Fındık Üretimi ve satışında sorunlar (2)

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Fındık Üretimi ve satışında sorunlar (2)

‘’ FİSKOBİRLİK ‘ siyası tutumlar nedeniyle işlevsizleştirildi

27 Temmuz 2020 Pazartesi 09:51
Bu haber 1452 kez okundu
 Fındık Üretimi ve satışında sorunlar (2)
 Fındık Üretimi ve satışında sorunlar (2) 

       Fındık rekoltesinin yüksek ilan edilmesinin, arz-talep dengesince satış fiyatlarını düşürdüğünü belirterek ilkyazımı sonlandırmıştım. 

      50 kooperatifi bünyesinde bulunduran ‘’ FİSKOBİRLİK ‘  işlevlerinde amaçlanan hedefleri, siyası tutumlar nedeniyle gerçekleştiremez duruma düşürüldü. 

     1936 yılında yerli sermaye ile kurulan ‘ Sagra ‘ firması, yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta fonu tarafından ( TMSF ) tarafından 39 milyona satıldı. Ve Ordudan taşındı. 

     ABD’li firma ‘’ Cargil ‘’ dördüncü firmasını 2017 de kurdu. Ayrıca İtalyan çikolatalı ürün üreticisi ‘’ FERRO‘’Firması bölgede önemli yatırımlarda bulundu. 

   Yerli firmalar TMSF ile satılırken yabancı firmaların yatırım yapmasında bir terslik yok mu? Aklımıza neden, niçin sorular gelmez mi?.Yetkililerin bir açıklama yapması gerekmez mi?  

   Fındık konusunda, TBMM de araştırma önergesi AKP ve MHP vekillerinin oylarıyla ‘RED ‘ edilmesinin gerekçesi ne olabilir? 

 Konuyu biraz eskilere taşıyalım.2006 yılında Türkiye Ziraat Odaları Birliği Orduda fındık mitingi düzenledi, yollar kesildi ve Türkiye genelinde ses getirdi. Polis gücü yetersiz kalınca askeri güçle eylem bitirildi.  

 Bu tepki 2007 yılında ki seçimlere yansımadı. Seçimlerde: 

AKP % 55, CHP % 15, MHP % 14, DP % 5 oranında oy aldı. 

2011 yılında; AKP % 60,2, CHP % 22,6, MHP % 11;7  

2002 yılında; AKP % 41, CHP % 15, MHP % 7 oranında oy aldılar. AKP 3, CHP 2, MHP 1 milletvekili çıkardılar. 

 Seçim sonuçlarına bakıldığında, Yapılan eylem ile sandıktaki seçmen tercihi birbirine paralel olmayınca, yapılan eylemin etkisi olmuyor. Dolaysıyla irade tepkilere değer vermiyor. Nasıl olsa oy alıyorum, anlayışı ile üreticilerin haklı talepleri karşılık bulmuyor. Oysa tepki sandığa yansıtılabilse sonuç farkı olacağı kesindir. 

Fındık üretimi ve satışında sorunlar ve çözüm yolları bilinmez olur mu ? 

  Türk Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Odaları Birliği (TMMOB ) bünyesinde örgütlü olan, Kimya, Gıda ve Ziraat Mühendisleri Odaları ortaklaşa her yıl tarım ve gıda konularında ortaklaşa bilimsel kongreler düzenler. Her yıl bir tema işlenir. Üniversitelerden ve sanayi kolunda uzmanlar ‘’sorunlar ve çözüm önerileriyle katkı sunarlar. Kongre açılışına ve oturumlara siyası parti temsilcileri çağrılır. Kongreye katılanlar, konuk konuşmacılar bölümde söz alırlar, partinin görüşlerini sunarlar. Bir anlamda tereciye tere satmaya çalışırlar. Çünkü: Kongre sonuçlarıyla ilgili bilgi talepleri hiç olmamıştır. 

Sadece Odamızın düzenlediği kongrelere ilişkin birkaç örnek verirsem, ‘’Zeytin ve Zeytin Yağı ‘’ ‘’Ayçiçeği ve yağı, Üzüm ve Şarap Üretimi gibi konular anımsadıklarım. 

  Ziraat ve Gıda ve Kimya Mühendisleri odalarının kongrelerini saymaya gerek yok. 

Fındıkta yaşanan sorunlar ile diğer gıda maddelerinde yaşanan ortak sorunların başında gübreleme ve tarım ilaçlarında da dışa bağımlı olduğumuz gelmektedir. Konu derin ve detaylı olduğu niçin başka bir yazıda değinirim. 

  Fındık ta ki sorunlar bağlamında iktidarı eleştiren MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Partisinden ihraç edilmek üzere disipline verildi. 

   Türkiye’de siyaset, Türkiye’nin gerçekleri üzerinden değil, dönemsel popülist argümanlar üzerinden yapıldığından, sorunlar giderek büyüyor ve çözümsüzlüğe doğru evirildiğinde ‘’ SAT KURTUL ‘’ anlayışı hakim kılındı. Sömürü zinciri böyle oluşturuluyor.  

  Tarım politikaları bağlamında, Fındık özelinde görüşlerimizin örtüşmesi, Ordu özelinde ve Türkiye genelinde olması gereken bir tutumdur.’’ Yeter artık’’ bağlamındaki bu haykırış bir zaman sonra sönümlenmemelidir. Bu duyarlılığın yaygınlaşarak kalıcı olması için, konunun tarafları olan başta FİSKOBİRLİK, sendikalar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları bu ortak paydada birlik içinde soruna sahip çıkmalıdır. 

 Yukarıda seçim dönemleri dikkate alındığında, siyasilerin anladığı tepki, bir sonraki seçimde AKP ve MHP ye oy verilmemesi ile olacaktır. Bu kalıcı, çözümleyici demokratik bir tercih olacaktır. Aksi durumda Bir vekil gider, bir vekil gelir.  Saygılarımla 

                                                                               Kimya Müh. HASAN KÜÇÜK 

   

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV