Cumhur başkanın köylüleri bu kez mahkemeye gidiyor
06 Nisan 2020 Pazartesi

“Rize’yi patlamaya hazır bombaya dönüştürmeyin”

Cumhur başkanın köylüleri bu kez mahkemeye gidiyor

12 Ocak 2020 Pazar 23:16
Bu haber 1336 kez okundu
Cumhur başkanın köylüleri bu kez mahkemeye gidiyor

HABERİN VİDEOSU İZLE: 

youtu.be/zjxpbJ57b88  

Cumhurbaşkanının köylüleri yargı yolunda

Gürgen Deresindeki hukuksuz HES mahkemeye taşınıyor

Gençağa Karafazlı.Rize- 

Rize’nin Güneysu İlçesine bağlı Gürgen Köyü deresi üzerinde hukuksuz bir şekilde yapımı devam eden HES Projesi inşaat çalışmalarının hukuksuz olduğunu iddia eden köylüler mahkemeye başvuruyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da baba ocağı olan Rize'nin Güneysu İlçesine bağlı Gürgen Deresi üzerinde Mahkeme kararına rağmen çalışmaları devam eden HES projesine tepkiler devam ediyor. 

Köy halkına yol yapıldığı söylenerek Baro Enerji tarafından yürütülen çalışmaların, perde betonlar arkasına HES boruları döşenmeye başlamasıyla çalışmaların yol değil HES Projesi inşaatı olduğu ortaya çıkmıştı.

Önceki hafta Gürgen köylüleri yaşananları hemşerileri Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a duyurmak isteyen köylüler bir protesto eylemi gerçekleştirmişlerdi. Köylüler bu kez HES Projesi inşaatıyla ilgili mahkemeye başvurma kararı aldılar. 

Handüzü Yaylası Kültür, Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Güneysu Çevre Platformu üyeleri ve köy halkı ile bir araya gelen Avukat Remzi Kazmaz, HES çalışmalarının devam ettiği dere üzerinden bir dizi incelemelerde bulunduktan sonra köylülerle beraber bir basın açıklaması yaptılar.

Yangından mal kaçırıyorlar gibi bu acele niye?

HES inşatı çalışmalarının yapıldığı alanda incelemelerde bulunulduktan sonra  Gürgen Deresi üzerinde yapımı devam eden HES inşaatının, haksız, hukuksuz ve yasaya uygun olmayan bir şekilde yapıldığını tespit ettiklerini belirten AV:Kazmaz, “Henüz kamulaştırma davaları açılmamışken, halkın arazileri gasp edilerek buralara  girmek kaydıyla buradaki köylü vatandaşlarımız  mağdur ediliyor.” dedi. 

Avukat arkadaşlarıyla birlikte Perşembe günü Rize Adliyesi’nde yapımı devam eden HES inşaatına karşı dava açacaklarını belirten Av: Remzi Kazmaz, “Doğada ve çevrede yaratılan tahribatın daha ileriye gitmemesi için mahkemenin de yürütmeyi durdurma yönünde uygun kararı vereceğine inanıyoruz.” dedi.

Bekleyin yüce mahkeme kararını versin

HES şirketine de seslenen Kazmaz, “Bu kadar acele niye? Hak, hukuk, adalet, anayasa var. Sana varsa, buradaki insanlara da var. Bekleyin, yüce mahkeme kararını versin. Eğer sizin lehinize bir karar çıkarsa buyurun yapmaya başlayın. Ama yangından mal kaçırırcasına bu aceleniz niye? Haksız, hukuksuz ve yasaya aykırı bir şekilde burada işlem yapıyorsunuz.

Biz mahkemeye başvuracağız, sizler de mahkeme kararını verene kadar yasalara ve bu halka karşı saygılı olun. Bu halk sizi saygıya davet ediyor” şeklinde konuştu. 

KÖY MUHTARI YİNE YOK

Geçen hafta köylülerin gerçekleştirdiği Protesto eylemine “ben hukuksuz bir eyleme katılmam. Kaymakam bey  bana Projeyi gösterdi her şey yasal ancak burada yasal olmayan kanunsuz bir eylem var ben yokum. Köylülerim yargiya giderseler her türlü hukuki mücadelelerinin yanında olurum” diyerek protesto eylemine katılmayan köy muhtarı İspet Pehlivan köylülerin mahkemeye gitme kararını açıkladıkları basın açıklamasına yine katılmadı.

Köylüler ise Muhtar Pehlivan’ın HES şirketi ile diyalog içerisinde olduğunu bir takım vaatlere kandığını öne sürerek muhtara tepki gösterdiler.

Ne olmuştu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı Rize'nin Güneysu ilçesinde, Gürgenli köylüler, Baro Enerji (Baro Enerji Elektrik Üretim Dağıtım Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş) tarafından yürütülen HES projesine karşı eylem yaptı. "Yol yapıyoruz" denilerek kandırıldıklarını ifade eden köylüler,  projenin durdurulmasını talep etmiş hemşerileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım talep etmişlerdi.

Gürgen Deresindeki hukuksuz HES mahkemeye taşınıyor

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV