‘DİREN DİYARBAKIR DİREN’SÖZLERİNE TUTUKLAMA
29 Mayıs 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

‘DİREN DİYARBAKIR DİREN’SÖZLERİNE TUTUKLAMA

05 Aralık 2018 Çarşamba 22:14
Bu haber 834 kez okundu
 ‘DİREN DİYARBAKIR DİREN’SÖZLERİNE TUTUKLAMA
 ‘DİREN DİYARBAKIR DİREN’SÖZLERİNE TUTUKLAMA

Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencisi telefonunda bulundurduğu “diren ha Diyarbakır diren” şarkı sözleri sulh ceza hakimliğince terör örgütü üyeliği gerekçesi kabul edilerek tutuklanarak Kalkandere L Tipi cezaevine konuldu.

İki yıldan beri Rize de RTEÜ de okuyan  öğrenci K.D (22) 2014 yılında çalışmak için gittiği Erbil’de nevroz kutlamalarına katılıp fotoğraf çektirmesi başına dert açtı.

Öğrenci K.E telefonundan silmeyi unuttuğu sarı kırmızı ve yeşil renklerle yazılmış “diren ha Diyarbakır diren ”şarkı sözleri ile nevroz bayramında çekindiği fotoğrafları kız arkadaşı tarafından polise verilince gözaltına alındı. Kara çıkarıldığı Rize sulh ceza hakimliği tarafından Terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklanarak Rize Kalkandere L tipi cezaevine kondu.

Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde 2 yıldan beri okuyan hiç bir sabıkası bulunmayan  öğrenci K.D terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle sorgulandığı sulh ceza hakimliğine hakkında ki suçlamalarla ilgili şu ifadeleri verdi.

“Ben 2014 yılında elektrik işinde çalışmak için Erbil’e gittim. Nevruz bayramında beraber çalıştığım arkadaşlarım kutlama yapmak için program planladılar benimde gelmemi istediler. Beraberce 5 saatlik bir yolculuk sonunda kutlama yapılan etrafı dağlarla çevrili alana geldik alanda yaklaşık 20 bin kişi vardı.

Burada kutlamaya katılanlarla herkes gibi bende fotoğraf çektirdim bu kişileri hayatımda ilk kez orada gördüm 3 saatlik bir kutlama sonrası aynı araçla tekrar Erbile geri döndük.

“diren ha Diyarbakır diren”

Sarı kırmızı ve yeşil renklerle yazılmış “diren ha Diyarbakır diren” şarkı sözlerini  internetten indirdim o renkleri ben yapmadım. Bu renkler ve şarkı sözleri internette vardır olduğu gibi indirdim.

Bu fotoğrafları silmememin bir nedeni yok unutmuştum. Telefonumu değiştirdim ve daha sonra bu fotoğrafları kız arkadaşım benim telefondan alarak polise verdi ardından polis tarafından gözaltına alındım. Üniversite okumak için RTEÜ ye kayıt yaptırdım 2 yıldan beri RTEÜ okumaktayım. Hiç bir Terör örgütü ile ilişkim yoktur bugüne kadar hiç bir yasa dışı eyleme katılmadım sabıkamda yoktur beratımı istiyorum” dedi.

Örgüte sempati duymak suç değil

Öğrencinin  avukatı ise tutukluluğa yaptığı itirazda; “Müvekkilim dosya içerisinde bulunan fotoğrafların gerekçelerini samimi bir şekilde açıklamıştır. Yargıtay’ın 16. ceza dairesin terör örgüt üyeliği tanımlar birçok kararı bulunmaktadır. Bu kararlar örgüt üyeliğinin kabul edilebilmesi için örgütle sürekli hiyerarşi bir bağının olması gerektiğini ve örgüt amaçları doğrultusunda yoğun bir çeşitlilik gösteren eylemleri bulunmasını aramaktadır. Kararda örgüte sempati duymanın örgüt üyeliği suçunu oluşturmayacağını ortaya koymuştur. Müvekkilim öğrencidir sabit ikametgâhı vardır kaçma şüphesi yoktur başkaca toplanacak bir delil yoktur adlı kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz” şeklinde savunma yaptı.

Sulh ceza mahkemesi Emrah Kara’nın silahlı terör örgütüne üye olmak suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut delillerin bulunduğunu 5271 sayılı CMK’nin 100 maddeleri uyarınca tutuklanmasına karar verdi.

Öğrenci K.D tutuklanarak Kalkandere L tipi kapalı cezaevine gönderildi.

    Yorumlar

ARŞİV