EMEP “RİZE İÇİN HENÜZ GEÇ KALINMADI”
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

EMEP “RİZE İÇİN HENÜZ GEÇ KALINMADI”

Meseleye ekonomik bakarak 210 bin çay üreticisini yok sayamaz sınız.

06 Nisan 2020 Pazartesi 20:49
Bu haber 1259 kez okundu
 EMEP “RİZE İÇİN HENÜZ GEÇ KALINMADI”
 EMEP “RİZE İÇİN HENÜZ GEÇ KALINMADI”

Gençağa Karafazlı.

Rize

EMEP Rize Fındıklı İlçe Başkanı Hasa Zorlucan, AKP Rize milletvekili Muhammet Avcı’nın yerel bir TV kanalında “Önümüzdeki Mayıs ayında çay hasadı yapılmayacağı gibi dedikodulara inanmayın. Çok güzel bir kampanya süreci götüreceğiz” sözlerine; “ hangi tedbirleri aldınız ki Mayıs çay kampanyasını başlatacaksınız?” diye seslendi.

EMEP Fındıklı İlçe Başkanı Hasan Zorlucan, Rize için henüz geç kalınmadığını belirterek şunları söyledi; “AKP milletvekili çay kampanyası döneminde bugünkü durum devam eder veya virüs etkisi azalırsa bir sorun olmayacağını hangi verilerle açıkladığını anlamak zor.

Bu konuda izlenen uygulamalar bölgemizde de iyi olmadığı görülüyor. Çay sezonunda sıkıntılar yaşamamak için devletin mutlaka alması gereken önlemler geç kalmış olmakla birlikte alınması gereken önlemler vardır.

 Mutlaka yapılması gereken önlemler.         

1-Zorunlu ihtiyaçlar dışında üretim ve hizmet alanları bir süreliğine kapatılmalıdır.

2- Kapatılan alanlardaki çalışanlar ücretli izinli olmalıdır

3-Esnaflarında zararları karşılanmalı.

4-Küçük esnafında zararları karşılanmalıdır.

5- Şu ana kadar virüs tespit edilmiş kişilerin, bugüne kadar ilişki kurduğu kişilerle. Umreden gelenlerle, yoğun vakanın yaşandığı başta İstanbul olmak üzere diğer illerden bölgemize gelenler izole edilip tek tek testten geçirilmelidir.

6-Devletin bütün kurumlarında çalışmak zorunluluğunda olanlar salgının etkisiz hale getirilmesine odaklanmalıdır.

7-Bu önlemler alınsa bile ortaya çıkan çaydaki gelir kaybını hem özel hem de çaykur üslenmelidir. Devlet olacaksa böyle olmalı. Vatandaşı hiçbir önlem almadan beklentiye sokmak,  somut veriler olsa bile doğru değildir.

8- Mayıs ayı itibar ile ille de çay tarımı yapılacak ise, Çay üreticisinin çay bahçelerine girmesinden, çay alım yerlerine kadar olan süreçte, ciddi tedbirlerin alınması mutlaka sağlanmalıdır.

Çay tarımı yapılması demek yaklaşık 10 bin Çaykur işçisinin de iş başı yapması demektir ki bu durumda çay fabrikalarında ve çay alım evlerinde görevlendirilecek işçilerin çalışma koşulları mutlaka sağlıklı ve güvenli bir şekilde sağlanmalıdır.

Bütün bunların yapılmaması durumda Rize’de bugünkün den daha kötü bir sürece doğru sürükleneceğimizi hepimiz bilmek durumundayız. Burada meseleye sadece ekonomik bir mesele olarak bakar isek, 210 bin çay üreticisi dolayısıyla bu üreticilerin bakmakla olduğu yaklaşık bir milyon insanın geleceğini de tehlikeye sokmuş oluruz, yarın içinden çıkamayacağımız bir durumla karşılaşırız.”.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV