kapıların denetimli olarak açılmasını yoksa ilerleyen 15-20 gün içerisinde ülkede çok büyük karışıklıkların olacağını, bunun ise önlenmeyeceğini açıkladı.”

Gürcistan’da süreç iyi yonetildi

Covid 19 lailgili Tiflis bulaşıcı hastalıklar başkanı Tengiz Tsertsvadze bin açıklamalarında eni iyi sonuca doğru gittiğini 297 kişinin iyileştiğini 626 vakanın olduğunu 5 Ölüm Vakası Yaşandığını açıkladı.

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV