18 Ocak 2019 Cuma

FETÖ dan tutuklanan Tek Gıda'nın suçladığı savcıdan mesaj var

Fındıklı'da sevinç

11 Ocak 2018 Perşembe 17:16
Bu haber 549 kez okundu
Fındıklı'da sevinç

 

Rize’nin Fındıklı ilçesinde bulunan Arılı Vadisi’nin “SİT alanı” özelliğinin kaldırılması için enerji şirketleri tarafından yapılan başvuru, Rize İdare Mahkemesi’nce reddedildi. Arılı Vadisi “SİT alanı” özelliği korundu.

Fındıklı’da, bazı yöre sakinlerinin, Arılı Vadisi’nin doğal SİT alanı olarak tescil edilmesi için Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yaptıkları başvuru sonucunda vadi, 18.02.2010 tarihinde “1. ve 3. derece doğal SİT alanı” olarak tescil edildi. Vadide hidroelektrik santrali (HES) yapmak isteyen şirketler, kararın kaldırılması için Rize İdare Mahkemesine  dava açtı.

Dava kapsamında Arılı Vadisi'nde mahkeme ve bilirkişi heyetleri keşif yaptı.  Bilir kişi heyeti, Arılı Vadisi'nin 1. ve 3. derecede doğal sit alanı özelliği taşıdığı görüşünü bildirdi. 

Bilirkişi , mevcut bilgi ve belgeleri değerlendiren mahkeme; davacı şirketin yapımı ve işletilmesini üstlendiği Çatak Regülatörü ve HES Tesisinin içinde bulunduğu alanın topografya, yeryüzü şekli, bitki örtüsü çeşitliliği, peyzaj bütünlüğü, barındırdığı canlı türleri ve mevzuatta aranılan diğer hususlar bakımından 1. ve 3. derece sit alanı olarak belirlenebilmek için gerekli olan şartları taşıdığı anlaşıldığından, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 18/02/2010 tarih ve 2536 sayılı kararının davacı şirketin yapımı ve işletilmesini üstlendiği Çatak Regülatörü ve HES Tesisinin içinde bulunduğu alanın 1. ve 3. derece sit alanı olarak belirlenmesine ilişkin kısmında hukuka aykırı olmadığı kararını vererek davayı reddetti. 

Karar sonucunda Arılı Vadisi Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun , 18.02.2010 tarihinde almış olduğu “1. ve 3. derece doğal SİT alanı” kararının geçerliliği devam ediyor. 

KARAR HORON OYNANARAK KUTLANDI

Verilen kararın ardından Cumhuriyet Caddesi dört yol mevkisinde toplanan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri ve vatandaşlar tulum eşliğinde horon oynayarak kararı kutladı.

Gurup adına açıklama yapan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu Sözcülerinden Avni Ertaş, 11 yıldır yaşam alanlarını korumak için mücadele verdiklerini söyledi. 

Fındıklı dereleri sahipsiz  olmadığını ifade eden Ertaş, "Fındıklı dereleri satılık değil. 11 yıldır bunu söylüyoruz. Duyanlar oldu. Duymayanlar oldu. Bir kez daha söylüyoruz. Fındıklı'nın haklılığını herkes kabuk edecek. Fındıklı halkının onaylamadığı proje Fındıklı'da yapılmayacaktır" dedi.

Her zaman protesto için toplandıklarını belirten Ertaş,  bugün ise halk ve hukukla kazanmanın müjdesi için toplandıklarını sözlerine ekledi. 

Fındıklı Dereleri Koruma Platformu Sözcülerinden Hüseyin Acar ise, dünyanın flora ve faunası bakımında ikiyüzüncü korunması gereken bir alan içinde yaşadıklarını dile getirerek.


468x60 -->

    Yorumlar

300x250, oluşturulma 19.10.2010 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV