Fahiş Fiyatla Maske satan Fırsatçıların maskesini düşürdük!
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Fahiş Fiyatla Maske satan Fırsatçıların maskesini düşürdük!

15 liralık maske 180 liraya satıyorlar!

29 Mart 2020 Pazar 15:32
Bu haber 933 kez okundu
Fahiş Fiyatla Maske satan Fırsatçıların maskesini düşürdük!

Fırsatçıların maskesini düşürdük!

15 liralık maske 180 liraya satılıyor

Gençağa Karafazlı.

Rize

Koronavirüs salgının ardından koruma ürünleri satan bazı eczaneler adeta fırsatçılık ediyor. On beş lira olan bir ürünü yüz seksen liraya sattırıyorlar. Vatandaşlar ise denetlemelerin yapılmamasından yakındı.

Bakanlık “hesap sorarız”

Koronavirüs salgının ardından koruma ürünleri ne yapılan fahiş zamlar nedeniyle ilgili bakanlıklar bu ürünleri satan işletmeleri uyarmıştı.

Bakanlık; “İçindi bulunduğumuz olumsuz durumu fırsata dönüştürmek isteyen bazı işletmeler, özellikle koruyucu maske ve Dezenfekte malzemelerini vatandaşlara, fahiş fiyatlarda sattıklarını duyuyoruz. Bunlara asla müsaade etmeyeceğiz bu bir fırsatçılıktır, birlik dayanışma içerisinde olacağımız bir süreçte böylesi bir fırsatçılığa göz yumamayız bunun hesabını sorarız. Fahiş fiyatla mal satan ve vatandaşın sağlığını tehlikeye atanlardan hesap sorarız” Şeklinde açıklama yapmasına rağmen Rize’de bazı eczanelerde fahiş fiyat uygulamasına devam ediyor.

15 liralık maske 180 liraya satılıyor

Rize nabız muhabirlerine ihbarda bulunan bir vatandaş yaşadıklarını şu şekilde aktardı; “Yetkililerin sokağa çıkılmaması ve evde kalınması çağrılarına uyuyoruz. Temel ihtiyaçlarımız için sokağa çıkacağımızı düşünerek önceden koruyucu bir maske edinelim dedik. Birçok yerde maske bulamadık. Sırasıyla Rize ‘de  (adı bizde saklı) bir eczaneye girdim ve maske sordum. Maskeyi aldım ödeme yapacağım esnada maskenin fiyatının 180 lira olduğu belirtildi. Bende şaşkınlık içerisinde! Neden bu kadar pahalı ’diye sordum. Eczacı bana ‘bizde pahalı alıyoruz’ deyince, yapacak bir şey olmadığını düşündüm ve maskeyi aldım. Ardından satış bedeli kadar işletmeden fatura istedim ve faturamı da aldım.

Bakanlığın uyarılarını takmıyorlar

Bu yapılan doğru değil. Bu kadar parası olmayan insanlarımız var nasıl alacaklar bu maskeyi? ilgili bakanlıklar açıklama yapıyor fakat Rize’nin göbeğinde eczane Bakanlığın açıklamaların takmıyor. Yârin pahalı aldık gerekçesiyle 500 lira demeyecekleri ne malum? Kesinlikle Rize de denetimler yapılmalı bu durumu fırsata dönüştüren işletmeler hakkında yasal işlem yapılmalı” çağrısında bulundu.

30 ilde 105 operasyon düzenlendi

Fahiş fiyatla mal satan ve vatandaşın sağlığını tehlikeye atanlara yönelik 20 günde 30 ilde düzenlenen operasyonlarda 160 kişi gözaltına alındı.

Operasyonlarda 2 milyon 500 bin maske, 142 bin eldiven, 175 bin 608 şişe dezenfektan, maske yapımında kullanılan 50 bin 700 metre kumaş ele geçirildi.

Bu haberimiz sonrası yetkililer bu vatandaşın konuyla ilgili ihbarını umarız dikkate alır gereğini yaparlar.

İşte 15 liralık maskenin 180 liraya satıldığına dair belge.


    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV