Erdoğan’ın köylüleri bu kez sokağa indi
03 Nisan 2020 Cuma

Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?

Erdoğan’ın köylüleri bu kez sokağa indi

06 Şubat 2020 Perşembe 14:13
Bu haber 2935 kez okundu
 Erdoğan’ın köylüleri bu kez sokağa indi
 Erdoğan’ın köylüleri bu kez sokağa indi
Köylüler HES karşıtı imza kampanyası başlattı 

Gençağa Karafazlı-Rize 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın baba ocağı Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen Köyü'ndeki Alicik HES projesine karşı köylülerin başlattığı mücadele devam ediyor.

Gürgen köylüleri ve yaşam savunucuları geçen ay başlattıkları HES karşıtı eylemlerine bu kez Rize merkez memişağa parkında başlattıkları imza kampanyasıyla devam ettiler.

Güneysu Gürgen Köyü'nde Gürgen Deresi üzerinde yapılması planlanan Alıcık HES projesinin durdurulması için çeşitli eylemler düzenleyen köylüler; tek amaçlarının yaşam alanlarını korumak olduğunu ve başlattıkları hukuki sürecin beklenmesi gerektiğini vurguladılar.

Köylüleri olan Erdoğan’a imza götürecekler

Gürgen Köylüleri Alicik HES projesinin iptali için çeşitli eylemleri yanı sıra bu kez Rize Memişağa Parkı'nda  'Bir İmza da Sen Ver, Bir 'Can'a Can Ver' sloganıyla imza kampanyası başlattılar. Köylüler 9 Şubat’a kadar sürecek imza kampanyası süresince topladıkları imzaları köylüleri olan cumhurbaşkanı Erdoğana götürecekler.

Vatan sevgisi ağaçtan ve dereden başlar

Handüzü Yaylası Kültür Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği imza kampanyası ile ilgili şu açıklama yapıldı.

"Vatan sevgisi kapındaki ağactan, evinin önünden akan dereden başlar. Biz bu anlayışla sahip çıkıyoruz suyumuza, toprağımıza ve tüm canlı yaşamına ancak, daha fazla kazanma hırsıyla gözü dönmüş kapitalistler bunu anlayamazlar.

Yaklaşık altı aydır, Baro Enerji tarafından onlarca iş makinesi ve kamyonla bir derenin, bir köyün, bir yaşam alanının nasıl yok edildiğine tanık olmaktayız. İnanın bugüne kadar birçok HES inşaatı gördük, ama böylesini ilk defa gördük. Adeta burada bütün yaşam hedef alınmış. Sadece canlı yasamı değil, aynı zamanda bir doğal yasam alanı, bir kültür, bir yaşam biçimi de insafsızca yok edilmektedir. Ancak biz Güneysu Gürgen köylüler olarak bu duruma seyirci kalamazdık ve kalmadık kalmayacağız.

Kadın, genç, yaşlı, çocuk katliama dur diyoruz

Bu amaçla köyünü seven, bu vadinin yok olmasına gönlü razı olmayan, kadın, genç, yaşlı, çocuk demeden herkes bu gidişe bir dur dedi. Bu talana, bu yıkıma artık yeter, dedi. Köyünü, deresini para baronlarının ve onların siyasi destekçilerinin insafsızca talanına karşı korumak için gece gündüz demeden nöbet tutuyoruz. Bu süreçte hiçbir araca zarar verilmemeden, hiçbir çalışana sözlü veya fiili bir saldırı yapılmadan, dik durarak ama dikleşmeden adeta demokrasi dersi verdik.

Bu onurlu insanlara, bu kararlı ve dik duruşlarından dolayı teşekkür etmeyi de bir borç biliriz. Sonuç olarak, bu talana, yıkıma daha fazla müsaade etmeyeceğimizi belirtiriz. Bu konuda gerekli her türlü demokratik hakkımızı kullanacağız. Ta ki, şirket köyümüzü terk edene kadar. Toprağı, suyu, havayı ve tüm doğayı para olarak görenlere de bir Kızılderili sözüyle seslenmek istiyoruz,

'Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; şirket sahipleri ve bu talana onay veren ilgili kurumlar, paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak, ama korkarım çok geç olacak'”

Şirket hukuksuz bir şekilde çalışmalara devam etmek istiyor

Alicik HES davası avukatlarından Eslem Ayhan da yaptığı açıklamada, "Buradaki talan ve yıkımın durdurulması için Alicik HES ÇED raporunun iptali için Rize İdare Mahkemesi'nde açtığımız davanın sonucunu bekliyoruz. İlgili kurumların, idarenin de bu süreci sabırla beklemelerini istiyoruz. Ancak görüyoruz ki firma sabırsız ve hukuki süreci beklemeden, hukuksuz bir şekilde çalışmalarına devam etmek istiyor. Bu konuda yasal çerçeve içinde kalarak gerekli her müdahaleyi yapacağımızı belirtmek isteriz. Zaten vatandaşlar da gerekeni yapmaktadır” dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV