Fındıklı halkı direndi kazandı

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Fındıklı halkı direndi kazandı

Aşkolsun Fındıklı. Aşk olsun

09 Temmuz 2020 Perşembe 02:23
Bu haber 4214 kez okundu
 Fındıklı halkı direndi kazandı
 Fındıklı halkı direndi kazandı
Aşkolsun Fındıklı. Aşk olsun

Gençağa KARAFAZLI- Kuzeytvnet

Rize’nin Fındıklı ilçesi derelerinde yapımı planlanan birçok HES projesine karşı yıllardan beri nöbet tutarak direnen Fındıklı halkı mücadele sonucunda yine kazandı.
Fındıklı, Arılı deresi üzerinde yapımı planlanan  “Hayat Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES)  projesinin ÇED süreci sonlandırıldı.
Fındıklı halkı HES projesinin sonlandırılması kararına karşı “Fındıklı halkı bir tane HES projesinden kurtuldu bu çok iyi geldi”  diyerek yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini belirttiler.
Halkın katılım toplantısı yapıldı.

Fındıklı halkı HES projesinin sonlandırılması kararını taraflara tebliğ eden , Rize Çevre ve Şehircilik İl müdürü Hasan Bebek ,yazısında , Rize ili Fındıklı ilçesi Büyük Dere Üzerinde  (Par-En elektrik Üretim San.Tic. A.Ş ) tarafından  yapılması planlanan  “Hayat Regülatörü  ve Hidroelektrik  santrali (4,49 Mwm-4,31 MWe) projesi ile ilgili olarak  Bakanlığımıza yapılan başvuruyla istinaden  09.05.2017  tarihinde halkın katılım toplantısı  11.03.2019 tarihinde 1.IDK toplantısı yapılmıştır.

Bölgenin sit çalışmaları tamamlanmadı

İlgili yazı ile IDK Toplantısında, komisyon üyesi kurumlar tarafından, bölgenin doğal sit varlığı açısından değerlendirilmesi ne yönelik çalışmaların henüz sonuçlandırılmadığından ÇED süreci durduruldu.

Ek süre istenmedi proje sonlandırıldı

Eksikler tamamlanmadan veya gerekli düzeltmeler yapılmadan komisyon çalışmalarına devam edilemez. Eksiklerin tamamlanması için bakanlıktan (6) ay ek süre verilir. Bu süreç içerisinde ÇED raporu sunulmaz ise ÇED süreci sonlandırılır. “hükmü gereğince IDK toplantısında belirtilen eksikler doğrultusunda yürütülen çalışmalar kapsamında Bakanlığımızdan ek süre talep edilmediği gibi, belirtilen yönetmenlik hükmünde belirtilen süreler içerisinde ÇED raporu Bakanlığımıza sunulmadığı belirtilerek ÇED yönetmenliği 12.maddesi 6. Fıkrası gereği  “HAYAT REGÜLATÖRÜ VE HİDROELEKTİRİK SANTRALI PROJESNİN ÇED SÜRECİ SONLANDIRILMIŞTIR” denildi.

Arılı deresi bir tane HES projesinden kurtuldu

Fındıklı Arılı deresi üzerinde yapımı planlanan HES projesinin sonlandırılması bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı.
Bölgede HES karşıtı mücadelede bilinen isimlerden Avnı Ertaş, Hayat HES projesinin sonlandırılmasıyla ilgili olarak; 
“FINDIKLI ilçesi ve Arılı Deresi bir tane HES projesinden kurtuldu, Şirket yasal süre içinde ÇED dosyasını tamamlandı ve ek süre de istemedi. Yani, yemedi.

Aşkolsun Fındıklı. Aşkolsun

Bir parça katkı. Ses vermek. İtiraz etmek. Dur demek .Dere boylarında , köylerde nöbet tutar ve geliş amacına göre araç plakasını izlemek..
Yâda bir paylaşım. Bir beğeni yapmak. Sesinizi daha çok, daha çok duyulmasına katkı da olmak. Her bir destek her bir katkı kendince anlamlı ve önemli. Aşkolsun Fındıklı. Aşkolsun, ülkenin dört bir yanından Fındıklı halkının haklı mücadelesini destekleyen. Mücadele kardeşleri miz. Aşkolsun. Kazanımlar hepinizin eseridir. Bundan sonrada mücadeleye devam”

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV