Erdoğan çay üreticilerini tehdit etti, Bakandan önce çay fiyatını açıkladı
27 Şubat 2020 Perşembe

Rize'li A.Kadir Kart'a ! Allah yürü kulum dedi

Erdoğan çay üreticilerini tehdit etti, Bakandan önce çay fiyatını açıkladı

15 Mayıs 2019 Çarşamba 13:22
Bu haber 636 kez okundu
Erdoğan çay üreticilerini tehdit etti, Bakandan önce çay fiyatını açıkladı
Erdoğan çay üreticilerini tehdit etti, Bakandan önce çay fiyatını açıkladı 

Gençağa Karafazlı-Rize 

16 Mayıs tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanacak olan 2019 yılı yaş çay taban fiyatının ne olacağı 210 bin çay üreticisi ve Ziraat odaları tarafından merakla beklenirken 2019 yılı yaş çay taban fiyatının kaç para olacağını Rize Ticaret borsası başkanı Mehmet Erdoğan bakan Pakdemirli’den önce açıkladı
 Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan FETÖ yakınlığıyla bilinen yerel Çay TV’de katıldığı bir programda 2019 yılı yaş çay alımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Yaş Yaprak Fiyat Beklentisini Açıkladığı konuşmasında çay üreticilerini adeta tehdit eden Erdoğan Ankara’da bakan ve yetkililerle görüştüklerini açıkladı.

Erdoğan; “Çay taban fiyatıyla ilgili benim beklentim şudur.2.70 ve ya 2.75 krş .Bu fiyat beni tatmin etti.Ülkemizin ekonomik şartları göz önünde bulundurulduğunda verilecek olan bu fiyatın normal olduğunu beni tatmin ettiğini söyleyebilirim ancak Cumhur başkanımız çıkar derki ‘3TL olacak’ ona bir şey diyemem ancak verilecek fiyat çok uygun diyerek bakan Pakdemirli’den bir gün önce yaş çay taban fiyatını açıkladı. 

Çaykur zarar ediyor 

Erdoğan, 20 TL ye mal edilen organik çayın 20 Tl ye bile satılamadığını çay kurun bu anlamda zarar ettiğini kaydederek; Çay kur bizle yani özel sektör ile ortak çalışmaları hayata geçirirse ancak sorunların üstesinden gelebiliriz. Çaykur özel ortak çalışmaların güçlendirilmesi gerekir”

Çayukr çay almayacağı mesajını verdi ardından tehdit etti 

Borsa başkanı Erdoğan yaş çayda kalite vurgusuna dikkat çeken konuşmasında çaykurun 2019 yılında uygulayacağı alım politikasında çay üreticilerinden yeterli çayı almayacağını ima ederek kendilerinin alım politikalarının da aynı olacağına dikkat çekerek üreticiyi adeta tehdit etti.

Çaykur kaliteli çay dışında çay almayacağını açıkladı önemli bir adım attı bende kendi firmamda kaliteden ödün vermeden yaş yaprak alımı yapacağım bizim kurtuluşumuz yaş yaprağın kaliteli olmasından geçer, bunu arkadaşlarıma söyledim eğitimlerimize de başladık buradan bir kez daha yeniliyorum kesinlikle kalitesiz çay fabrikamda almayacağım” diyerek 210 bin çay üreticisini adeta tehdit etti.

Borsa başkanı Erdoğan çaykur genel müdürlüğü görevinin vekaleten yürütüldüğünü dışarıdan tanınan Rize’li bir isminde genel müdürlük görevine getirileceğini kaydetti .

Erdoğan yaş çaya zam yapılmasına karşı çıkmıştı

Geçen aylarda kuru çay fiyatlarına zam yapılmamasını eleştiren Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan,  ‘kuru çaya zam yapılmıyorsa yaş çay taban fiyatına da zam yapılmasın 2019 yılı yaş çay kampanyası çok zorlu geçecek özel sektör ayakta kalmakta zorlanacak” şeklinde açıklamalar yapmış bu açıklamaları çay üreticilerinin tepkisine neden olmuştu.

EMEP Tepki gösterdi

Emek Partisi Rize Fındıklı ilçe başkanı Hasan Zorlucan Borsa başkanı Mehmet Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara, üreticileri tehdit etmekle bir yere varılamayacağını belirterek; “Çay kur ve çay üreticilerinin içler acısı bir duruma düşürüldüğü gerçeğini borsa başkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla bir kez daha gördük.

Çaykur Katarlara güvence olarak verilerek çaykurun geleceğinin ne olacağı ortaya çıkmıştı. Borsa başkanı Erdoğan’ın ‘Ankara’da görüşmeler yaptık’ şeklinde ki açıklamaları çaykurun hızla özelleştirilmesi çalışmalarını bir ayağı olduğunu görüyoruz. Devlet özel sektöre göre kendisini dizayn etmeye başladı bile.

Özel sektörün 210 bin çay üreticisini sömürmesine karşı mücadele edeceğiz

Düşünün yarın bakan Rize ye gelip yaş çay taban fiyatını açıklayacağını duyuruyor ne hikmetse çayın sahibi sanki özel sektörmüş gibi borsa başkanı bakandan önce yaş çay fiyatı açıklıyor bu kabul edilemez.Bugüne kadar çaykurun var olan bir alım politikası var ve bu devam etmeli bunu borsa başkanı belirleyemez. Kendisi istediği evsafta çay alımı yapabilir ancak devletin üreticisinden nasıl çay alacağına karışma hakkı yoktur.210 bin çay üreticisini tehdit ederek özel sektörün devletten daha fazla destek almaya çalışmasına çay üreticileri fırsat vermeyecektir. Bizler çay üreticileri olarak çaykurun özelleştirilmesine ve özel sektörün 210 bin çay üreticisini sömürmesine karşı verdiğimiz mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız” dedi.

 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV