“Eyvah Gürcüler geliyor” haberine Gürcü derneklerinden Tepki
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

“Eyvah Gürcüler geliyor” haberine Gürcü derneklerinden Tepki

Bu dil ötekileştirmektir

14 Haziran 2020 Pazar 00:35
Bu haber 3554 kez okundu
 “Eyvah Gürcüler geliyor” haberine Gürcü derneklerinden Tepki
 “Eyvah Gürcüler geliyor” haberine Gürcü derneklerinden Tepki

Gençağa Karafazlı –Rize –kuzeytvnet

Gürcü Kültür Merkezi Beykoz Derneği Başkanı Fehmi Uzal Ustiaşvili,ile Gürcü kültğür dernek başkanı ve batum gürrcü kültür dernek başkanı ali kemal kılıç, Rize’de yayın yapan yerel bir internet haber sitesinde Gürcü emekçileri ile ilgili yer alan “eyvah Gürcü’ler geliyor” başlıklı haberi ırkçı ve ötekileştiren bir dil olduğu gerekçesiyle tepki gösterdiler.

Türk Büyükelçiliği bildiri yayınladı

İki gün önce Gürcistan, Tiflis Türk büyükelçiliği Gürcü Vatandaşı olup Karadeniz illerinde çay toplamaya gidecek olan tarım işçilerine Yönelik bir duyuru yayınladı.

T.C. İçişleri Bakanlığınca Covid-19 salgını ile Mücadele sürecinde yayımlanan ve Türk vatandaşları ile yabancı ülke Vatandaşlarının hava, kara ve deniz yoluyla Türkiye’ye giriş/çıkışlarına Kısıtlama getirilmesine dair genelgelerin, İran kara sınır kapılarından yolcu Giriş/çıkışlarına yönelik hükümleri hariç olmak üzere, diğer hükümleri Yürürlükten kaldırılmıştır.

Türkiye’ye giriş yapan Türk vatandaşları ile yabancı Ülke vatandaşlarının tamamına sağlık kontrolü yapılacaktır.

Sağlık kontrolü sırasında semptom görülenlere ve ihtiyaç duyulan hallerde ücretsiz olarak PCR testi yapılacaktır. Bu sürece ilişkin usul ve esaslar T.C. Sağlık Bakanlığınca belirlenecektir.  Yukarıda belirtilen çerçevede Türkiye’ye giriş/çıkışlar, T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarca belirlenmiş/belirlenecek tedbirlere uyulması kaydıyla yapılabilecektir.

Bununla birlikte, Gürcistan tarafınca sınır Kapılarında uygulanan giriş-çıkış kısıtlamaları devam etmektedir. Bu itibarla Gürcistan’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Gürcistan’a geçmek isteyecek Türk Vatandaşları, Gürcistan vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşlarının, Gürcistan Hükümetince sınır kapılarında uygulamaya devam edilen kısıtlamaları dikkate alarak hareket etmeleri önem taşımaktadır.” Denildi.

Eyvah Gürcüler Geliyor

Yapılan bu açıklama sonrası Rize nabız haber sitesi, Batum muhabiri  Kemal Arslan imzasıyla “ Sarp kapı açılıyor mü” başlığıyla, Büyükelçiliğin duyurusunu haberleştirmiş ve 2020 Yılı yaş çay kampanyasının 2.sürgün dönemi başladığında binlerce Gürcü işçinin Karadeniz illerinde çay toplamak için geleceğine yer vermişti.

Rize nabız haber sitesinin yanladığı bu haber alıp  “eyvah Gürcüler geliyor”  şeklinde yayınlaması İstanbul’da bulunan Gürcü derneklerinin tepkisine neden oldu.

Ötekileştiren bu dili kınamaya çağırıyoruz.

Gürcü Kültür Merkezi Beykoz Derneği Başkanı Fehmi Uzal Ustiaşvili, ile Gürcü kültür dernek başkanı ve batum gürcü kültür dernek başkanı Ali kemal kılıç , Rize’de yayın yapan ” yerel .......com ve Gürcü tarım işçileri ile ilgili  “Eyvah Gürcüler geliyor”  şeklinde ki habere tepki gösterdiler.

Yerel ......com manşetini kınayalım diyen Gürcü Kültür Dernek başkanları,Ali kemal kılıç ve  Fehmi Ustiasvili  ; “Bu başlık yakışıyor mu Rize'ye? Yangın var kaçın! Öyle mi Eyy Rize? Başta Batum’da iş yapan Rizeliler olmak üzere herkesi bu Irkçı ve ötekileştiren manşeti kınamaya çağırıyoruz.

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında binlerce Gürcü Vatandaşı yaşadığı gerçeğini hepimiz biliyoruz. Bizlerin tarihler öncesi Gürcistan Topraklarından Türkiye ye göç eden ve bu topraklarda tüm halklarla beraberce Bugüne kadar kardeşçe yaşamış ve yaşamaya devam eden bir halkız.

Özellikle son yıllarda Türkiye ile Gürcistan devleti Arasından hem ekonomik hem de kültürel anlamda dostluk ilişkilerini güçlendiren Anlaşmalar hayata geçirilmiş, bugün Gürcistan devletinden binlerce Türkiyeli Vatandaş bu anlaşmalar temelinde iş yapmakta ve burada yaşamaktadır.

Gürcü işçiler Çalışıp emeğini alıyorlar

Türkiye ‘de özellikle Karadeniz bölgesinde çay Tarımında çalışan binlerce Gürcü emekçi işçi kardeşimiz çalışıp emeğinin karşılığını Alıyor.

Bir gazetenin veya yayın kuruluşunun etik kurallara Aykırı ötekileştiren ırkçı bir dil kullanmasını asla kabul etmiyoruz. Bu dili Şiddetle kınıyoruz.

Özellikle Gürcistan başta olmak üzere Acara özerk Cumhuriyetinde yaşayan yüzlerce Rizeli ve Karadenizli insanları bu ayrımcı Ötekileştiren dili kınamaya çağırıyoruz” dediler.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV