Cumhuriyetin unutulmaz devrimcisini unutturmak istiyorlar
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Cumhuriyetin unutulmaz devrimcisini unutturmak istiyorlar

MUSTAFA NECATİ ADINI UNUTMAYACAĞIZ

21 Haziran 2020 Pazar 00:34
Bu haber 2441 kez okundu
Cumhuriyetin unutulmaz devrimcisini unutturmak istiyorlar
 Cuhuriyetin unutulmaz devrimcisi Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Uğural, kültür evinin adının değiştirilmesine CHP Rize il eğitim sekreteri Nazım RAKICI tepki gösterdi.


Gençağa Karafazlı-Kuzeytvnet -

Orası Cumhuriyetin unutulmaz devrimcisi Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Uğural’ın evidir, Diyen Rakıcı,CHP olarak bu işin peşini bırakmayacaklarını belirterek şunları söyledi;

Ankara’daki “Mustafa Necati Kültür Evi”nin adı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından değiştirilerek “Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi yapılmıştır. Bu kabul edilemez. 

Köy Enstitüleri’nin temelini atandır

Orası Cumhuriyetin unutulmaz devrimcisi Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Uğural’ın evidir. Mustafa Necati bey, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde karma eğitimi, yeni alfabeyi, millet mekteplerini getiren, öğretmene saygıyı ve özlük haklarını yerleştiren, Köy Enstitüleri’nin temelini atan, ortaöğrenimi parasız hale getiren kişidir.

Türk devriminin çoban yıldızlarından biridir

 Genç yaşta ölümü üzerine Atatürk’ün ağladığı kişidir. O, Türk devriminin çoban yıldızlarından biridir. Kısacık ömründe, öğretmenlik, avukatlık, Kuvayı Milliyecilik, milletvekilliği, İmar ve İskan Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi pek çok ve önemli görevler yapmıştır. İmar ve İskan Bakanlığı’nı kurmuştur. Adalet bakanlığı döneminde şer’i mahkemeler kaldırılmıştır. Aldığı her görevde başarılı olmuş, yenilikçi, atılımcı kişiliğiyle hep öncü olmuştur.

AKP evi Kuru fasulyeciye verecekti

Ankara’daki evi, kendisinin vefatından sonra kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere TBMM’ye, 2018 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Mustafa Necati Kültür Evi, AKP iktidarının ilk yıllarında da Kültür Bakanlığı tarafından bir kuru fasulyeciye verilmek üzere iken gösterilen tepkiler sonucunda bu yanlış karardan dönülmüştür.

Cumhuriyet karşıtının ismi verildi

Şimdi de Mustafa Necati Kültür Evi’nin kapısına “Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” tabelası asılmıştır. Üstelik Nuri Pakdil, Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığıyla bilinen bir isimdir.

Bu işin peşini bırakmayacağız

Bu yapılan, Cumhuriyetin en başarılı, en sevilen, en ilerici Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati beyin anısına da, Cumhuriyete de saygısızlıktır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu işin peşini bırakmayacağız.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV