FETÖ dan tutuklanan Tek Gıda'nın suçladığı savcıdan mesaj var
03 Haziran 2020 Çarşamba

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

FETÖ dan tutuklanan Tek Gıda'nın suçladığı savcıdan mesaj var

17 Ocak 2019 Perşembe 12:02
Bu haber 9187 kez okundu
FETÖ dan tutuklanan Tek Gıda'nın suçladığı savcıdan mesaj var
Eski Rize Cumhuriyet savcısı ERDAL ÖZDEMİR Tek Gıda İş Sendikası ile Öz Gıda İş arasında yaşanan sendikal kavgada sendika üyesi işçilerin gerçek üye olup olmadıkları konusunda soruşturma başlatmış daha sonraki tarihlerde tutuklanarak cezaevine konmuştu.

FETÖ iddianamesiyle tutuklanan ve ceza yatan savcı Rize nabız haber sitesinde Tek Gıda iş sendikasının kendisiyle ilgili yaptığı suçlayıcı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını iddia ederek sürekli olarak basın ve ifade özgürlüğünü savunan bir savcı olarak haberin sayfadan çıkartılmasını ve iddialarla ilgili açıklamalarının yayınlanmasını talep etti.

İşte eski savcı Erdal Özdemir’in rize nabız haber editörlerine gönderdiği ve geçmişte yaşanan olayla ilgili açıklamaları;

Nabız sorumlu yazı işlerine;

rizenabiz.com isimli internet sitesinde http://www.rizenabiz.com/rize/tek-gidao-savci-ihrac-edildi-h5661.html linkinde aleyhime tek taraflı beyana dayanarak haber yapılmış, kişilik haklarıma saldırıda bulunulmuştur.

Küçük düşürüldüm

Gazetecilik; kamuoyunu aydınlatma aracı olup objektif, gerçeklere uygun olma ve kişilik haklarına zarar vermeden yapılması gereken demokratik hayatın vazgeçilmez uğraşlarından biridir. Aleyhimde yapılmış olan haber gerçeğe aykırı ve kişisel husumet barındıran, asılsız ithamlar içeren küçük düşürücü üslupla yapılmıştır. Önce haberdeki yanlışları belirtmek isterim.

Masumiyet karinesi yok sayıldı
1- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın terör örgütüne üye olma ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçundan dolayı hakkımda yürütmüş olduğu soruşturma ceza davası açılmadan kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilerek bizzat savcılık tarafından kapatılmıştır. Anayasadaki tabir ile suçsuzluk karinesi, halk arasındaki bilinen adı ile MASUMİYET KARİNESİ şahsıma uygulanmadan lekelenmeme hakkım ihlal edilmiştir.

Benden önce soruşturma başlatılmıştır
2- Tek Gıda İş Sendikasının üyeliklerinin sahteciliği iddiasına ilişkin soruşturma, Öz Gıda İş Sendikası vekilinin 2009 Aralık ayında Rize Cumhuriyet Başsavcılığına yapmış olduğu şikâyet dilekçesi ile açılmıştır. 27.09.2011 tarihli HSYK 1. Daire kararı ile Rize Cumhuriyet Savcısı olarak atamam yapılmış, 2011 yılının Ekim ayında Rize Adliyesinde göreve başladım. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011.10.20111015-1.htm
Soruşturma açıldıktan iki yıl sonra göreve başladığım gibi bahse konu dosya benden önce iki veya üç savcı tarafından takip edilmiştir. Soruşturma resen başlatılmamış, şikâyet dilekçesi üzerine açılmıştır.

Kişi beyanıyla dava açılmaz
3- Soruşturma dosyasında 2009-2011 yılları arasında 600 kişinin ifadesi alınmış, yaklaşık 100 kişinin imza örneği alınmıştır. Ceza hukukunda taleple bağlılık ilkesi söz konusu değildir. Savcılık makamı basit suç şüphesi iddiası ile soruşturma başlatabilir, gerekli gördüğü tüm işlemleri maddi geçeği bulmak için yapmak ile yükümlüdür. Şahsın biri ben X isimli kişiyi öldürdüm diyerek hakkında soruşturma başlatılsa bile ceset bulunmaz, suçta kullanılan alet ele geçirilmez, tanık veya kamera kaydına ulaşılmaz veya DNA örnekleri ile mukayese yapılmaz ise kişi beyanı ile dava açılmayacağı gibi mahkûmiyet hükmü de kurulamaz.

Sahtecilik suçlarında sahte belge üzerinde kriminal imza incelemesi yapılarak bilirkişi raporu alınır. Bunu için belgede imzası bulunan kişilerin imza örnekleri alınır ve sahteliği iddia edilen belge ile birlikte kriminal dairesine gönderilir. Rapor sonrası sahtecilik tespit

Sendika üyeleri küçük düşürülmedi
2 yıllık görevim süresince 8500 kişinin ifadesi ve imza örnekleri alınmış, bilirkişi raporları alınarak bunlar özetlenmek suretiyle tutanağa bağlanmıştır. Hatta kişilerin imza ve ifadeleri çalıştıkları fabrikalarda çay sezonunda çalıştıkları sıralarda alınmış, adliye veya polis karakoluna gitmelerinin önüne geçilmek istenmiştir.

Bu konuda Rize Cumhuriyet Başsavcısı, Çaykur Genel Müdürü ve Asayiş Şube Müdürünün ortak mutabakatı sağlanmış, emniyet görevlileri Artvin-Rize-Trabzon sınırları içindeki fabrikalara giderek işçilerin ifadelerini ve imza örneklerini almıştır. Kesinlikle sendika üyeleri küçük düşürülmemiştir. Aksine Tek Gıda İş Sendikası yetkilileri üyelerine imza ve ifade vermemelerini tavsiye ederek soruşturmayı uzatma çabasına girmiştir. Yaklaşık 3000 kişinin imza ve ifadesi fabrikada çalışırken alınmış, geri kalanların büyük kısmı ise tlf ile aranarak karakolda bekletilmeden ifadeleri ve imza örnekleri alınmıştır. Bir kısım üyeler farklı illerde olduklarından o yer savcılıklara istinabe (adli yardım) suretiyle işlemleri yaptırılmıştır. Yaklaşık 100 kişinin ifade ve imza örnekleri de şahsım tarafından adliyede alınmıştır. Bu kişiler karakolda imza ve ifade vermek istemediklerini söyledikleri için şahsım bu kişilerin ifadelerini ve imza örneklerini almıştır. Bu kişilerde adliyede beklemeden 10 dakikalık bir zaman zarfında işlemleri tamamlanarak adliyeden ayrılmışlardır.

İki sendikada işlemlerime itiraz etti
4- Soruşturma dosyası ikmal etmeden 2014 yılı Şubat ayı kararnamesi ile Karaman?a tayinim çıkmıştır. r
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/02/20140228-1.htm
5- Soruşturmayı devam ettirdiğim süre içerisinde Tek Gıda İş Sendikası ve Öz Gıda İş Sendikası yetkilileri ile makamımda birçok kere görüş alışverişinde bulunduk. Müşteki ve şüpheli sıfatına bakılmadan çekince ve itirazlarını bizzat dinledim ve yasal işlemleri kendilerine bizzat anlattım. Her iki tarafın avukatları bazı işlemlerime itiraz etmişler, bu bile hiç kimsenin etkisi altında kalmadan yasaların gereğini yaptığımın açık delili olmuştur.

İddianameyi ben yazmadım
6- Soruşturma dosyası Rize Ağır Ceza Mahkemesine 2014 ya da 2015 yıllarında ceza davası açılarak kapatılmıştır. İddianame şahsım tarafından YAZILMAMIŞTIR. Usul ve yasaya aykırı olsa idi iddianame yazılmayacağı gibi iddianameyi yazan savcı ise Başsavcı vekili olarak hala görevdedir.

Tek Gıda üyelerini şüpheli diye çağırmadım
7- 2 yıllık görev süresi içerisinde Tek Gıda İş Sendikasının yetkililerinin ŞÜPHELİ sıfatıyla ifadesi alınmamıştır. Hatta görev sürem içerisinde şüpheli olarak UYAP a kayıtları dahi yapılmamıştır. Bu husus UYAP a girilerek safahat bilgileri sorgulanmak suretiyle tespit edilebilir. Ben delil toplamadan, suçun varlığını ispat etmeden şüpheli ifadesi almış biri değilim. Aleyhimde beyanda bulunan sendika yetkilileri ile bizzat görüşerek iddialarımı teyit edebilirsiniz.

10 ay hapis yattım babamı kanserden kaybettim
8- 10 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen, bu süreçte kanser olan babasını bir hafta gördükten sonra kaybeden eski bir yargı mensubuna 2 yıl altı ay sonra KYOK kararı verilince soruşturmada kimin daha insancıl olduğu görülecektir. Şahsımın lekelenmeme hakkı ihlal edilmiştir.
İfade özgürlüğünü savunan bir savcıyım
Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma ilkesini hayat felsefesi olarak edinmiş olan şahsım adliyede ve basın çevresinde tanınmaktadır. Rize de hala görüştüğüm basın emekçileri bulunmaktadır. Bugüne kadar ifade özgürlüğünü savunan ve tek bir basın mensubuna dava dahi açmamış biri olarak muhatap olduğum basın emekçilerine hep şunu söyledim. Neyi nasıl ne kadar haber yapacağınızı söyleyemem. Basın sansür edilemez. Suç ve tazminat sorumluluğu şahsidir. Yasalar bellidir ve bunlara uygun davranmakla yükümlüyüz.

Benimle ilgili haber gerçekleri yansıtmıyor

Bir okur olarak size şunu tavsiye etmek isterim. Gerçekleri yazmaya özen gösterin, size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın. İddiaları araştırın ve kişileri suçlamadan objektif haberler yapmaya gayret edin. Bu toplumun size olan saygınlığını artırır. Günün değil tüm zamanların gazetecisi olursunuz.

Benimle ilgili haber maalesef bu hususa riayet edilmeden kaleme alınmıştır. İleri sürdüğüm hususlar araştırılınca, adliyedeki personel ve işçiler dinlenip, UYAP kayıtları incelendiğinde haberdeki yanlışlıklar ortaya çıkacaktır. Özür dilemek bir erdemdir. Erdemli bir insan olarak gerçeklerin yazılmasını, yazımın sitenizde haber yapılmasını veya aleyhimdeki haberin kaldırılmasını sizden rica ediyorum”

Tek Gıda İş Sendikası savcı Erdal Özdemir için ne demişti?

Tek Gıda-İş Sendikası Rize Şube Başkanlığı’ndan bir açıklama yapılarak yaşadıkları hukuki süreçte çekilen sıkıntılar dile getirilerek, Dönemin Cumhuriyet Savcısı ERDAL ÖZDEMİR ın FETÖ operasyonuyla görevden men edilmesinin yüreklerine su serptiğine dikkat çekilmişti.

 

Demokratik İlkelerden asla taviz vermeyeceklerinin altının çizildiği açıklamada; ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ve bağlı iş yerlerinde, sendikamıza karşı 2008 yılından itibaren, organize bir şekilde yürütülen hukuksuzluk, usulsüzlüklere ilişkin, tüm işlem ve eylemler kamuoyunun bilgisi dâhilindedir. Emekli olan işçiler veya vefat eden işçiler yâda hiçbir çalışması olmayan işçiler, çalışıyor olarak gösterilmişti. Organize ve karanlık bir odağın, sahte, hukuksuz işlem ve eylemleri, sendikamızın yıllara uzanan hukuksal mücadelesi sonucu, yargı kararları ile tescillenmişti” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

Gelişmeler bu yönde olmakla birlikte, haksız ve art niyetli bir şikâyet sonucu bir başka oyun sahneye konmuştu. Donemin Rize Cumhuriyet Savcısı Erdal Özdemir (97986), Noter nezdinde sendikamıza üye olmuş işçilerin bilim adamlığı ve şaibeli bir öğretim görevlisini fotokopi üzerinden ‘imzaların sahte olabileceği’ raporuna istinaden soruşturma başlatılmış bir çete girişimi ile adeta kurban edilmişti. Üyelik fişlerinde imzanın kendisine ait olduğunu, Cumhuriyet Savcısına ifade eden binlerce üyemiz, bu muameleden dahi kendini kurtaramamıştı Cumhuriyet Savcısı Erdal Özdemir bu operasyonu ile üyemiz işçileri, refüze etmeyi, kamuoyunda küçük düşürmeyi ve sonuçta; sendikamızın örgütlülüğünü bertaraf etmeyi amaçlamıştı.

Biz sendika olarak ilgili kişiler ile ilgili adaletin ve devletin her kademesine müracaat etmemize rağmen maalesef ‘tuzun koktuğu yerde’ feryadımızı kimse duymak istememişti.

Yüreğimiz Ferahladı!

15 Temmuz 2016 tarihinde, demokrasimize ve milli iradeye karşı girişilen darbe girişimi sonucunda; FETÖ/PDY terör örgütüne üye olduğu anlaşılan Cumhuriyet Savcısı Erdal Özdemir’in Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurul kararı ile meslekten ihraç edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Gerçekler, gecikmiş olarak ortaya çıkmış olsa bile, bu sonuç yüreğimizi ferahlatmıştır.

Sendikamız, kuruluşundan bu güne; tüm yönetici ve üyeleri ile demokratik ilkelerden sapmamış, tüm çalışmalarını demokratik esaslara dayandırmış ve Egemenliğin Kayıtsız Şartsız Millete ait olduğunu temel esas olarak kabul etmiştir. Bu nedenle de yukarıda ifade edilen organize saldırılara maruz kalmıştır. Sendikamıza, bundan böyle yapılacak saldırıların ağırlığı ne olursa olsun, demokratik ilkelerden asla taviz vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz.”

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV